Reklama

Region

środa, 09 grudzień 2020 11:38

Zielona energia w 31 małopolskich gminach

Inwestycja w zdrowie i ekologię

Już wkrótce na budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz gruntach na terenie 31 małopolskich gmin zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła, które pozwolą mieszkańcom pozyskiwać energię w sposób przyjazny środowisku. Zielona inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, który uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 59 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Proekologiczny projekt będzie realizowany w 31 gminach: Biskupicach, Bukownie, Charsznicy, Ciężkowicach, Gdowie, Gołczy, Gromniku, Jodłowniku, Kluczach, Kłaju, Kozłowie, Krzeszowicach, Książu Wielkim, Lisiej Górze, Miechowie, Myślenicach, Niepołomicach, Olkuszu, Rabce - Zdroju, Racławicach, Ryglicach, Skrzyszowie, Słaboszowie, Tarnowie, Trzyciążu, Tuchowie, Wieliczce, Wierzchosławicach, Wolbromiu, Zakliczynie i Żabnie.

Odważna koncepcja szuka sprzymierzeńców

Powiedzmy sobie szczerze – ulica Miechowska w Wolbromiu do najbardziej urokliwych nie należy. Małe, mające w większości po kilkadziesiąt lat, niezbyt okazałe domki, wąziutkie chodniki z potężnymi słupami energetycznymi uniemożliwiającymi swobodne poruszanie, plątanina kabli między dachami i przejeżdżające w tej ciasnocie tiry, dla których jest to w końcu trasa przelotowa na kierunku Olkusz – Miechów. Konserwator zabytków, architekci i grupa radnych uważa, że ten historyczny trakt może stać się prawdziwą perełką świadczącą o bogactwie naszego dziedzictwa kulturowego, miejscem tętniącym życiem i przyciągającym turystów. Wydaje się to niewiarygodne? A jednak...

Póki co jest wystawa...

...koło Domu Kultury, która przybliża historię ulicy Miechowskiej, pokazuje jej walory architektoniczne, zwraca uwagę na unikalną wartość zabytkową tego miejsca; prezentuje archiwalne zdjęcia, plany i rysunki.

poniedziałek, 21 grudzień 2020 09:57

Nie wszystko co czytasz w sieci jest prawdą

Pandemia Covid-19 czy fake newsów?

Łatwy i powszechny dostęp do internetu sprawił, że sieć stała się dla większości z nas o ile nie głównym, to z pewnością pierwszym źródłem informacji. Nim odnajdziemy właściwą książkę, słownik, poradnik czy encyklopedię, nim dotrzemy z pytaniem do specjalisty – na wyciągnięcie ręki mamy laptop, a teraz chociażby smartfon. Odpowiednio wpisane hasło w wyszukiwarkę i już mamy odpowiedź na dręczące nas pytanie. O przepis na pierogi, o rozkład jazdy pociągów, o sposób na bóle migrenowe. I o ile przypadkowe, a z reguły nieprofesjonalne odpowiedzi na błahe pytanie nie wpędzą nas w poważne kłopoty, o tyle konsekwencje błędnych wyjaśnień dotyczących naszego zdrowia mogą być tragiczne.

poniedziałek, 21 grudzień 2020 11:44

Już niebawem Święta

Czy masz w rodzinie palacza i pomysł na prezent dla niego?

Pandemia to wyjątkowo ciężki i stresujący czas. Większość ludzi nie wychodzi z domu, przed komputerami siedzą pracownicy, dzieci, które mają zdalne nauczania, studenci zamknięci na stancjach i w domach. To nie ułatwia osobom palącym porzucenia nałogu. Idą święta, czas noworocznych postanowień, wśród których od lat dominuje jedno: pozbyć się papierosów z naszego życia! Czy możemy pomóc najbliższym zrealizować ten cel?

poniedziałek, 21 grudzień 2020 11:49

Dzieci z Poręby Dzierżnej obdarowane prezentami

Myśliwi wysłannikami Świętego Mikołaja

4 grudnia do  wychowanków Niepublicznego Przedszkola „Miś” w Porębie Dzierżnej przybyli nieoczekiwani wysłannicy Świętego Mikołaja. Byli to myśliwi z Koła Łowieckiego „Hubertus”, którzy w pobliskim lesie, który powierzony został ich opiece, spotkali sanie słynnego biskupa wypełnione prezentami. Przywieźli je więc do szkoły i obdarowali najmłodszych, a także ich opiekunów.

Trzej umundurowani przybysze, to: prezes Koła Łowieckiego Waldemar Szczepka, łowczy Andrzej Dąbek oraz skarbnik Marek Oźlański, a towarzyszył im prezes Stowarzyszenia Kulturalno - Oświatowego, a zarazem radny Rady Miejskiej Ireneusz Mudyń.
Goście oprócz prezentów dla dzieci, na ręce pani wychowawczyni przekazali również 100 sztuk maseczek ochronnych i płyn do dezynfekcji. Najmłodsi oraz nauczyciele zostali obdarowani także koszem wędlin i wyrobów z dziczyzny. Tak liczne upominki wywołały wiele radości i uśmiechów.