Reklama
Region
Kolejny sukces zawodniczki UKS JUDO Wolbrom Wyróżniony
Jak zawsze, z ogromną satysfakcją informujemy, że reprezentująca klub UKS JUDO Wolbrom Aleksandra Kaleta, wywalczyła I miejsce podczas zawodów Pucharu Świata Seniorów (Warsaw European Open 2026), które odbyły się w dniach 14–15 marca w Grodzisku Mazowieckim. Nasza zawodniczka, startująca w kategorii wagowej do 52 kg, prezentując doskonałe przygotowanie techniczne oraz niezłomną postawę, w finale pokonała Włoszkę Kenya Perna. Wcześniej wygrała z trzema utytułowanymi Francuzkami: Julie Weill Dit Morey, Lea Beres i Alicia Marques.
- To niesamowite uczucie wygrać puchar świata w Polsce, przed własną publicznością, przyjaciółmi i rodziną. Wsparcie kibiców dodawało mi sił w każdej walce i niosło mnie aż do zwycięstwa. Jestem dumna, że mogłam wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego stojąc na najwyższym stopniu podium – media cytują słowa naszej zawodniczki.
Zwycięstwo w zawodach tej rangi to efekt wieloletniej, ciężkiej pracy, ogromnej determinacji oraz profesjonalizmu. Jest to sukces, który buduje prestiż naszego lokalnego sportu i stanowi powód do dumy dla całej wspólnoty Gminy Wolbrom. Składamy serdeczne gratulacje Oli, trenerom - w tym przede wszystkim Czesławowi Łaksie oraz całemu zarządowi UKS Judo Wolbrom.
W tej samej wadze brązowy medal wywalczyła Barbara Twardowska z warszawskiego klubu Hato Judo.
Medale dla naszego kraju zdobyli także:
Arleta Podolak (srebrny) w wadze 57 kg
Natalia Kropska (srebrny) w wadze 63 kg
Aleksandra Kowalewska (złoto) w wadze 70 kg
Kinga Wolszczak (srebrny) w wadze 78 kg
Wiktor Mrówczyński (srebrny) w wadze 73 kg
Szymon Szulik (złoty) w wadze 81 kg
Michał Jędrzejewski (brązowy) w wadze 100 kg
Grzegorz Teresiński (złoto) w wadze +100 kg
Jakub Sordyl (brązowy) w wadze +100 kg
W klasyfikacji medalowej Polska reprezentacja – z 4 złotymi, 4 srebrnymi 3 brązowymi medalami – zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła Francja, trzecie miejsce zajęła reprezentacja Włoch.
Aleksandra Kaleta zajmuje obecnie 32 miejsce w rankingu Światowej Federacji Judo. Wyżej notowane są tylko Angelika Szymańska (na 12 miejscu) i Natalia Kropska (na 22 miejscu) w wadze 63 kg oraz Katarzyna Sobierajska (18 miejsce) w wadze do 70 kg.
fot.: European Judo Union
Droga Krzyżowa ulicami Wolbromia
W Niedzielę Palmową, kiedy chrześcijanie obchodzą pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, ulicami Wolbromia przeszła uroczysta Droga Krzyżowa. Rozpoczęła się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a zakończyła w kościele pw. św. Katarzyny w Rynku. Uczestniczyli w niej wierni obu wolbromskich parafii, księża, siostry zakonne, ministranci oraz członkowie działających na naszym terenie wspólnot. W czasie procesji rozpamiętywano Mękę Pańską i modlono się w licznych intencjach.
Ogólnoświatowa kampania niesie ludziom nadzieję! O co chodzi?
Ponad 9 milionów Świadków Jehowy na świecie i 114 tysięcy w Polsce, zaprasza na dwa wydarzenia informujące o biblijnej obietnicy lepszej przyszłości. Również w Wolbromiu i Miechowie.
Wieczorem, w czwartek 2 kwietnia 2026 roku, podczas dorocznych obchodów Wieczerzy Pańskiej, zostanie wygłoszone przemówienie, które wyjaśni, czego o przyszłości uczył Jezus Chrystus. W Polsce będzie można z niego skorzystać w ponad 1200 lokalizacjach!
„Dla mnóstwa ludzi w naszym regionie Jezus Chrystus jest kimś wyjątkowym. Jego życie i nauki, a przede wszystkim to, że oddał swoje życie za każdego człowieka na ziemi po dziś dzień inspirują i pobudzają do działania miliony osób” – powiedział rzecznik Świadków Jehowy Piotr Jarząbek.
