Reklama

Region

poniedziałek, 19 kwiecień 2021 08:49

Śmieci - odpowiedzialni jesteśmy wszyscy Wyróżniony

 

POZIOMY RECYKLINGU W GMINIE MIECHÓW ZA ROK 2020

Obliczone na podstawie rocznych sprawozdań od przedsiębiorców odbierających/zbierających odpady komunalne poziomy odzysku i recyklingu oraz ograniczenia „bio” odpadów w roku 2020 kształtują się następująco:

1. Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła 56,05%.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U.2016.2167) wymagany do osiągnięcia dla roku 2020 poziom wynosi 50%.

 

2. Poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania 2%.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.2017.2412) dla roku 2020 dopuszczony był 35% redukcji bioodpadów, czyli poziom powinien wynosić mniej niż 35%.

 

3. Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych 99,07 %.

Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami, odpadów budowlanych i rozbiórkowych innych niż niebezpieczne, wymagany Rozporządzeniem Ministra (Dz.U.2016.2167) dla roku 2020, to 70%.

 

piątek, 16 kwiecień 2021 17:40

ZS w Wolbromiu zmienia się na lepsze Wyróżniony

Wszystko dla uczniów

Od grudnia 2020 do kwietnia 2021 roku w Zespole Szkół w Wolbromiu przy ul. Skalskiej trwały, warte 232 tysiące złotych, prace remontowe związane z naprawą i malowaniem elewacji szkoły. Podziękowania za przeznaczenie środków finansowych na tę inwestycję należy złożyć przede wszystkim staroście olkuskiemu Bogumiłowi Sobczykowi oraz członkom zarządu powiatu. Dyrekcja placówki podkreśla również szczególną rolę członka zarządu, Piotra Gamrota, bez którego wsparcia i zaangażowania, realizacja tej inwestycji byłaby trudna do osiągnięcia, jeśli weźmie się pod uwagę liczne potrzeby wszystkich placówek, którym sprostać musi organ prowadzący szkoły powiatowe.

Prace remontowe realizowane były przez „Seka-Bud Michał Serafin Firma Budowlano - Usługowa”. Inwestycję tę udało się przeprowadzić dzięki sprawnej i znakomicie zorganizowanej pracy firmy w tak niedogodnym pod względem aury okresie. Odnowiony budynek szkoły wygląda imponująco.

nie tylko elewacja

Siedziba ZS w Wolbromiu przy ul. Skalskiej nabrała blasku. Jednak nie tylko to się zmienia. Szkoła nieustannie dba o unowocześnianie zaplecza technicznego, stale inwestując w nowoczesne pomoce dydaktyczne, tak potrzebne w okresie trwania nauki zdalnej. Modernizacja pracowni komputerowych, zakup wykorzystywanych przez nauczycieli w codziennej pracy monitorów interaktywnych, stworzenie dwóch nowoczesnych multimedialnych pracowni językowych, to zaledwie kilka z licznych inicjatyw dyrekcji szkoły, sprawiających, że ZS w Wolbromiu staje się placówką gotową realizować kształcenie uczniów przy wykorzystaniu nie tylko tradycyjnych metod, ale i nowoczesnych technologii. Technologii, które umożliwiają naszym uczniom kontakt z młodzieżą z całego świata, dzięki podejmowanym przez nauczycieli szkoły międzynarodowym inicjatywom i realizacji wielu programów, umożliwiającym uczniom ZS w Wolbromiu naukę „żywego” języka angielskiego. Nauczyciele angażują również uczniów w wiele działań związanych z innymi przedmiotami ogólnokształcącymi i zawodowymi, wzbogacają zaplecze sportowe, rozwijają się i doskonalą dla naszych uczniów.

zawartość warta skosztowania

To wszystko i nie tylko to jest udziałem młodzieży kształcącej się w budynku, którego wygląd zewnętrzny odnowiony został według projektu charytatywnie wykonanego przez firmę Kwadrat Design Studio - Pracownia Projektowa. Nawiązując do nowego wyglądu elewacji oraz niedawno minionych świąt można stwierdzić, że kolorowa skorupka wielkanocnej pisanki jest piękna, a jej zawartość warta skosztowania.

