Reklama

czwartek, 13 czerwiec 2024 17:33

BOOKCROSSING W WOLBROMIU Wyróżniony

 

Już jest pierwsza w Gminie Wolbrom oficjalna półka bookcrossingowa. Dołączyliśmy tym samym do międzynarodowej społeczności popularyzatorów czytelnictwa.

 

Tegoroczny Dzień Bibliotekarza i Bibliotek społeczność Zespołu Szkół w Wolbromiu (ul. Pod Lasem 1) uczciła wyjątkowo, zakładając pierwszą w naszej gminie oficjalną półkę bookcrossingową – robiąc tym samym prezent wszystkim miłośnikom książek i czytania. Jest to czterodrzwiowa kolorowa metalowa szafka, znajdująca się przy Publicznym Przedszkolu nr 2 w Wolbromiu, na wprost budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Wolbromiu. Mamy nadzieję, że dzięki swej lokalizacji, będzie służyć dzieciom, młodzieży i dorosłym czytelnikom – nie tylko przedszkolakom, uczniom i ich rodzinom, ale także okolicznym mieszkańcom i gościom. Ważne jest to, że można z niej korzystać o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu.

 

Czym jest bookcrossing?

Bookcrossing to niecodzienna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. To bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji. Bookcrossing stwarza możliwość wymiany książek na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na ich zakup.

 

Czytelniku,

jeżeli któraś książka znajdująca się na półce Cię zaciekawiła, możesz zabrać ją do domu, przeczytać i znów podać dalej, przynosząc na półkę. Książkę możesz, ale nie musisz, zarejestrować na stronie internetowej www.bookcrossing.pl by prześledzić jej wędrówkę i losy. Jeśli masz w domu książkę, do czytania której nie wrócisz, która zajmuje miejsce na strychu, w piwnicy – podziel się nią z innymi, zostawiając ją w tej szafce i podaruj jej „drugie życie”, ciesząc innych czytelników.

Więcej szczegółowych informacji o tej międzynarodowej akcji na stronie internetowej: www.bookcrossing.pl

Anna Starostecka

środa, 12 czerwiec 2024 11:55

Potrzeba krajowej strategii walki z nałogiem

Napisał

 

Przypadający ostatniego dnia maja Światowy Dzień Bez Tytoniu co roku staje się okazją do podjęcia dyskusji o problemie palenia tytoniu i do głębszej analizy konsekwencji, jakie powoduje nałóg. Tym razem wyzwanie wytyczenia dróg walki z papierosami podjęło się grono ekspertów zaproszonych przez Forum Zdrowia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele środowisk medycznych i okołomedycznych, w tym: NFZ, GIS, AOTMiT, Narodowego Instytutu Onkologii, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego a także eksperci uniwersyteccy, przedstawiciele jednostek badawczych III sektora i administracji państwowej.

