Reklama
Wyświetlenie artykułów z etykietą: Kultura i Sztuka
Dni Wolbromia 2024 - dobra, sprawdzona formuła
Towarzyski mecz piłkarski na stadionie Przeboju Wolbrom przy ul. Skalskiej, pomiędzy drużynami samorządowców a mieszkańców, zainaugurował tegoroczne Dni Wolbromia, które zaplanowano w przedostatni weekend wakacji, czyli w dniach 23-25 sierpnia. Fakt, że świętowanie rozpoczęto od wydarzenia sportowego, był symboliczny. W tym roku organizatorzy położyli większy nacisk na rekreację, rozrywkę na świeżym powietrzu, zawody i rywalizację sportową. Nie oznacza to oczywiście, że nie gościliśmy gwiazd estrady. Były koncerty „Wilków”, Dawida Kwiatkowskiego, zespołu „Pączki w Tłuszczu” z Tomaszem Karolakiem i Bartoszem Miecznikowskim i wielu innych.
- Dobór artystów i termin mieliśmy już zaplanowany przez naszych poprzedników i wiele nie mogliśmy już tutaj zmienić – tłumaczy burmistrz Radosław Kuś, któremu zależało, by było to święto całego samorządu, aby wszyscy mieszkańcy, jak najliczniej mogli się włączyć, zarówno na etapie organizacji, jak i aktywnego uczestnictwa. - Te dni pokazały, że warto ze sobą współpracować, warto rozmawiać, warto nie przeszkadzać, a raczej wyznaczać cele, które osoby odpowiedzialne za poszczególnych punkty harmonogramu, zrealizują już jak najlepiej – dodaje. Zwraca uwagę, że powrócono do formuły współpracy z Domem Kultury, który jest właściwą instytucją do organizacji tego typu przedsięwzięć, co z pewnością pozytywnie wpłynęło na realizację tak poważnego przedsięwzięcia.
Na przestrzeni tych już 28 lat różnie wyglądały inauguracje naszego święta miasta i całej gminy. Najczęściej był to koncert znaczącej gwiazdy estrady, połączony z bankietem dla sponsorów, ale w tym roku rolę wydarzenia otwierającego świętowanie przejął mecz piłkarski, pomiędzy drużyną samorządu a mieszkańcami. I trzeba powiedzieć, że sprostał zadaniu – emocje, zwłaszcza w drugiej połowie spotkania, były ogromne, a zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne. Wymieńmy więc tych, którzy 23 sierpnia trafiali do siatki. W drużynie samorządowców byli to: Tomasz Wójcicki (3), Gabryś Witkowski, Radosław Koterba i Sylwester Cupiał, a w drużynie mieszkańców: Cezary Krężel (3), Marek Guzek, Paweł Misztal i Antoni Maciąg.
Na „Scenie Młodych” mogliśmy podziwiać występy: Cantate Deo – z parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, z solistką Zosią Maszczyk, Studio Efendi Clue z Łobzowa, które reprezentowała Alicja Kundzierewicz, a także – Natalii Brzezińskiej, Roksany Samoiluk, Natalii Skoczeń, Amelii Sikory, Mai Nawrot i Marii Majewskiej z sekcji wokalno-instrumentalnej DK Wolbrom oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.
W niedzielę z kolei świętowanie rozpoczęliśmy występem Reprezentacyjnej Orkiestry z Cianowic, natomiast na „Scenie Młodych” występowali: Actus Animi oraz 7th STEP, a UKS Judo Wolbrom dało pokaz sztuk walki.
WYNIKI ZAWODÓW I RYWALIZACJI
Turniej łuczniczy
1. Żurek Michał i Izabela
2. Haberka Tomasz i Michalina
3. Kowal Krzysztof i Paweł
Turniej mini piłki nożnej
1. Cybulski Hubert i Andrzej
2. Gromadowski Paweł i Marcel
3. Gromadowski Tomasz i Julian
za udział – Kacperczyk Wojciech i Jerzy oraz Konieczny Michał i Zuzanna.
Turniej brydża
1. Bogdan Pasich, Henryk Cieślik
2. Stanisław Osmenda, Piotr Duda
3. Augustyn Sikora, Jerzy Orlich
Konkurs na najdłuższy drożdżowy warkocz
W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z: Zasępca, Strzegowej, Kalisia,
Wierzchowiska, Zarzecza, „Załężanki” oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w
Sulisławicach. Nagrody w tym konkursie ufundowała firma ZRB Paciej.