Zamieszani także mieszkańcy powiatu miechowskiego

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez małopolski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej wspólnie z CBŚP i KaOSG. Z ustaleń śledczych wynika, że do Szwecji przemycano płynną amfetaminę w butelkach z etykietami regionalnego polskiego alkoholu. Ustalono, że grupa rozpoczęła działalność jeszcze w 2016 roku, a w jej skład wchodzili mieszkańcy województwa małopolskiego, głównie Krakowa oraz powiatu gorlickiego i miechowskiego. Członkowie grupy są także podejrzani o oszustwa oraz fałszowanie dokumentów, na podstawie których wyłudzano kredyty i pożyczki gotówkowe, zapewniając prawdopodobnie finansowanie działań związanych z przemytem i obrotem narkotyków.

Z zebranego materiału wynika, że podejrzani przemycali do Szwecji płynną amfetaminę w butelkach oznaczonych etykietami jednego z tradycyjnych, regionalnych, polskich trunków alkoholowych. Miało to na celu zmylenie funkcjonariuszy, w przypadku ewentualnej kontroli. Narkotyk transportowano drogą morską, gdzie płynną substancję przetwarzano na proszek tj. siarczan amfetaminy, a potem wprowadzano do obrotu. Oprócz samego narkotyku, do Szwecji przemycano również półprodukty służące do wytwarzania amfetaminy.

Łącznie w ramach wspólnych działań CBŚP i SG zatrzymano 4 osoby i przejęto 7 litrów płynnego narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych siarczanu amfetaminy, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych. Sprawa jest rozwojowa i śledczy wyjaśniają wszystkie jej okoliczności. Ustalają inne osoby mogące mieć związek z nielegalnym procederem.

(Zespół Prasowy CBŚP)

środa, 14 kwiecień 2021 17:00

Remont Willi Walerego Sławka w Janowiczkach

Na terenie gminy Racławice, w Janowiczkach, znajduje się Willa Walerego Sławka, która została wybudowana w latach 1934-1935 przez przyjaciół sławnego polityka. Obecnie trwa jej remont, którego celem jest przywrócenie obiektu do dawnej świetności i oddanie w użytkowanie na potrzeby lokalnej społeczności.

Remont willi Walerego Sławka w Janowiczkach przeprowadzany jest w dwóch etapach.

W ramach I etapu prowadzona była modernizacja energetyczna budynku, w ramach której budynek został ocieplony tynkiem termoaktywnym. Ocieplone również zostały ściany fundamentowe, strop i dach. W ramach remontu wymienione zostały okna i drzwi zewnętrzne a dach uzyskał nowe pokrycie. Budynek zyskał centralne ogrzewanie zasilane z kondensacyjnego pieca gazowego zasilanego gazem płynnym. Ciepła woda użytkowa uzyskiwana jest z kolektorów oraz dodatkowo z pieca gazowego w miesiącach zimowych. Zmodernizowana została instalacja elektryczna oraz oświetlenie poprzez zastosowanie systemu LED.

Ta część remontu realizowana została w ramach projektu „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów publicznych jako element systemowego podejścia do ochrony środowiska naturalnego w powiatach: proszowickim, bocheńskim i miechowskim”.

Na jego wykonanie gmina Racławice uzyskała dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 4 Regionalna polityka energetyczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w wysokości ponad 393 tys. zł. Koszt zadania wyniósł 665.408,01 zł.

Pierwszy etap realizowała firma: Zakład Ogólnobudowlany i Instalacji Elektrycznych – Paweł Kozieł, z Orłowa

 W ramach II etapu prowadzony jest remont budynku obejmujący:

1) Remont zewnętrzny budynku: remont elewacji, remont schodów zewnętrznych, remont balkonów;

2) remont wewnętrzny budynku: renowacja drzwi, remont łazienek, montaż stolarki drzwiowej, remont ścian i sufitów, remont podłóg i wykonanie posadzek, pozostałe roboty remontowe i wykończeniowe

oraz remont dojścia i dojazdu do budynku, w rezultacie którego powstał ciąg komunikacyjny o nawierzchni z kostki betonowej.

Ten etap remontu willi prowadzony jest ze środków własnych gminy, a jego koszt ma wynieść 378.128,73 zł. Zakończenie robót planowane jest w I kwartale b.r. Ten etap wykonuje firma „OPTIMAX” Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane K. Mysza z Trzebini.