„Każdego roku jako Świadkowie Jehowy zapraszamy mieszkańców naszego regionu, by przyłączyli się do nas w upamiętnianiu śmierci Jezusa Chrystusa. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy pozytywnych informacji. Mamy nadzieję, że to wydarzenie – uroczystość obchodzona przez chrześcijan od prawie 2000 lat – pomoże obecnym dostrzec, jaka wspaniała przyszłość czeka ziemię i ludzi. Właśnie dzięki Chrystusowi. Ta uroczystość ma charakter otwarty. Każdy jest mile widziany. Serdecznie zapraszamy”.
Podczas kampanii Świadkowie Jehowy będą również zapraszać na specjalny wykład publiczny zatytułowany: „Kto przywróci ziemię do właściwego stanu?”. Zostanie on wygłoszony w marcu 2026 roku w ponad 119 000 zborów Świadków Jehowy na całym świecie, w tym:
- 29 marca w Wolbromiu przy ul. Glinianej 1 o godzinie 10:00.
- 29 marca w Miechowie przy ul. Skorupki 16 o godzinie 13:00 oraz 18:00.
- 29 marca w Olkuszu: Krążek 2 32-329 Bolesław (pow. olkuski) o godzinie 10:00, 13:00 oraz 16:00
- 29 marca: Klucze ul. Hardego 12 o godzinie 10:00
Z tego 30-minutowego przemówienia dowiesz się, jak Biblia wyjaśnia poniższe kwestie:
- stosunek człowieka do ziemi
- jak ziemia zostanie przywrócona do właściwego stanu
- jak odnieść osobisty pożytek z obietnic biblijnych.
Prawie 2000 lat temu – w 33 roku n.e., według kalendarza żydowskiego, 14 dnia miesiąca Nisan, Jezus ustanowił Wieczerzę Pańską, na której byli obecni jego apostołowie. Jak można przeczytać w Ewangelii według Łukasza 22:19, tego wieczoru Jezus polecił: „Czyńcie to na moją pamiątkę”.
Świadkowie Jehowy są posłuszni temu nakazowi i każdego roku obchodzą tę uroczystość w dniu odpowiadającym powyższej dacie, żeby przypominać o tym, że biblijna nadzieja na odnowioną ziemię jest możliwa. W ubiegłym roku w obchodach Wieczerzy Pańskiej uczestniczyło ponad 20 milionów osób!
W Wolbromiu przybyli goście spotkają się: ul. Gliniana 1 (Sala Królestwa Świadków Jehowy).
W Olkuszu przybyli goście spotkają się:
- Zimnodół 96a (Zawada) (Dworek przy Lesie)
- ul. Mickiewicza 18 (Hotel Victoria (sala kominkowa)
W Bukownie przybyli goście spotkają się:
- ul. Kolejowa 3 32-332 Bukowno, (Miejski Dom Kultury)
W Bolesławiu przybyli goście spotkają się:
- Krążek 2A 32-329 Bolesław (Sala Królestwa Świadków Jehowy)
W Kluczach przybyli goście spotkają się:
- ul. Hardego 12 (Sala Królestwa Świadków Jehowy)
Dla mieszkańców Miechowa i okolic uroczystość ta będzie zorganizowana 2 kwietnia przy ul. Warszawskiej 13, 32-210 Książ Wielki (Hotel Zameczek) o godzinie 19:00.
Aby dowiedzieć się więcej o tych specjalnych wydarzeniach oraz jak wziąć w nich udział, odwiedź serwis JW.ORG.
W 241 krajach świata jest ponad 9 milionów Świadków Jehowy, którzy należą do przeszło 119 tysięcy zborów. W Polsce początki działalności Świadków Jehowy sięgają 1891 r., a obecnie są oni trzecią co do wielkości grupą wyznaniową z liczbą 114 tysięcy wyznawców.
Dowiedz się więcej:
Jaką przyszłość umożliwiła śmierć Jezusa?
Zobacz wideo.
Może słyszałeś, że Jezus umarł za nasze grzechy.
Ale czy śmierć jednego człowieka może wpłynąć na życie milionów ludzi?
Zobacz wideo.
Wyjątkowa inauguracja V Małopolskich Dni dla Klimatu - Wolbrom zazielenił się dla nas wszystkich Wyróżniony
Gmina Wolbrom miała zaszczyt zainaugurować jubileuszową, piątą edycję tej proekologicznej akcji. Pogoda może nie była sprzymierzeńcem, ale mimo to frekwencja dopisała! Ale najważniejsze jest to, co uczestnicy zostawili po sobie – trwały, zielony ślad!
Co udało nam się wspólnie zdziałać?
Posadzić aż 200 drzew wokół zalewu (m.in. buki, dęby, lipy, dzikie jabłonie, jawory, brzozy i olchy).