Konkurs oceniała komisja w składzie: Krystyna Siejka, Monika Krzywańska, Piotr Gamrot
I miejsce – KGW w Wierzchowisku (warkocz o długości 28 metrów i 65 centymetrów)
II miejsce – KGWiG w Sulisławicach (7 metrów)
III miejsce – KGW w Kalisiu (10 metrów i 60 centymetrów)
Turniej siatkówki mężczyzn
1. Siła Spokoju – Wolbrom
2. Siwy Dym – Wolbrom
3. Team Spirit – Pilica
4. Chłopaki z Baraków – Miechów
Zawody pływackie
dziewczynki do 10 lat
1. Eliza Marchaj
2. Lena Kudła
3. Karolina Kołodziej
chłopcy do lat 10
1. Szymon Dudek
2. Jakub Putowski
3. Marcel Ryl
chłopcy do 13 lat
1. Bruno Skwarek
2. Jakub Żuchowicz
3. Aleksander Świstak
chłopcy do lat 16
1. Bartosz Marchaj
2. Maciej Świstak
3. Bartosz Kudła
Turniej szachowy
kategoria do lat 12
1. Kamil Kurzyniec
2. Wiktoria Tempich
3. Nathanel Bordier
kategoria do lat 18
1. Jan Szymczyk
2. Wiktor Mierzwiński
3. Szymon Dela
Turniej tenisa w deblu
1. Mateusz Gamrat, Adrian Gamrat
2. Mateusz Kemona, Mariusz Bryzik
3. Anita Kaziród, Paweł Burliga
Zawody wędkarskie
kategoria junior
1. Seweryn Musiałek – 3,330
2. Michał Kolanko – 1,720
3. Mikołaj Stelmach – 1, 600
kategoria senior
1. Rafał Pielka – 5,490
2. Tomasz Pietras – 5,480
3. Dawid Gałęziewski – 4,330
Turniej padla (debel)
1. Andrzej Pajda, Jarosław Musiał
2. Artur Struzik, Marek Haberka
Turniej siatkówki kobiet
1. Pędzące Wielbłądy
2. Echo Zawiercie
3. MOSIR Bukowno
4. Stryszawa
5. KS Jadwiga
Dożynki diecezjalne, powiatowe i gminne w Gołaczewach
Tegoroczne dożynki w Gołaczewach miały wyjątkowy charakter. Obchodzone były jako święto gminne, powiatowe i diecezjalne. Nie dziwi więc fakt, że organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by jego oprawa była na najwyższym poziomie, a uczestnicy oraz goście bawili się jak najlepiej. Z wypowiedzi tych, którzy 18 sierpnia odwiedzili sołectwo w godzinach popołudniowych wynika, że impreza się udała i pozostanie na długo w ich pamięci.
Uroczystości rozpoczęła prezentacja tradycyjnych wieńców dożynkowych na placu kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. Ich piękno oceniała komisja w składzie: Dominika Bugaj – wiceburmistrz MiG Wolbrom, Beata Dziedzic – wicedyrektor Wydziału ds. Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Barbara Haberka – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Olkuskiego oraz ks. Grzegorz Woszczek i ks. Marcin Kruszak. Wszystkie one oraz chleb wypieczony z tegorocznej mąki, przyniesiony przez starostów dożynkowych, zostały poświęcone przez ks. biskupa Artura Ważnego, podczas mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony.
W wygłoszonej homilii, ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej przestrzegał przed naiwnym konsumowaniem dóbr tego świata. Zastanawiał się skąd wśród ludzi głupota, skłaniająca do ulegania wszelkim pożądliwościom, skoro nauka, kultura, filozofia i teologia starają się udowadniać, że człowiek jest istotą rozumną.
Po mszy świętej uformował się barwny korowód dożynkowy, złożony z pocztów sztandarowych, delegacji poszczególnych sołectw diecezji, powiatu i gminy z wieńcami, przedstawicieli władz samorządowych, zaproszonych gości oraz mieszkańców. Prowadzony był przez orkiestrę dętą Zakładów Górniczo - Hutniczych „Bolesław” w Bukownie, pod batutą Konstantego Janiaka. Wszyscy przemaszerowali na boisko przy miejscowym zespole szkół, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe i występy estradowe.
Tradycyjnie, na początku, panie z KGW w Gołaczewach odśpiewały pieśń „Plon niesiemy plon”, a konferansjer przedstawił sylwetki starostów dożynek – Anny Pasich i Mateusza Janika. Zgodnie ze zwyczajem, przekazali oni gospodarzom dożynek okazałe bochny chleba, wypieczone z tegorocznej mąki, jako symbol dobrobytu i sytości. Gospodarze dożynek, czyli ks. biskup Artur Ważny, starosta olkuski Bogumił Sobczyk i burmistrz Radosław Kuś, zapewnili, że będą go dzielili sprawiedliwie. Przedstawiciele wolbromskiego koła Polskiego Związku Pszczelarskiego przekazali gospodarzom pożytki pszczele.