Wiemy więcej


Spotkaniu towarzyszyła prezentacja wyników ankiety Fundacji TO SIĘ LECZY nt. doświadczeń pacjentów onkologicznych i kardiologicznych w walce z uzależnieniem oraz analiza „Jak palą Polacy” przeprowadzona przez dr. Jerzego Gryglewicza z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Kluczowym punktem spotkania była publikacja „Przegląd systematyczny dotyczący profilu bezpieczeństwa względnego wybranych metod rekreacyjnego stosowania nikotyny”.
- Jesteśmy w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o materiały, dokumenty, analizy. Mamy zidentyfikowane główny problem zdrowotny w krajowym planie transformacji. Nie mamy natomiast ogólnopolskiej strategii zapobiegania paleniu i rzucaniu palenia. Mamy zapisy i działania jednostkowe – mówi dr Jerzy Gryglewicz.
Owocem wszelkich analiz, konsultacji i spotkań powinno być jasne wytyczenie kierunków i sposobów, jakie powinna obrać Polska, aby zredukować liczbę palaczy i – co ważne – zredukować obciążenia systemowe, jakie generuje palenie papierosów. 30 procent Polaków wciąż pali papierosy.
- W przypadku części alternatyw dla papierosów tradycyjnych, część substancji szkodliwych została zredukowana o blisko 100 procent. Z badań wyraźnie wynika, że najgorzej jest palić papierosy zwykłe, potem cygara, podgrzewacze, e-papierosy, następnie saszetki – mówi były wiceminister zdrowia, dr Krzysztof Łanda. – Przyjęta w 2014 r. dyrektywa tytoniowa UE powstała w oparciu o badania, których większość toczyła się przed rokiem 2010. Były one bardzo niskiej jakości. Tymczasem od 2016 r. rośnie liczba badań, które można uznać za wiarygodne – dodaje.
Zwieńczeniem analiz związanych z produktami nikotynowymi jest „Przegląd systematyczny” przygotowany przez zespół specjalistów pod nadzorem dr. Krzysztofa Łandy.
– Takie przeglądy są podstawą dla WHO do wykonywania określonych rekomendacji, a dla regulatorów powinny być bazą do wdrażania odpowiednich przepisów. To jest zapisane w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej -mówi dr Krzysztof Łanda
Przegląd jest badaniem mającym najwyższy poziom wiarygodności i jako evidence based medicine (medycyna oparta na dowodach, EBM), może być merytoryczną podstawą działań w zakresie ochrony zdrowia społecznego. Jego istotą jest porównanie dostępnych produktów nikotynowych i zestawienie ich z papierosami tradycyjnymi. A o produktach nikotynowych, nowych zakazach i kierunkach polityki państwa oraz UE mówi się w ostatnich dniach bardzo dużo. Działania są natomiast wybiórcze dlatego brak jest oczekiwanych rezultatów.

Brak poradni antynikotynowych


– Spośród 8 milionów palących Polaków, zaledwie 8 czy 9 tysięcy zgłasza się do poradni specjalistycznych. Dlaczego? Bo mamy zaledwie 3 poradnie antynikotynowe, o których mało kto wie, tak wśród lekarzy, jak i pacjentów –mówi dr Janusz Krupa, prezes Instytutu Człowieka Świadomego. Unia Europejska ma ambitny plan radykalnego ograniczenia liczby osób palących do roku 2040. W Polsce co roku palenie powinno rzucać 10 procent wszystkich palaczy. Skuteczność rzucania palenia mieści się w przedziale 6-10 procent. To oznacza, że co roku wszyscy palacze w kraju powinni podejmować próbę pozbycia się nałogu. To nierealne, dlatego w najbliższej przyszłości powinniśmy podąża wzorem UK czy Szwecji i wyznacza palaczom alternatywne drogi walki z nałogiem.
Prezes Instytutu przypomina także, że w kwietniu 2024 roku właśnie ICŚ opublikował raport będący zbiorem wytycznych koniecznych do zaktualizowania krajowej strategii ograniczania konsumpcji tytoniu.

Profilaktyka a walka z nałogiem


Specjaliści zwrócili uwagę na konieczność rozgraniczenia problemu palenia dorosłych i młodzieży. – Mamy przecież odpowiednie wzorce. W grudniu 2023 Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przedstawiła konkretne rekomendacje, jak powinny wyglądać programy polityki zdrowotnej w zakresie walki z paleniem. W tym dokumencie rozgraniczono problemy związane z paleniem dzieci i młodzieży, które ma zupełnie inny charakter oraz problemy dorosłych. U dzieci i młodzieży powinniśmy w sposób drastyczny zapobiegać rozpoczęciu palenia. Natomiast u uzależnionych dorosłych taktyka powinna być zupełnie inna – mówi dr Jerzy Gryglewicz. Właśnie profilaktyka stała się jednym z kluczowych elementów dyskusji. Zaapelował o nią prof. Marek Krzystanek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a jej znaczenie podkreślili przedstawiciele NFZ.
- Profilaktyka i promocja zdrowia są priorytetem. Codziennie, we wszystkich oddziałach wojewódzkich, placówkach i delegaturach NFZ odbywa się około 20 spotkań – mówi Sylwia Wądrzyk-Bularz, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów i Profilaktyki, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia podkreślając że duże znaczenie. Jednym z 5 kluczowych punktów nowego programu NFZ „Edukator”. jest właśnie walka z uzależnieniami.

