Reklama

Region

poniedziałek, 31 marzec 2025 13:44

Wypadek drogowy w Sienicznie z udziałem 4 pojazdów Wyróżniony

 

Policja wyjaśnia okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę, 30 marca 2025 roku, na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Sieniczno koło Olkusza. W zdarzeniu brały udział 4 samochody. Jedna osoba została ranna.

 

W niedzielę (30.03. br.) przed godziną 13, policjanci ruchu drogowego zostali wezwani do wypadku w Sienicznie, w którym brały udział 4 samochody osobowe. Jak wstępnie ustalono, kierowca Volkswagena Passata, jechał od strony Krakowa w kierunku Olkusza. Prawdopodobnie zasnął za kierownicą, zjechał na przeciwległy pas ruchu i najechał na hondę. Kierowca Hondy, chcąc uniknąć zderzania czołowego, uderzył w inne pojazdy – najpierw w Volkswagena Tiguana, a następnie zderzył się czołowo z Toyotą. Z kolei kierowca Subaru, który jechał za Toyotą, gwałtownie zjechał na krawężnik, co doprowadziło do uszkodzenia opony oraz felgi.

Wszyscy kierowcy biorący udział w zdarzeniu byli trzeźwi. Do szpitala zostali przewiezieni kierowca Volkswagena Passata, a także kierowca Toyoty i jego pasażerka. Kobieta doznała urazu kręgosłupa, wymagała dalszej hospitalizacji, pozostając na obserwacji.

Do momentu zakończenia działań policji i straży pożarnej droga krajowa nr 94 była całkowicie zablokowana. Utrudnienia trwały przez 4 godziny. Wyznaczono objazdy przez miejscowości Zederman i Kosmolów.

 

Apelujemy do kierowców o rozważną i ostrożną jazdę, o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i sytuacji na drodze. Pamiętaj, że za kierownicę należy wsiadać wypoczętym. Zmęczenie, apatia, otępienie powodują zwolnione reakcje. To objawy, które zawsze powinny włączyć czujność kierowców. Nasze błędy i zaniechania mogą niestety mieć poważne w skutkach konsekwencje.

czwartek, 27 marzec 2025 08:33

Najlepsi sportowcy gminy Wolbrom odebrali nagrody Wyróżniony

 

Młodzi sportowcy z terenu gminy Wolbrom, którzy w minionym roku uzyskali wybitne osiągnięcia, zostali nagrodzeni przez burmistrza Radosława Kusia, podczas spotkania w UMiG 26 marca, w którym uczestniczyła też pani wiceburmistrz Dominika Bugaj. 12 zawodników reprezentowało dwie dyscypliny: judo i łucznictwo.

 

Zdjęcia w naszej GALERII

 

Nagrody za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie międzynarodowym II stopnia, w wysokości 2.300 zł otrzymali:

- Nadia Woźniczko (UKS UKEMI Judo Wolbrom)

- Roksana Zyś (UKS UKEMI Judo Wolbrom)

Nagrodę za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie międzynarodowym III stopnia, w wysokości 1.800 zł otrzymała:

- Aleksandra Kaleta (UKS Judo Wolbrom)

Nagrody za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie krajowym I stopnia, w wysokości 1.300 zł otrzymali:

- Beata Pepera (UKS Judo Wolbrom)

- Natalia Galicka (UKS UKEMI Judo Wolbrom)

- Milena Szczepara (UKS Diana)

Nagrody za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie krajowym II stopnia, w wysokości 1.100 zł otrzymali:

- Nina Stojek (UKS Judo Wolbrom)

- Jakub Banyś (UKS Judo Wolbrom)

Nagrody za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie krajowym III stopnia, w wysokości 900 zł otrzymali:

- Milena Knap (UKS Judo Wolbrom)

- Klaudia Nowak (UKS Judo Wolbrom)

- Paweł Kowal (UKS Diana)

- Ewa Fira (UKS Diana)

Nagrody za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie międzynarodowym II stopnia otrzymało także dwóch trenerów:

- Robert Biegaj (UKS UKEMI Judo Wolbrom) – 2.300 zł

- Jerzy Pacia (UKS Diana) – 1.300 zł

Nagrody przyznane zostały w oparciu o uchwałę Rady Miejskiej z 2011 roku, która określa zasady, według których ocenia się osiągnięcia sportowe zawodników. Ich wysokość ustalana jest w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego z ostatniego kwartału poprzedzającego rok przyznania nagrody i zależy od wyników uzyskanych w rywalizacji na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim.

 

Zdjęcia w naszej GALERII.

 

poniedziałek, 24 marzec 2025 18:29

Profilaktyczne programy zdrowotne dla uczniów naszych szkół Wyróżniony

 

Dzielą się uśmiechem i wiedzą

 

„Dziel się uśmiechem” oraz „Polska mówi aaa” – to dwa programy, które Jura Clinic by Górniccy będzie w najbliższych miesiącach realizować w porozumieniu z gminami Wolbrom i Trzyciąż. Skierowane one są głównie do uczniów młodszych klas szkół podstawowych, a dotyczą szeroko rozumianej profilaktyki stomatologicznej.