Ważnym punktem uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, choć – jak przyznawali oceniający – każdy spośród 49 przygotowanych i prezentowanych w tym dniu był piękny. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Biorąc pod uwagę kryteria, uwzględniające zastosowanie czterech gatunków zbóż, owoców, warzyw, kwiatów i ziół, zastosowanie symbolu religijnego, a także stopień trudności i pracochłonności oraz ogólną estetykę wieńca – wydała werdykt. Zwycięskim okazało się dzieło pań z KGW w Zasępcu, które odebrały nagrodę ufundowaną przez ks. biskupa Artura Ważnego. Drugie miejsce zajął wieniec KGW w Gołaczewach, nagrodzony przez starostę Bogumiła Sobczyka, trzecim najpiękniejszym był wieniec z gminy Trzyciąż, stworzony przez członkinie KGW w Zagórowej, którym nagrodę ufundował i wręczył burmistrz Wolbromia Radosław Kuś. Tuż za podium uplasował się wieniec KGW z Woli Kalinowskiej (gm. Sułoszowa), nagrodzony przez duszpasterza rolników – ks. Leszka Kołczyka.
Tego dnia wręczono także nagrody w konkursie na „Najpiękniejszą dekorację gospodarstwa domowego”. Komisja, na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej w Wolbromiu Moniką Krzywańską i członkami: radnym Rady Powiatu Olkuskiego Robertem Kozłowskim, sołtysem Gołaczew Markiem Gilem oraz Markiem Stalmaskim wybrała spośród wielu pięknych, ciekawych i humorystycznych dekoracji. Pierwsze miejsce zajęła instalacja Elżbiety Treter, drugie – Eweliny Dybich Czopek, trzecie Tomasza Zaręby, a czwarte Kazimierza Głąba.
DNI WOLBROMIA 2024
DNI WOLBROMIA 2024 odbędą się w dniach 23-25 sierpnia.
Oprócz programu "podstawowego" organizatorzy przygotowali szereg imprez i atrakcji towarzyszących.
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie: FB @lubiemalopolske oraz #lubiemalopolske www.malopolska.pl
Nowa siedziba miechowskiej szkoły muzycznej przy ul. Sienkiewicza pięknieje z dnia na dzień
26 lipca, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego w Miechowie, Anna Macheta, podpisała aneks do umowy z firmą realizującą drugi etap budowy nowej siedziby tej ważnej w życiu lokalnej społeczności placówki. Obecnie trwa renowacja zabytkowej elewacji obiektu przy ul. Sienkiewicza, a wewnątrz prowadzone są roboty wykończeniowe. Na realizację części prac szkoła uzyskała dofinansowanie w wysokości 799.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Fundusz Promocji Kultury), w ramach programu rządowego „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”.
II etap gruntownej renowacji i modernizacji zabytkowego budynku, którego generalnym wykonawcą jest TM Grupa Budowlana Sp. z o.o. z siedzibą w Wieliczce, ma zakończyć się w marcu 2025 roku, a obejmie wszystkie prace budowlano – wykończeniowe, umożliwiające uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i przeprowadzkę szkoły do nowej siedziby. Obecnie prawie gotowa jest już kondygnacja poddasza i pierwszego pietra, powstały ściany działowe, malowane są poszczególne pomieszczenia, lakierowane parkiety, w łazienkach zakładany jest biały montaż. Prace wykończeniowe rozpoczęły się także na parterze, gdzie będzie znajdować się dostosowana akustycznie sala kameralna. Na klatkach schodowych i w korytarzach położone są już płytki, a zabytkowe balustrady poddane zostały gruntownej konserwacji. Jest już piec gazowy, który ogrzewał już szkołę minionej zimy. Na zewnątrz trwają prace konserwatorskie zabytkowej elewacji, na której docelowo będzie zamontowana iluminacja świetlna. Wykonane są już trzy ściany budynku; na ukończeniu jest remont najbardziej widocznej – od ulicy. Pozostały jeszcze prace budowlano – wykończeniowe w piwnicy, gdzie w przyszłości znajdzie także miejsce szkolny bufet. Będzie można je wykonać, gdy obiekt zostanie zabezpieczony przed zalewaniem przez wody opadowe. Tego właśnie dotyczył podpisany ostatnio aneks.
poprawa warunków lokalowych priorytetem
Decyzję o poprawie warunków lokalowych placówki podjęto w roku 2016, kiedy funkcję dyrektora objęła Anna Macheta. W maju 2020 r. zakupiono zabytkową nieruchomość, która po przebudowie i modernizacji, służyć będzie jako nowa siedziba miechowskiej szkoły muzycznej. Jak pamiętamy, poprzednio korzystała ona z pomieszczeń budynku w rynku. Gdy zapadły decyzje o zmianie i rozpoczęciu prac, szkoła zmuszona była, na okres przejściowy, przeprowadzić się na osiedle Sikorskiego, do sal zajmowanych poprzednio przez gimnazjum.