Najpierw przegląd badań, potem strategia


Polska medycyna potrzebuje systematycznego przeglądu światowych rozwiązań walki z paleniem, zarówno w wymiarze profilaktyki, jak i zwalczania nałogu, bo są to dwa odrębne aspekty działań. Dopiero na bazie takiego dokumentu powinny powstawać rekomendacje, rodzić się ograniczenia prawne i tworzyć programy profilaktyczne.
- Apeluję, żebyśmy dyskutowali w oparciu o dowody naukowe – mówi dr Krzysztof Łanda. – Tylko wtedy możemy na poziomie krajowym uzgodnić realne cele, jakie mamy do osiągnięcia. Jeśli nie będziemy kontrolować rynku nikotyny, dojdzie do bardzo wielu szkód wywołanych przez palenie zwykłych papierosów. Ale gdzieś jest optimum i jeśli przeregulujemy rynek, spowodujemy kolejne szkody społeczne  – puentuje nawiązując do przykładu prohibicji w USA, jako czasu, kiedy regulacje rynku okazały się nieskuteczne.


* Raport „Palenie tytoniu najważniejszy czynnik ryzyka zdrowotnego w Polsce” https://instytutczlowiekaswiadomego.pl

 

poniedziałek, 10 czerwiec 2024 16:03

Pogoń Miechów wraca do okręgówki Wyróżniony

Pogoń Miechów mistrzem olkuskiej A-klasy 2023/2024

 

8 maja 2024 roku to dzień, w którym zostały rozegrane mecze ostatniej kolejki sezonu olkuskiej A-klasy 2023/2024. Dla fanów kilku drużyn, takich jak: Pogoń Miechów, Pilica Wierbka czy Przebój II Wolbrom był to niezwykle ważny dzień, bowiem wszystkie wspomniane wyżej ekipy wciąż miały równe szanse na zdobycie mistrzostwa ligi. Dodatkowo Pilica Wierbka oraz Przebój II Wolbrom rozegrały tego dnia bezpośrednie spotkanie, co jeszcze bardziej podbijało i tak napięte do granic możliwości emocje. To właśnie ten mecz, rozegrany o godzinie 11:00, rozpoczął serię spotkań, które miały wyłonić tegorocznego mistrza olkuskiej A-klasy.

Faworytem był piastujący pozycję lidera tabeli Przebój II Wolbrom, jednak gracze Wierbki nie zamierzali oddawać pola rywalom. Pierwszą bramkę zdobył zawodnik Wolbromia Patryk Kazior. Prowadzenie nie trwało jednak długo, bowiem kilkanaście minut później zawodnicy Pilicy zdołali wyrównać. Scenariusz ten powtórzył się jeszcze dwukrotnie, skutkiem czego po końcowym gwizdku obydwie drużyny miały na swoim koncie 3 gole.

Remis w pierwszym spotkaniu XXVI kolejki olkuskiej A-klasy był jednym z lepszych rezultatów z perspektywy miechowskiej Pogoni. „Gryfici”, którzy swój mecz z o wiele niżej notowaną Piliczanką II Pilica mieli rozegrać o godzinie 17:00, musieli zwyciężyć, aby zakończyć sezon z mistrzostwem oraz bezpośrednim awansem do upragnionej ligi okręgowej. Okazało się jednak, iż fani „Gryfitów” nie musieli czekać aż do godzin popołudniowych, bowiem niespełna kilkanaście minut po zakończeniu meczu Pilicy Wierbki z Przebojem II Wolbrom, na socialmediach miechowskiego zespołu pojawił się bardzo ważny komunikat – Piliczanka II Pilica z powodu braków kadrowych nie stawi się na ostatni mecz sezonu, oddając go tym samym walkowerem. Oznaczało to, iż Pogoń Miechów została mistrzem olkuskiej A-klasy 2023/2024!