Edukować się na warsztatach, miniwykładach i podczas zabaw ekologicznych.
Smacznie zjeść, dzięki poczęstunkowi przygotowanemu przez niezawodne KGW z Wolbromia – KGW ZABAGNIANKI, KGW Wierzchowisko, Koło Gospodyń Wiejskich Kaliś, Dziecięce Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Sulisławice Gmina Wolbrom.
Sadzenie drzew, pikniki ekologiczne, warsztaty i wydarzenia edukacyjne w całym regionie – już wkrótce rozpocznie się jubileuszowa, V edycja Małopolskich Dni dla Klimatu. W inicjatywę od lat angażują się samorządy, szkoły, organizacje społeczne i mieszkańcy, którzy wspólnie podejmują działania na rzecz środowiska.
Mieszkańcy zyskują zielone tereny w swojej okolicy, mogą wygrać sadzonki drzewek w quizach i zabawach, a także porozmawiać z doradcami ds. klimatu i ekodoradcami.
Małopolskie Dni dla Klimatu odbywają się od 2022 roku i z każdą edycją przyciągają coraz więcej uczestników. – To wydarzenie pokazuje, że wspólne, konsekwentne działania przynoszą wymierne efekty. W ciągu czterech edycji posadziliśmy ponad 100 tysięcy drzew i zaangażowaliśmy ponad 110 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Zapraszam do udziału w jubileuszowej, piątej edycji tej inicjatywy – mówi Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W akcję co roku włączają się powiaty i gminy z całego regionu. Współorganizatorami wydarzeń są także szkoły i przedszkola, instytucje kultury, organizacje społeczne, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Dzięki temu inicjatywa ma nie tylko charakter edukacyjny, ale także przynosi realne efekty w postaci nowych nasadzeń i lokalnych działań na rzecz środowiska.
Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się 8 kwietnia w Wolbromiu (powiat olkuski).
Finał zaplanowano 24 kwietnia w Pleśnej (powiat tarnowski) – w symbolicznym Światowym Dniu Ziemi.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń w poszczególnych powiatach będzie publikowany na stronie:
www.klimat.ekomalopolska.pl oraz w mediach społecznościowych projektu EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu.
Małopolskie Dni dla Klimatu są realizowane w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005), dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W Wolbromiu ma powstać Strefa Płatnego Parkowania Wyróżniony
Zgodnie z projektem uchwały Rady Miejskiej w Wolbromiu, opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej, od 1 maja w Rynku i na kilku przyległych ulicach, obowiązywać ma Strefa Płatnego Parkowania. Podobnie jak to ma miejsce w wielu okolicznych miastach, zamontowane zostaną parkomaty, które umożliwią kierowcom wywiązanie się z tego obowiązku. Jak nietrudno się domyślić, pomysł ten nie jest szczególnie optymistycznie witany przez wielu z nich, w tym także mieszkańców oraz przedsiębiorców. Na sesji 26 marca niektóre proponowane wstępnie stawki zostały ostatecznie obniżone, choć i tak do najtańszych nie należą.
Pierwotny projekt uchwały stanowił, że opłaty parkingowe pobierane mają być w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Pierwsza godzina postoju będzie bezpłatna, pod warunkiem pobrania biletu z parkomatu i umieszczenia go za przednią szybą pojazdu lub rejestracji początku parkowania w elektronicznym systemie opłat. Druga i kolejne godziny postoju kosztować mają po 5 zł; postój całodzienny – 35 zł. Uchwała proponuje także kilka rodzajów abonamentów, które znacznie obniżają wysokość opłat, ale skorzystać z nich mogą tylko niektóre grupy.
Pojazd posiadający kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, parkujący na wyznaczonym miejscu dla takich osób, żadnych opłat nie będzie ponosił, podobnie jak posiadacz samochodu z napędem elektrycznym. Z opłat zwolnieni też maja być posiadacze Abonament typu S, czyli burmistrz MiG Wolbrom, jego zastępca, sekretarz, skarbnik, przewodniczący Rady Miejskiej. Uchwała przewiduje także Abonament typu O ze stawką zerową – dla pojazdów służbowych Straży Miejskiej w Wolbromiu, służb komunalnych, inspekcji i straży oraz pojazdów administratora strefy płatnego parkowania.
Na sesji wnioskodawcy zaproponowali autopoprawkę, która zmieniła treść uchwały, obniżając niektóre stawki abonamentów. Wiemy, że mieszkający w centrum miasta, a także prowadzący tam działalność gospodarczą skarżą się, że nikt ich o zdanie nie pytał, nie przeprowadzono żadnych konsultacji w tej sprawie.
„Wolbrom to nie metropolia” – mówią.