W listopadzie 2021 zakończono opracowanie dokumentacji budowlano – wykonawczej dla adaptacji i rozbudowy obiektu, pozyskanego na nową siedzibę szkoły oraz koncepcji dobudowy sali koncertowej. W ramach tej części inwestycji wykonano także rozbiórkę znajdujących się na nieruchomości budynków magazynowych.
16 lutego 2022 roku, po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zawarta została umowa, pomiędzy Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego w Miechowie, a konsorcjum firm: MURKRAK sp. z o.o. sp. komandytowa z siedzibą w Węgrzcach oraz partnerem – Zakładem Remontowo - Budowlanym MURDZA z siedzibą w Miechowie, na wykonanie prac obejmujących pierwszy etap przedsięwzięcia. Zakończył się on w grudniu 2022 roku, a kosztował 7.980.000 zł brutto. Ich zakres obejmował m.in.: podniesienie dachu wraz z odtworzeniem stylowych półokrągłych okien, dobudowanie kondygnacji poddasza, wylanie nowego stropu nad pierwszym piętrem, pogłębienie piwnic, podbicie fundamentów, zamontowanie nowej stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej w oryginalnym historycznie, zielonym kolorze, przesuwanie i murowanie ścian wewnętrznych, w celu dostosowania przestrzeni do potrzeb przyszłej funkcji szkoły oraz wykonanie kanałów wentylacyjnych.
Od roku 2020, równolegle z pracami budowlanymi, pani dyrektor prowadziła starania o pozyskanie obszernego terenu, przylegającego do nieruchomości przeznaczonej na przyszłą siedzibę kierowanej przez siebie placówki. Efektem tych starań było podpisanie stosownego aktu notarialnego 24 stycznia 2024, na mocy którego miechowskie starostwo przekazało na rzecz Skarbu Państwa, a potem w trwały zarząd szkole muzycznej, prawo wieczystego użytkowania nieruchomości o powierzchni ok. 28 arów, przylegającego do działki, na której znajduje się przyszła siedziba. Stworzy to przestrzeń dla dobudowy sali koncertowej wraz z terenem zielonym i miejscami parkingowymi.
W międzyczasie szkoła otrzymała także, od Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie, przylegający do nieruchomości teren o powierzchni ok. 3 arów.
Mimo, że mamy połowę wakacji, budynek pięknieje z dnia na dzień. Już teraz widać, jak ważne i słuszne były decyzje podjęte kilka lat temu. Szkoła muzyczna zyska nowe, dostosowane do jej potrzeb, zapewniające optymalne warunki do prowadzenia zajęć z uczniami pomieszczenia, a miastu przybędzie wspaniale odrestaurowany, zabytkowy obiekt.
Wieści z Pleneru „Srebrne Miasto” Olkusz 2024
Minął tydzień od rozpoczęcia XX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2024. W jego ramach, w środę, odbył się wernisaż wystawy malarstwa węgierskiego artysty Borbély Károly. Uroczyste otwarcie Pleneru oraz wernisaż uświetnili swoją obecnością m.in. starosta olkuski Bogumił Sobczyk, wicestarosta Rafał Czeladzki, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyad Raoof, radni miejscy – Wojciech Panek i Tomasz Witecki. W czwartek artyści zwiedzali Olkusz; dziękujemy księdzu proboszczowi Mieczysławowi Miarce za zaproszenie artystów do Bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła, a dyrektorowi Michałowi Mączce za udostępnianie do zwiedzania Podziemnego Olkusza i zamku w Rabsztynie. Także w czwartek plenerowicze odbyli wycieczkę na Pustynię Błędowską, po której zostali ugoszczeni na obiedzie w Restauracji „U Mocnych” w Kluczach. W piątek uczestnicy olkuskiego Pleneru odbyli wycieczkę do Krakowa, gdzie dzięki prof. Joannie Banek zwiedzili siedzibę Akademii Sztuk Pięknych. Korzystając z okazji, że w krakowskiej Galerii „Pryzmat” Związku Polskich Artystów Plastyków prezentowana jest wystawa prac artystów związanych z zaprzyjaźnioną z Olkuszem Galerią „U Jaksy” w Miechowie, uczestnicy Pleneru „Srebrne Miasto” obejrzeli rzeczoną wystawę. Tego samego dnia, wieczorem, artyści zostali po królewsku ugoszczeni przez pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce w jego przepięknym dworze w Tomaszowicach pod Krakowem. W pozostałe dni odbywały się zwyczajne dni plenerowe, czyli artyści malowali. I będą tak czynić do 31 lipca, kiedy Plener się zakończy. Efekty ich pracy będzie można obejrzeć na wystawie poplenerowej, która tradycyjnie zostanie zorganizowana w listopadzie. Powstałe prace wzbogacą Kolekcję Sztuki Współczesnej w zbiorach Galerii BWA Olkusz.