Działacze klubu zorganizowali mecz między pierwszym składem a oldbojami, który rozegrany został w zamian za spotkanie XXVI ligowej kolejki. Po jego zakończeniu rozpoczęła się feta mistrzowska, która o 19:00 przeniosła się na miechowski rynek. Tam zawodnicy oraz działacze Pogoni podziękowali kibicom za wsparcie, które było niebagatelne w zdobyciu mistrzostwa olkuskiej A-klasy!

Igor Szarek

sobota, 08 czerwiec 2024 20:12

Przebój Wolbrom awnasuje do V ligi Wyróżniony

 

Przed ostatnim w sezonie 2023/2024 spotkaniu klasy okręgowej Przebój Wolbrom odebrał puchar za awans do V ligi małopolskiej (zachód). 8 czerwca na stadionie przy ul. Skalskiej prezes olkuskiego podokręgu piłki nożnej Bolesław Ściepura gratulował awansu zawodnikom, trenerom i zarządowi klubu, z prezesem Dariuszem Gorgoniem na czele. Jak przystało na lidera okręgówki Przebój wygrał też ostatni mecz z Piliczanką Pilica 3:0, gromadząc w sumie 66 punktów i powiększając przewagę nad drugim zespołem w tabeli (Zieleńczanką) do 12 punktów.

Tego samego dnia druga drużyna Przeboju, po remisie z Pilicą Wierbka 3:3, zajęła ostatecznie drugie miejsce w tabeli olkuskiej klasy A i o ewentualny awans będzie musiała powalczyć w barażach. Zwycięstwo i awans do okręgówki przypadło Pogoni Miechów.

Zdjęcia z wręczenia pucharu za awans Przeboju do V ligi i migawki ze spotkania z Piliczanką w naszej GALERII.

 

piątek, 07 czerwiec 2024 20:55

Szanowni Rodzice i Kandydaci

 

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego w Miechowie

rozpoczyna okres rekrutacji. Jeżeli chcecie rozwijać swoje (swoich dzieci) talenty i zainteresowania muzyczne, my otworzymy Wam drzwi do świata muzyki.

 

Zapraszamy kandydatów w wieku od 7 do 16 lat do przyłączenia się do naszej muzycznej rodziny. Oferujemy podróż pełną artystycznych przygód i niezapomnianych muzycznych przeżyć.

Nasza szkoła od ponad 50 lat z powodzeniem kształci dzieci (w cyklu 6-letnim) i młodzież (w cyklu 4 letnim), rozwijając ich kompetencje gry na instrumentach na profesjonalnym poziomie. Uczniowie nasi biorą udział w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a także kontynuują naukę w szkołach muzycznych wyższych stopni, niejednokrotnie stając się sławnymi muzykami występującymi na wielu scenach w Polsce i za granicą.

Jeśli podobnie jak oni pragniecie realizować się artystycznie, weźcie udział w rekrutacji do naszej szkoły i rozpocznijcie razem z nami swoją przygodę z muzyką.

Powodzenia!

 

➡ ZASADY REKRUTACJI:

1. Złóż wniosek o przyjęcie do szkoły za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na naszej stronie internetowej w zakładce Dla ucznia - Rekrutacja do szkoły do dnia 13 czerwca 2024 r.

Link: https://www.gov.pl/.../informacja-o-rekrutacji-2024-25

2. Przygotuj zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nauki w szkole muzycznej i dostarcz je do szkoły najpóźniej w dniu przesłuchania (brak zaświadczenia uniemożliwia przyjęcie).

3. Weź udział w przesłuchaniu wstępnym w dniu 13 czerwca 2024 roku w godzinach 10:00 – 16:00.

Dowiesz się jeszcze więcej na temat działalności szkoły, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku.