 

Kim był Walery Sławek?

Walery Sławek urodził się 2 listopada 1879 r. w Strutynce. Wywodził się z mało zamożnej rodziny szlacheckiej herbu Prus na Podolu. Był czwartym dzieckiem w swojej rodzinie. Jego dwie starsze siostry zmarły na gruźlicę; przeżyła jedynie młodsza. Ojciec Bolesław pracował w pobliskiej cukierni, która należała do Józefa Mikołaja Potockiego. Niektórzy historycy doszukują się pokrewieństwa między rodziną Walerego Sławka a rodem Ignacego Paderewskiego.

Młody Walery uczęszczał do gimnazjum, po czym ukończył Szkołę Handlową im. Leopolda Kronenberga w Warszawie. W latach 1896-97 Sławek był słuchaczem tzw. Uniwersytetu latającego – nieformalnej instytucji kształcenia wyższego. Po zakończeniu edukacji został zatrudniony w łódzkim biurze Horodiczka i Stamirowski. Na początku roku 1900 Walery Sławek za pośrednictwem Adama Bujno, został członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej.

Z upływem czasu stawał się znaczącym graczem politycznym na polskiej arenie. Aktywnie uczestniczył w ruchach niepodległościowych zajmując się kolportażem bibuły. Jako młody polityk często podróżował do Petersburga w celu nawiązywania znajomości i kontaktów politycznych. Właśnie tam poznał Józefa Piłsudskiego. Wtedy kariera polityczna Walerego Sławka nabrała niesamowitego tempa. Za życia zdążył pełnić wiele funkcji polityczno - militarnych tj. Szefa Sekcji Spraw Politycznych Oddziału VI Informacyjnego Sztabu Generalnego WP, trzykrotnie premiera II Rzeczpospolitej czy prezesa Związku Legionistów Polskich. Nieskalany polityk 2 kwietnia, w niedzielę 1939 r., popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę. Zostawił list pożegnalny, w którym pisze:

Odbieram sobie życie, nikogo proszę nie winić 2/IV.1939. W. Sławek

Spaliłem papiery o charakterze prywatnym, a także wręczone mi w zaufaniu. Jeśli nie wszystkie, to pokrzywdzonych proszę o wybaczenie. Bóg Wszystkowidzący może mi wybaczy moje grzechy i ten ostatni.”

Walery Sławek był prawą ręką Józefa Piłsudskiego oraz zasłużonym polskim politykiem. Za swą służbę dla Rzeczpospolitej odebrał wiele orderów odznaczeń i wyróżnień. Oto najważniejsze: Order Orła Białego (1935), Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Niepodległości z Mieczami (1930), Krzyż Walecznych – czterokrotnie, Odznaka Pamiątkowa Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych (12 maja 1936), Order Świętych Maurycego i Łazarza (Włochy), Order Zbawiciela (Grecja), Order Korony (Jugosławia), Order Karola III (Hiszpania), Order Krzyża Orła I klasy (Estonia, 1934).

 

wtorek, 13 kwiecień 2021 18:39

RAPORT COVID – 13.04.2021 Miechów Wyróżniony

13 kwietnia 2021 r. o godzinie 9:00 w miechowskim szpitalu, na 86 dostępnych miejsc przebywało 66 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. Wolnych było więc 20 łóżek. Zajęte natomiast były wszystkie miejsca dla pacjentów sztucznie wentylowanych (12 łóżek). 50 pacjentów poddanych było tlenoterapii, w tym 4 osoby terapii wysokoprzepływowej.

Na potrzeby chorych z COVID-19 zaadaptowano oddziały: gruźlicy i chorób płuc, obserwacyjno-zakaźny, chorób wewnętrznych, kardiologii i częściowo inne oddziały. Z informacji uzyskanych od dyrekcji, szpital dostosuje liczbę łóżek covidowych do aktualnych potrzeb epidemiologicznych.

Szczepienia przebiegają zgodnie z przyjętym schematem. Z posiadanych na 12 kwietnia danych wynika, że powiat miechowski jest jednym z lepiej wyszczepionych powiatów w województwie (ok. 32% populacji).