W jubileuszowym, XX Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Srebrne Miasto”, będącym najważniejszym w tym roku wydarzeniem w życiu Galerii, bierze udział 24 artystów z siedmiu krajów: Stanisław Stach – na co dzień dyrektor olkuskiego BWA, Anna Płachecka-Śniadach, Grzegorz Skrzypek, Edward Gałustow (Białoruś), Anita Baenisch-Juda, Vladislav Stalmakhov (Białoruś), Joanna Banek, Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia/Polska), Borbély Károly (Węgry), Mirosław Michalski, Tomasz Komorowski, Leonora Yakimaschenko (Ukraina), Morazo Janjan (Kurdystan), Wahbi Rasool Ahmed (Kurdystan), Costin Brăteanu (Rumunia), Gocha Chkhaidze (Gruzja), Szabó Béla (Węgry), Irakli Chogovadze (Gruzja), Paweł Olchawa, Dorota Waligóra, Marek Hołda, Oksana Popinova (Ukraina), Michał Kwarciak i Ryszard Kucab.
GSW BWA w Olkuszu organizuje wystawy, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty i wykłady o sztuce, dzięki finansowaniu przez Województwo Małopolskie, Starostwo Powiatowe w Olkuszu i Urząd Miasta w Olkuszu. Mecenasi Galerii BWA w Olkuszu: ZAiKS, INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, el-logic INDUSTRIAL INSTALLATIONS, Hasper, Towarzystwo Doradcze Akcept s.c., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o, LUKS, Drukarnia Grafpress, Emalia S.A, Fundacja AFRONT, Artur Sokół, Bistro u Mocnych.
Nieczynny kamieniołom w Ulinie Wielkiej już wkrótce oferować będzie niezwykłe atrakcje
16 sierpnia odbędzie się uroczystość otwarcia obiektu rekreacyjno - edukacyjnego „ULINA PARK”, który powstał na terenach nieczynnego kamieniołomu. Organizatorzy zapraszają na występy lokalnych formacji tanecznych, a także gości: zespołu „Blu Rey”, Bodzia Świerczka, Dawida Kwiatkowskiego oraz na inauguracyjny pokaz fontanny multimedialnej.
Trzeba przyznać, że pomysł zagospodarowania nieczynnego kamieniołomu i przekształcenia go w atrakcyjny teren rekreacyjny oraz miejsce oferujące funkcje edukacyjno – kulturalne, był odważny. Już teraz widać, że na naszych oczach powstaje niezwykłe, magiczne wręcz miejsce. Zakończona eksploatacja złoża wapienia jurajskiego pozostawiła po sobie ciekawy krajobraz, o atrakcyjnych walorach estetycznych i środowiskowych, a charakterystyczny kolor kamienia, w odcieniach od białego, przez beżowy do pomarańczowego, dodaje szczególnego uroku. Wielkie brawa dla władz samorządowych gminy Gołcza, które nie powiedziały jeszcze w tym temacie ostatniego zdania i zapowiadają kolejne, równie ciekawe etapy tego przedsięwzięcia.
początek dwa lata temu
Pierwszy etap zagospodarowania terenu rozpoczął się w 2022 roku. Wartość inwestycji wykonywanej w jego ramach to 3.538.669 zł, z czego 2.975.000 zł stanowiło dofinansowanie pozyskane z Rządowego Funduszu Polski Ład. Zadanie obejmowało m.in.: remont dróg dojazdowych, roboty porządkowe i zabezpieczające, w tym likwidację nawisów skalnych oraz czyszczenie ścian wyrobiska z luźnych odłamków, deniwelację terenu, oświetlenie i ogrodzenie oraz remont istniejącego budynku stanowiącego zaplecze biurowe.
W marcu 2023 roku podpisano umowę na realizację etapu drugiego, wartości aż 17.991.210 zł, z czego 12.750.000 zł pochodziło z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Główne zadania tego etapu, to: budowa pawilonu wielofunkcyjnego z zapleczem gastronomicznym, budowa sali konferencyjnej, motylarni oraz zaplecza sanitarnego wraz ze wszystkimi instalacjami wewnętrznymi, budowa pawilonu z salą audytoryjną, zagospodarowanie terenu przy pawilonach, budowa basenu rekreacyjnego i wodnego placu zabaw, montaż fontanny multimedialnej i małej architektury, budowa zjazdu linowego (tzw. tyrolki).