4. Zadzwoń pod nr tel. 41 383 16 30, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji

 

#psm #miechow #nabor2024

 

Wiemy o tym, choć warto to powtarzać – szachy poprawiają zdolności intelektualne, rozwijają planowanie i przewidywanie, rozwijają kreatywność, a przede wszystkim łączą młodych ludzi, o czym przekonujemy się obserwując kolejne turnieje szachowe organizowane w wolbromskim Domu Kultury. Podziękowania i gratulacje dla wszystkich biorących udział w turnieju.

 

Szczególne gratulacje należą się zwycięzcom i wyróżnionym:

kategoria wiekowa do lat 11:

I. Dominik Gradoń

II. Mikołaj Karnas

III. Wiktor Stawarczyk

IV. Leon Polakiewicz

kategoria wiekowa do lat 18:

I. Mateusz Pawleta

II. Blanka Polakiewicz

III. Jan Szymczyk

IV. Wiktor Gałka

Najlepsza uczestniczka – Karolina Gajda oraz Blanka Polakiewicz.

Najmłodszy uczestnik – Krzysztof Rosół.

Wyższą kategorię szachową uzyskali: Mikołaj Kalek, Dawid Gradoń, Dawid Gajda, Oliwier Pajkiert, Aleksandra Wypasek, Franciszek Malik, Liwia Kempka, Zuzanna Świerczek, Jan Szymczyk, Wiktor Gałka, Rafał Czerniak, Hubert Stawarczyk.

Turniej szachowy sędziował Martin Surman, prowadziła Agnieszka Kundzierewicz.

 

Szczególne podziękowania dla SPONSORÓW:

Montersi.pl

Es System K

OutLine Computers

niedziela, 02 czerwiec 2024 08:00

ŚWIĘTO SREBRA – DNI OLKUSZA 2024 Wyróżniony

 

1 czerwca, punktualnie o godzinie 13, burmistrz Roman Piaśnik oficjalnie otworzył Święto Srebra, czyli Dni Olkusza 2024. Stało się to po wejściu na rynek kolorowego korowodu, prowadzonego przez Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą. Organizatorzy przygotowali w tym roku dla wszystkich mieszkańców sporo atrakcji, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych mieszkańców miasta i całego powiatu. Zapraszamy do zapoznania się z programem i wybrania dla siebie najciekawszych propozycji...

 

ŚWIĘTO SREBRA – DNI OLKUSZA 2024

1-2 czerwca 2024 r.

 

Sobota 1.06.2024 r.

13.00 – 13.30 Wejście korowodu i oficjalne otwarcie „Święta Srebra - Dni Olkusza 2024”

13.30 – 14.00 Wręczenie nagród i prezentacja Laureatów III Olkuskiego Konkursu Tanecznego

14.00-14.40 Pokaz taneczny pracowni tanecznej MOK. Grupy: Energia, Sonic Żabki, Skok, Słoneczka, Impuls

14.40 Prezentacja sekcji wokalnej MOK

14.50 Prezentacje Klubu Sportowego „Flika”

15.50 Prezentacje artystyczne:

- Prezentacje indywidualne

- Zespól Szkół nr 4 w Olkuszu

- Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 5 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 3 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa w Gorenicach

- Olkuska Szkółka Baletowa

- Prezentacje indywidualne

- Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu

- MOK w Olkuszu – teatr muzyczny „Od początku”

- Pozytywka – pracownia muzyczno – teatralna w Olkuszu

18.45 Koncert – Zespół ACJATON

20.30 Koncert – Zespół ENEJ

22.00-24:00 Silent Disco

 

Niedziela 2.06.2024 r.