 

- Profilaktyka i edukacja dla dzieci z klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych – tak streszczał program „Dziel się uśmiechem” menadżer Jura Clinic by Górniccy, Mateusz Malik, podczas spotkania w UMiG Wolbrom 13 marca. Z jego pomocą oraz lekarzy stomatologów, w dwóch wolbromskich szkołach podstawowych nauczyciele przekażą uczniom wiedzę o tym jak prawidłowo dbać o zęby i zapobiegać próchnicy. Wszystko w oparciu o materiały poglądowe, prezentacje multimedialne, z wykorzystaniem próbek past do zębów i szczoteczek.

Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” został zainicjowany w 2013 roku, jako odpowiedź na utrzymujący się w naszym kraju wysoki odsetek próchnicy wśród dzieci. Niestety, problem jest dalej aktualny, a choroba ta niesie ze sobą liczne negatywne konsekwencje i może zwiększać ryzyko wystąpienia innych dolegliwości. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia prawie 82% sześciolatków zmaga się z problemem próchnicy, a według raportu WHO Global Oral Health aż 46% przypadków próchnicy u dzieci poniżej 9. roku życia pozostaje nieleczonych – czytamy na oficjalnej stronie akcji. Wolbromska klinika, jako jedna z nielicznych w Małopolsce, wychodzi naprzeciw tym problemom, oferując swoją wiedzę, możliwości lokalowe, doświadczenie i wszelką pomoc. - Jeśli akcja wypali, to jesteśmy gotowi, by ją kontynuować w kolejnych latach – deklaruje dr n. med. Michał Górnicki. Zwraca uwagę na fakt, że profilaktyka stomatologiczna jest w obecnych czasach nieco zapomniana, co odbija się na zdrowiu całego społeczeństwa. Edukacja od wczesnych klas szkolnych może ten stan zmienić. Podobnie jak lęk przed gabinetem stomatologicznym, który towarzyszy nam od dziecka. - Staramy się zmienić to nastawienie i myślę, że w dużej mierze nam się to udaje, a takie akcje bardzo w tym pomagają. Mam nadzieję, że uda nam się przekazać ten trudny temat w nieco luźniejszy, może nawet wesoły sposób – dodaje.

Z kolei profilaktyka zaplanowana w ramach akcji „Polska mówi aaa” ma być wstępem do badania stanu zdrowia nas wszystkich, bez względu na wiek. Jak podkreślają specjaliści, wiele chorób różnych układów organizmu człowieka, ma bowiem swoje źródło w jamie ustnej. Przedstawiciele Jura Clinic by Górniccy zapraszali zatem na 20 marca, kiedy obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, do swoich gabinetów w Wolbromiu przy ulicy Miechowskiej, oferując możliwość sprawdzenia „co może być lepsze w naszych uśmiechach”. Zapowiadano, że w projekt zaangażowanych i pozostających do dyspozycji uczestników będzie trzech lekarzy stomatologów, trzy higienistki oraz menadżer kliniki.

Inicjatorem kampanii „Polska mówi aaa” jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, wspierane przez licznych partnerów instytucjonalnych, biznesowych oraz medialnych. Hasłem tegorocznej edycje jest: „Zdrowa jama ustna to zdrowy umysł”.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), to dzień, w którym wszystkie środowiska: od lekarzy dentystów, przez pedagogów, samorząd terytorialny, po władze na szczeblu centralnym, mogą i powinny jednym głosem mówić o zdrowiu ogólnym, o które nie sposób zadbać bez zdrowej jamy ustnej.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnymi samorządami – powtarzają przedstawiciele Jura Clinic by Górniccy. Jej dobrym początkiem są właśnie realizowane dwa programy profilaktyczne i edukacyjne. Mamy nadzieję, że będą kolejne.

 

 

W sobotę, 15 marca, do Komisariatu Policji w Kluczach przyszedł mężczyzna, który znalazł drapieżnego ptaka. Zwierzę miało ranę na skrzydle i nie mogło latać. Było zdezorientowane i wystraszone. Jak się okazało, to Krogulec – ptak objęty ochroną gatunkową. Mężczyzna próbował skontaktować się z pobliskimi przychodniami weterynarii ale jego działania okazały się bezskuteczne. Oświadczył, że nie może zaopiekować się zwierzęciem, dlatego o pomoc poprosił policjantów. Mundurowi o sprawie poinformowali dyżurnego, który skontaktował się z Powiatowym Inspektorem Weterynarii, a następnie wskazał placówkę świadczącą usługi weterynaryjne i rehabilitacyjne dla dzikach zwierząt. Placówka znajdowała się na terenie Krakowa i współpracowała z Fundacją Akcja dla Dzikich Zwierząt. Policjanci przekazali zwierzę pod opiekę specjalistów. Ta sytuacja pokazuje, że interwencje policjantów bywają zaskakujące. To przykład, że mundurowi niosą pomoc nie tylko ludziom ale i zwierzętom. Potrafią także odnaleźć się w każdej, nawet nietypowej sytuacji.

 

poniedziałek, 17 marzec 2025 20:45

Kolejne atrakcje w ULINA PARK Wyróżniony

 

17 marca wójt gminy Gołcza, Lesław Blacha, podpisał 4 umowy na realizację kolejnych atrakcji: parku linowego, miasteczka ruchu drogowego, labiryntu oraz symulatora 5D. Już w najbliższe wakacje będą one dostępne dla odwiedzających ULINA PARK. Wartość inwestycji to ok. 8 mln zł, z czego większość (85%) pochodzi z Programu Polski Ład.