W październiku 2023 roku gmina Gołcza pozyskała kolejne środki finansowe z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – Edycja Ósma, w wysokości 9.332.500 zł, na dwa zadania związane z kontynuacją zagospodarowania terenu po byłym kamieniołomie. 7.352.500 zł kosztować ma zadanie pn. „Miasto Skalne - Ulina Park”, natomiast kwota 1.980.000 zł pozwoli zaadaptować istniejący obiekt na „Krainę wyobraźni”. Łączna wartość tego zamierzenia to 2.231.220 zł, a wykonane za nie zostaną roboty ogólnobudowlane i instalacyjne w sali audytoryjnej pawilonu wielofunkcyjnego, zrealizowana będzie dostawa i montaż wyposażenia meblowego, foteli audytoryjnych, sceny, systemu akustyki, oświetlenia scenicznego i audiowizualnego, a także montaż systemu audiowizualnego, umożliwiającego stworzenie interaktywnego widowiska, w oparciu o algorytm sztucznej inteligencji.
Obecnie trwają procedury przetargowe na zadanie „Miasto Skalne - Ulina Park”, obejmujące budowę labiryntu skalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budynku wraz z symulatorem (sprzętem komputerowym i oprogramowaniem – platforma 3DOF, Pre show), montaż urządzeń parku linowego i wyciągu szynowego do zjazdu w powietrzu na gotowym fundamencie. Budowla składa się będzie z trzech poziomów tras o różnym stopniu trudności. Znajdą tam miejsce m.in.: kładka linowa, most rolkowy, przejścia po siatce, tunel baryłkowy, kłody krzyżowe. Na najwyższy, trzeci poziom platformy widokowej, służący dla korzystających z wyciągu szynowego do zjazdu w powietrzu, poprowadzą schody.
Dodatkowo, w ramach projektu pn. „Strzelnica w powiecie 2023”, wykonano wirtualną strzelnicę. Inwestycja obejmowała montaż systemu „POJEDYNEK”, stanowiącego multimedialny, przenośny, strzelecki systemem szkolno-treningowy, opracowany dla potrzeb rynku cywilnego, na bazie systemów wojskowych. Działa on w oparciu o wirtualną rzeczywistość i wykorzystuje symulatory broni, wyposażone w urządzenia laserowe klasy I, emitujące niewidzialną wiązkę światła. Na realizację projektu pozyskano 152.800 zł dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej, a łączna wartość zadania wyniosła 191.000 zł.
Regulamin Konkursu na Reportaż Miechowski
Zapraszamy do udziału w Konkursie na REPORTAŻ MIECHOWSKI
Interesują Cię ludzie i wydarzenia dziejące się wokół? Umiesz pisać? Chciałbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi?
Napisz reportaż, który może zostać opublikowany na łamach Wieści Miechowskich i zdobyć nagrodę !!!
Regulamin Konkursu na Reportaż Miechowski
Organizator
1. Ogólnopolski Konkurs na Reportaż Miechowski (zwany dalej: Konkursem), organizowany jest przez dwutygodnik lokalny „Wieści Miechowskie” (zwany dalej: Organizatorem).
2. Konkurs odbywa się w ramach 2. Festiwalu Książki Miechów – organizowanego przez Fundację „Stawiamy na Rozwój”
Uczestnicy konkursu
1. Konkurs skierowany jest do wszystkich piszących, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.
2. W konkursie nie mogą brać udziału osoby pracujące na stałe lub współpracujące z „Wieściami Miechowskimi” lub Fundacją „Stawiamy na Rozwój”.
Zasady konkursu
1. Na Konkurs należy nadsyłać reportaż pisemny związany z Ziemią Miechowską – jej dniem dzisiejszym, wydarzeniami, procesami społecznymi, historią, ludźmi, itp.
2. Jeden uczestnik może nadesłać na Konkurs maksymalnie 3 prace.
3. Niedopuszczalne jest nadesłanie cudzego tekstu, czyli plagiatu własności intelektualnej. Reportaż musi być napisany samodzielnie, a ewentualne zapożyczenia, cudze artykuły, książki, odczyty i inne materiały, stanowiące integralną część pracy konkursowej, muszą być wyraźnie oznaczone z podaniem twórcy i źródła zapożyczenia. Wymaga tego ustawa o prawie autorskim.
4. Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- reportaż pisemny w formie elektronicznej (format pliku tekstowego), który nie powinien przekraczać ok. 12 tys. znaków, podpisany imieniem i nazwiskiem autora;
- skan lub zdjęcie podpisanego formularza – Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu;
- jeśli autorem jest osobą niepełnoletnią wymagana jest także zgoda opiekuna prawnego (np. jednego z rodziców) oraz nauczyciela (jeśli reportaż pisany był pod jego okiem) na przetwarzanie danych osobowych – Załączniki nr 2 i nr 3 do Regulaminu Konkursu.