14.00 – 14.05 Oficjalne rozpoczęcie drugiego dnia „Święta Srebra - Dni Olkusza 2024”

14.05 – 14.35 Prezentacje podopiecznych Szkoły Tańca WENA

14.35 – 15.20 Prezentacje artystyczne Ogniska Artystycznego „Żaczek” w Olkuszu

15.20 – 15.50 Prezentacje podopiecznych Szkoły Tańca WENA

16.00 – 17.00 Poznajemy to co jemy – interaktywne widowisko zespołu „Centrum Uśmiechu” dla dzieci z Inspektorem Ogórkiem

17.00 Prezentacje artystyczne:

- Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Olkuszu

- Prezentacje indywidualne

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 10 w Olkuszu

- Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu

- Liceum Ogólnokształcące nr I w Olkuszu

- Ognisko muzyczne „DodiArt” w Olkuszu

19.00 Koncert – Zespół wokalno – instrumentalny MOK w Olkuszu

20:30 Koncert – Zespół PECTUS

22:00 Pokaz laserów

 

Imprezy towarzyszące:

1-2 czerwca

Wesołe miasteczko i stoiska

 

2 czerwca

10:30 - Rodzinne Rozgrywki Sportowe – Finał - OSW „Czarna Góra” w Olkuszu – Organizator MOSiR Olkusz

 

 

Zaczęłam palić papierosy jakoś zaraz po maturze. Pomyślałyśmy sobie z koleżankami, że egzamin dorosłości zaliczony i zrobimy coś, co robią inni dorośli. Jedna z moich koleżanek podprowadziła ojcu z domu jakieś francuskie papierosy. To wtedy miało swoją magię, bo „zagraniczne”... I tak zapaliłyśmy jednego, podając go sobie po kolei. Jedna z moich koleżanek prawie zwymiotowała. Tak ją to odrzuciło, że już nigdy potem nie miała papierosa w ustach. U mnie to niestety poszło w drugą stronę. Kilka dni później już miałam swoją paczkę. Od tego czasu nie rozstawałam się z papierosami. To już ponad 40 lat... W zasadzie nie pamiętam u mnie dnia bez papierosa. Kilka razy próbowałam rzucać, a potem i tak kilka razy wracałam. I tak w kółko. Jak jeszcze pracowałam, to było nas tam kilka palących. Kilka przerw na dymka w ciągu dnia sobie robiłyśmy. Nie wyobrażam sobie nawet, jak musiałyśmy cuchnąć, jak popielniczki jakieś chodziłyśmy... To jest straszny nałóg. Myślałam, że już nigdy nie rzucę tych papierosów, ale ze 3 lata temu zainspirowała mnie Irena, koleżanka z pracy. Zrobiłyśmy sobie przerwę na dymka i Irka wyjęła z torebki takie jakby mini papierosy, które wtykała w jakieś urządzenie. Zaczęłyśmy z niej żartować z koleżankami, że sobie już papierosy na pół przecina, żeby ograniczać palenie. A ona nam na to, że tego się nie pali, bo to tak zwany podgrzewacz do tytoniu i że to mniej truje niż papieros. Córka jej sprezentowała, bo już nie mogła wytrzymać, że tyle kopci i że ubrania jej przesiąkły dymem, a tutaj przynajmniej tego smrodu papierosa nie czuć i dymu nie ma. Jak to stare palaczki, popatrzyłyśmy na nią nieufnie. „To ci coś daje w ogóle?” – zapytała ją jedna. A Irka jej odparła, że odkąd używa tego podgrzewacza, to już papierosa w życiu nie zapali, i że jak się tym zaciągnie to tak jakby paliła, ale nie ma tu tego dymu, co drapie w gardło jak przy paleniu papierosa. Dłonie i włosy nie cuchną, ubrania zapachem nie przechodzą... Zaciekawiona pomyślałam, że skoro Irka dała radę to i ja dam. Tego samego dnia poszłam do mojego sklepu na rogu. „Ale Pani Aniu, jaki ten podgrzewacz?” – zapytała mnie eksperientka. A ja zdębiałam. „Irka mówiła, że to się jakoś na es zaczyna...”. Ekspedientka się zaśmiała i zdjęła mi z półki taki sam: „Pani Aniu, to się lil solid ez nazywa. Bierze Pani?” Wyciągnęłam 50 zł i wróciłam z tym do domu. Chyba jakoś po tygodniu zupełnie przestałam palić papierosy. W życiu nie myślałam, że zastąpi mi papierosa! Od kilku dni sięgam po to rzadziej, więc może w końcu uda mi się rzucić nałóg... Jeśli Szacowna Redakcja zechce opublikować mój list, to jako starsza koleżanka chciałabym wysłać do Czytelniczek jedną wiadomość: nigdy nie zaczynajcie palić, żebyście się później z tym tak nie męczyły w życiu jak ja!”