Tekst zgłoszony do Konkursu oraz wszystkie załączniki (skany lub ich zdjęcia) można przesłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Temat: Konkurs na Reportaż Miechowski), przesłać pocztą lub dostarczyć pod adres:
„Wieści Miechowskie”, ul. Piłsudskiego 13, 32-200 Miechów, w terminie do 15 września 2024 roku, z dopiskiem: „Konkurs na Reportaż Miechowski”.
5. Nadesłany reportaż nie może brać równolegle udziału ani być wcześniej nagrodzony w żadnym innym konkursie. Dotyczy to całego okresu trwania Konkursu, aż do ogłoszenia oficjalnych, pełnych wyników.
6. Uczestnik, poprzez podpisanie formularza zgłoszeniowego, zgadza się na nieodpłatną
publikację reportażu (lub jego części) na łamach „Wieści Miechowskich”, „Wieści Wolbromskich”, na stronie wiesci.info.pl oraz w materiałach promocyjnych Konkursu oraz Festiwalu Książki Miechów.
7. Uczestnicy (także ich opiekunowie oraz nauczyciele, jeśli praca była pisana pod ich okiem) wyrażają zgodę na publikację ich wizerunku w celach promocji idei Konkursu.
8. Teksty oceni jury powołane przez Organizatorów, składające się z dziennikarzy lokalnych, polonistów oraz redaktorów „Wieści Miechowskich”. Werdykt jury jest ostateczny i niepodważalny.
9. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w czasie trwania 2. Festiwalu Książki Miechów. O dokładnym terminie i miejscu uczestnicy zostaną poinformowani w terminie późniejszym.
10. O wynikach Konkursu finaliści zostaną powiadomieni mailowo lub telefonicznie.
11. Bezpośredni kontakt z organizatorami Konkursu jest możliwy za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub telefonicznie: Wojciech Szota – tel. 604 336 826
Nagrody
1. Najlepszy reportaż nadesłany na Konkurs uhonorowany będzie nagrodą pieniężną. Organizatorzy przewidują też nagrody dodatkowe dla prac wyróżnionych. O ostatecznym podziale nagród zdecyduje jury. Nie ma możliwości zamiany nagrody.
2. Organizator poinformuje laureatów Konkursu o warunkach odbioru nagrody mailowo na adres podany w zgłoszeniu lub telefonicznie.
Ochrona danych osobowych
1. Podanie adresu e-mail przez uczestnika Konkursu (zwanego dalej: Uczestnikiem) jest
dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w Konkursie. Jego niepodanie uniemożliwia przyznanie ewentualnej nagrody. Adres e-mail Uczestnika będzie przetwarzany przez Organizatora w celu poinformowania go o wynikach Konkursu.
2. Dane osobowe Uczestników Konkursu są przetwarzane przez Organizatora wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia Konkursu, to jest w celu identyfikacji uczestnika Konkursu oraz wydania nagród zwycięzcom – nie dłużej niż przez okres przeprowadzania Konkursu i do przedawnienia ewentualnych roszczeń.
3. Organizator będzie przechowywał dane osobowe w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności zabezpieczy je przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
4. Uczestnikowi przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Organizator nie udostępnia danych osobowych żadnym odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 ustawy o ochronie danych osobowych. Uczestnik może żądać usunięcia swoich danych osobowych w każdym momencie, bez podawania powodu. Aby to zrobić, powinien napisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wystarczy użycie sformułowania „żądam usunięcia swoich danych osobowych przetwarzanych przez „Wieści Miechowskie”).
Postanowienia końcowe
1. Udział Uczestnika w Konkursie jest równoznaczny z akceptacją przez niego (oraz ew. jego opiekuna) postanowień niniejszego Regulaminu.
2. Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady Konkursu.
3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zgłaszanie się do Konkursu w sposób niezgodny z Regulaminem lub bez zapoznania się z jego zasadami, w tym również wynikające z niewłaściwego jego zrozumienia.
4. Wyniki Konkursu, w tym imiona i nazwiska laureatów oraz nauczycieli, mogą być publikowane na łamach „Wieści Miechowskich”, „Wieści Wolbromskich”, na stronie internetowej Organizatora, Fundacji „Stawiamy na Rozwój” oraz na ich profilach w mediach społecznościowych.
5. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Regulaminie.
Poznają ojczyznę swych przodków
Zwiedzili już zabytkową kopalnię soli w Wieliczce i Wawel, przespacerowali się po Krakowie, uczestniczyli w imprezach organizowanych przez Jastrzębską Spółkę Węglową, a w planach mają wycieczkę do Częstochowy i atrakcje Energylandii oraz poznawanie kultury swych przodków. A wszystko za sprawą Wakacyjnej Szkoły Języka Polskiego dla dzieci Polonii z Bukowiny Rumuńskiej, której organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przyjazna Gmina Wolbrom.
Tak wycieczkę do Wieliczki i Krakowa relacjonuje w mediach społecznościowych Stanisław Osmenda, nauczyciel, członek stowarzyszenia: „Brałem udział w wielu szkolnych wycieczkach, ale takiej dawno nie przeżyłem. Młodzież, mimo zmęczenia, śpiewała rozmaite, wpadające w ucho piosenki. Na moją prośbę, żeby zaśpiewali coś w języku polskim, nie trzeba było długo czekać! To są Rumuni związani z Polską przeważnie w szóstym pokoleniu! Pełen szacun dla młodzieży i opiekunów!”
Grupa uczniów z miejscowości Kaczyka (Cacica) gości w Dworku Jurajskim w Domaniewicach od 20 czerwca. W sobotę spotkali się z nią przedstawiciele władz samorządowych, z burmistrzem Radosławem Kusiem i panią wiceburmistrz Dominiką Bugaj, przewodniczącą Rady Miejskiej Moniką Krzywańską oraz wiceprzewodniczącym Sławomirem Rośkiem na czele. Spotkanie zaszczycił swą obecnością Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar, ale nie mogło zabraknąć przedstawicieli lokalnej społeczności – sołtys Domaniewic Janiny Sypek i przewodniczącej miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich Ewy Mędrek. W spotkaniu udział wzięli także nauczyciele, którzy przed laty zapoczątkowali kontakty pomiędzy naszymi miejscowościami, w tym Małgorzata Krężel, która koordynuje obecny projekt.
Opiekunami grupy rumuńskiej są: Andronic Gheorghe – dyrektor szkoły w Kaczyce, instruktor Monica Cehaniuc i nauczyciele – Robert Cehaniuc oraz Georgeta Irina Sahlean.
Przedsięwzięcie jest kontynuacją działań podejmowanych od 2003 roku przez nieistniejące już Gimnazjum Nr 3 w Wolbromiu, które wraz z „Caritas” Diecezji Sosnowieckiej nawiązało współpracę ze środowiskiem Polonii na rumuńskiej Bukowinie. Wzajemne kontakty trwały nieprzerwanie do 2019 roku, a przerwała je pandemia koronawirusa.
Tegoroczny pobyt uczniów z Kaczyki finansowany jest dzięki grantowi Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dotacji Fabryki Taśm Transporterowych Wolbrom SA, wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom oraz Domu Kultury; partnerem jest Miejsko - Gminne Centrum Medyczna "WOL-MED".
Uczestnikami Wakacyjnej Szkoły są dzieci pochodzące z rodzin mających polskie korzenie z Kaczyki i okolic. Ich przodkowie pojawili się na tych terenach już pod koniec XVIII wieku. Byli to górnicy wyjeżdżający tam w celu budowania kopalni soli. Część z nich wciąż kultywuje polską tradycję, język i zwyczaje.
BOOKCROSSING W WOLBROMIU
Już jest pierwsza w Gminie Wolbrom oficjalna półka bookcrossingowa. Dołączyliśmy tym samym do międzynarodowej społeczności popularyzatorów czytelnictwa.
Tegoroczny Dzień Bibliotekarza i Bibliotek społeczność Zespołu Szkół w Wolbromiu (ul. Pod Lasem 1) uczciła wyjątkowo, zakładając pierwszą w naszej gminie oficjalną półkę bookcrossingową – robiąc tym samym prezent wszystkim miłośnikom książek i czytania. Jest to czterodrzwiowa kolorowa metalowa szafka, znajdująca się przy Publicznym Przedszkolu nr 2 w Wolbromiu, na wprost budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Wolbromiu. Mamy nadzieję, że dzięki swej lokalizacji, będzie służyć dzieciom, młodzieży i dorosłym czytelnikom – nie tylko przedszkolakom, uczniom i ich rodzinom, ale także okolicznym mieszkańcom i gościom. Ważne jest to, że można z niej korzystać o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu.
Czym jest bookcrossing?
Bookcrossing to niecodzienna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. To bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji. Bookcrossing stwarza możliwość wymiany książek na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na ich zakup.
Czytelniku,
jeżeli któraś książka znajdująca się na półce Cię zaciekawiła, możesz zabrać ją do domu, przeczytać i znów podać dalej, przynosząc na półkę. Książkę możesz, ale nie musisz, zarejestrować na stronie internetowej www.bookcrossing.pl by prześledzić jej wędrówkę i losy. Jeśli masz w domu książkę, do czytania której nie wrócisz, która zajmuje miejsce na strychu, w piwnicy – podziel się nią z innymi, zostawiając ją w tej szafce i podaruj jej „drugie życie”, ciesząc innych czytelników.
Więcej szczegółowych informacji o tej międzynarodowej akcji na stronie internetowej: www.bookcrossing.pl
Anna Starostecka