Anna, 62 lata

 

* * * * * * * * * * * *

 

Świat oducza palaczy palenia

Już od 37 lat cały świat przypomina palaczom, żeby przestali palić papierosy. Ostatni dzień maja to symboliczna data: Światowy Dzień Bez Papierosa. W Polsce papierosy pali co trzeci dorosły Polak.

Pomimo rosnącej świadomości społecznej i zdrowotnej, palenie papierosów pozostaje ogromnym problemem w naszym kraju. Blisko 8 mln z nas pali papierosy, czyli 29 proc. dorosłej populacji Polski: 3 mln kobiet i 5 mln mężczyzn. Co gorsza, palimy coraz więcej: w minionym roku nasi rodacy wtłoczyli do płuc ponad 49 miliardów (!) sztuk papierosów!

Na tym nie koniec złych wiadomości. Polacy rzucają palenie bardzo niechętnie, w UE zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc. W pułapce nałogu trzyma palaczy nikotyna, która silnie uzależnia. Jednak najbardziej zabójczy dla palacza i jego otoczenia jest dym papierosowy, powstający przy palenie papierosa: zawiera ok. 70 substancji rakotwórczych i jest przyczyną wielu chorób.

Palacze chcący rzucić nałóg mogą wspierać się plastrami z nikotyną, gumami lub pastylkami nikotynowymi albo specjalnymi inhalatorami nikotyny. Pomagają one wszystkie złagodzić objawy po odstawieniu papierosa (tzw. głód nikotynowy) i ograniczyć skutki związane z tym nałogiem. Są też leki dostępne bez recepty (z preparatem o nazwie cytyzyna) lub na receptę (z preparatami zawierającymi bupropion lub wareniklinę).

Nałogowi palacze, którzy nie zamierzają rzucać palenia, mogą tymczasowo wypróbować zamienniki do papierosów w postaci e-papierosów lub podgrzewaczy do tytoniu. Obydwa imitują odruch palenia, ale są mniej toksyczne od papierosów, bo nie wydzielają dymu i nie zawierają substancji smolistych. Nie pozwalają zerwać z nałogiem (mają nikotynę), mogą jedynie zmniejszyć jego szkodliwe skutki zdrowotne u palaczy.

Każdy krok w kierunku rozstania z papierosami przyczynia się do poprawy zdrowia i jakości życia. Nic nie zastąpi jednak najlepszej możliwej decyzji, którą może podjąć każdy palacz. Tą decyzją jest życie wolne od tego nałogu! Każdy może to zrobić!

 

 

Adrian Bernacki, reprezentant gospodarzy – Ziemi Racławickiej, zgłoszony przez Małopolską Izbę Rolniczą, z przytupem, niesiony słowami ludowej piosenki „Racławice Hop”, został Chłopem Roku 2024. Za nim znaleźli się weterani tych wyborów: Szymon Płusa – zgłoszony przez KGW Skarżysko Kościelne oraz Stanisław Budzeń – reprezentujący Łódzką Izbę Rolniczą. Imprezie patronowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Wojewoda Małopolski Jan Krzysztof Klęczar oraz Starosta Powiatu Miechowskiego Krzysztof Świerczek.

Ostatni majowy weekend na Miechowszczyźnie upłynął pod znakiem folk festiwalu. Na racławickich błoniach w sobotę odbył się II turniej KGW, zaprezentowały się zespoły ludowe i współczesne oraz gwiazdy muzyki Disco Polo. Kulminacją festiwalu były niedzielne, 27. Wybory Chłopa Roku.

Uczestników zmagań o tytuł Chłopa Roku oraz przybyłych powitał wójt Gminy Racławice – Janusz Kozioł. Wśród gości znaleźli się m.in.: wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, europoseł Adam Jarubas, poseł Arkadiusz Mularczyk, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż, starosta Miechowski Krzysztof Świerczek, wicestarosta Jerzy Pułka, z członkami Zarządu Powiatu – Piotrem Grządzielem, Janem Żebrakiem i Patrykiem Natkańcem, przewodniczący Rady Powiatu Jan Biesaga, włodarze gmin ziemi miechowskiej – Andrzej Banaśkiewicz, Marek Płonczyński, Lesław Blacha, Tomasz Kościelniak, Łukasz Dela, Jan Zbigniew Basa, szefowie instytucji rolniczych, komendanci służb.

Pretendenci do tytułu Chłopa Roku 2024 zmierzyli się w VI konkurencjach. Zaprezentowali strój regionalny i region, taniec regionalny, tradycyjną przyśpiewkę. Mieli również okazję wykazać się siłą, sprytem, wiedzą i orientacją. Niczym strongmani przetaczali opony, drużynowo przeciągali linę, z zawiązanymi na oczach chustami musieli pokonać „ślepy slalom”. W dodatkowej konkurencji KRUS-u odpowiadali na pytania z rolniczego BHP.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Monika Konewecka-Kozera (UG Racławice), Marta Gajos (przedstawicielka sołtysów), Anna Pietras (przedstawicielka młodego pokolenia).

Chłopskiemu świętu w Racławicach towarzyszyło wiele atrakcji m.in.: gastronomia, wesołe miasteczko, wystawy sprzętu rolniczego, loteria dobroczynności na rzecz miechowskiego Hospicjum. Można było zapoznać się z programem „Czyste Powietrze”, uzyskać od Stowarzyszenia Gmin Jaksa informacje o wsparciu unijnym dla przedsiębiorców, uczestniczyć w „Pikniku przy szklance mleka” z Krajową Radą Izb Rolniczych i Małopolską Izbą Rolniczą.

Wybory Chłopa Roku 2024 zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju Racławice, Gminy Racławice oraz partnerów i fundatorów nagród, w tym Powiatu Miechowskiego.

(fot.: Krzysztof Capiga)

 

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku od 5 do 18 lat

Gramy 6 rund systemem szwajcarskim, tempo 30 minut na zawodnika

Można uzyskać kategorię szachową

Zapewniamy poczęstunek dla każdego uczestnika

Zgłoszenie udziału przyjmujemy do 28.05.2024

osobiście w Dom Kultury Wolbrom pok. nr 3

lub telefonicznie pod numerem 32 644 13 41 wew. 23

Potwierdzenie zgłoszenia na sali gry 02.06.2024 do godziny 9.15, start o 9.30

Wpisowe na turniej:

40zł dla członków Koła Szachowego DK Wolbrom

55zł dla pozostałych uczestników

Liczba miejsc jest ograniczona do 60 osób, decyduje kolejność zgłoszeń

Regulamin turnieju dostępny na naszej stronie www w zakładce do pobrania: https://dk.wolbrom.pl/.../regulamin-turrnieju-szachowego.pdf

 

Turniej o KATEGORIE SZACHOWE

Zapraszamy wszystkich chętnych, lubiących szachy na zbliżający się Turniej Szachowy, który odbędzie się 02.06. 2024r.

Nie musisz być członkiem Naszego Koła Szachowego - wystarczy, że lubisz grać.

Zapisy w pokoju nr 3 lub pod nr tel. 32 644 13 41 wew.23.

Szczegóły na plakacie.