Reklama
Wyświetlenie artykułów z etykietą: Kultura i Sztuka
Laureaci konkursu wiedzy o Macieju z Miechowa
29 i 31 maja odbył się gminny etap testu wiedzy „Wokół Macieja Miechowity w 500. rocznicę śmierci”. Konkurs jest jedną z inicjatyw, jakie samorząd gminny, we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury, podejmuje w cel uczczenia wybitnego Miechowianina. Konkurs miał za zadanie m.in. kształtować umiejętności związane z samodzielną analizą i interpretacją wydarzeń oraz postaci historycznych, jak również rozwijać umiejętności wskazywania powiązań pomiędzy przeszłością a czasami współczesnymi.
Do testu sprawdzającego znajomość życia oraz dorobku naukowego Macieja Miechowity przystąpili reprezentanci gminnych szkół, wyłonieni w pierwszym etapie konkursu. Zmagania odbyły się w sali konferencyjnej Gminy i Miasta w Miechowie oraz w Muzeum Ziemi Miechowskiej. W skład komisji konkursowej weszli: dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Miechowie Jerzy Pułka, zastępca naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Kadr UGiM Monika Górak, asystent muzealny Muzeum Ziemi Miechowskiej Anna Wilk oraz Kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Maurycy Fojcik.
Oto Laureaci:
klasy 4-6
I miejsce – Oskar Walczak, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie
II miejsce – Julia Śladowska, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie
III miejsce – Wiktoria Wysocka, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie
III miejsce – Jakub Pasek, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie
klasy 7-8
I miejsce – Hanna Wójcik, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie
II miejsce – Wiktoria Kowalczyk, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie
III miejsce – Emilia Werys, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie
III miejsce – Anna Gajos, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Główne uroczystości związane z upamiętnieniem postaci Macieja Miechowity odbędą się 8 i 9 września w Krakowie i Miechowie. Wręczenie nagród zaplanowano na 9 września.
Organizatorzy: Gmina Miechów i Muzeum Ziemi Miechowskiej.
(na podst. info. UGiM Miechów)
Wernisaż wystawy Krzysztofa Karewicza w "Klimtówce"
Karczma "Klimtówka" udzieliła swej gościnności pracom malarskim Krzysztofa Karewicza. Oprócz prezentacji swych ostatnich obrazów, artysta przedstawił przybyłym na spotkanie swoje poglądy na sztuki plastyczne, opowiedział o początkach swej fascynacji i mistrzach, których podziwia. Jak wspominał, inspiracją do rozpoczęcia przygody z malarstwem była aktywność na tym polu jego ojca - znanego i popularnego aktora Emila Karewicza. Wernisaż wystawy miał miejsce 29 maja, a gościem specjalnym wydarzenia była utytułowana pianistka - Aleksandra Hortensja Dąbek, która wykonała dwa utwory Fryderyka Chopina.
Kolejne dni pobytu Krzysztofa Karewicza w Wolbromiu wypełnią warsztaty z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Wszyscy chętni będą mogli pod okiem profesjonalisty doskonalić swój warsztat, a także odkryć pasję i talent malarski. Kulminacją warsztatów będzie wystawa i aukcja wykonanych prac, która odbędzie się w Zespole Szkół ul. Pod Lasem, z której dochód przeznaczony będzie na cele charytatywne.
Warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Wystawa malarstwa Krzysztofa Karewicza, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz aukcja ich prac, z której dochód przeznaczony zostanie na szczytny cel – to główne punkty bogatego programu, którego celem jest rozbudzenie pasji pracy twórczej oraz wrażliwości na piękno artyzmu w sztuce.
W poniedziałek, 29 maja o godzinie 18:30, w Karczmie Klimtówka odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Karewicza, połączony z koncertem pianistki Aleksandry Hortensji Dąbek.
Dwa kolejne dni, to pierwsza edycja warsztatów plastycznych dla uczniów z Zespołu Szkół (ul. Pod Lasem), której podsumowaniem będzie wystawa prac wykonanych przez dzieci uczestniczące w zajęciach pod egidą Karewicz Art Academy oraz ich aukcja podczas festynu organizowanego przez szkołę 1 czerwca. Zebrane podczas niej środki dzieci przekażą na szczytny, dobroczynny cel.
W godzinach popołudniowych także dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach malarskich, zaplanowanych w Klimtówce, których finisaż odbędzie się 2 czerwca.
Celem przedsięwzięcia, którego organizatorami są Karczma Klimtówka i Karewicz Art Academy, a burmistrz MiG Wolbrom Adam Zielnik objął patronatem, jest propagowanie zajęć plastycznych i sztuki wśród młodzieży i dorosłych, pomoc w odnalezieniu się w malarstwie, rysunku i artystycznych formach, rozbudzenie w młodych ludziach pasji, jaką jest praca twórcza oraz wrażliwości na piękno artyzmu w sztuce, a także poszerzenie zakresu postrzegania kierunków twórczych, indywidualności artystów wraz z rozbudzaniem u dzieci empatii niesienia pomocy.
Dni Olkusza 2023
Tradycyjnie, w pierwszy weekend czerwca, odbędą się Dni Olkusza 2023. Tegoroczną edycję święta wszystkich Mieszkańców uświetnią swoimi występami gwiazdy: IRA oraz Margaret. Z kolei Nick Sinckler, wspólnie z Morningstar Orchestra, wykonają program Golden Hits of Michael Jackson Symfonicznie. Nie braknie również atrakcji towarzyszących, m.in. występów lokalnych artystów, korowodu ulicami miasta, wesołego miasteczka, czy pokazu laserów.
Spotkanie z Michałem Rusinkiem w miechowskiej bibliotece
Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 rok został powierzony pod patronat Wisławy Szymborskiej. W tym roku przypada bowiem setna rocznica urodzin laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Większość osób choć raz miała zapewne styczność z jej twórczością, która mimo upływu lat, wciąż jest niebywale aktualna. Nie każdy czytelnik miał jednak okazję poznać życie Szymborskiej od prywatnej, ściśle chronionej przez poetkę, strony. Miechowianie, za sprawą spotkania z Michałem Rusinkiem, mogli zbliżyć się do jej bogatego życia oraz wybitnej twórczości.
8 maja, w Ogólnopolskim Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Fihel w Miechowie gościła Michała Rusinka – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarza, literaturoznawcę oraz długoletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej, a także prezesa fundacji imienia noblistki. To właśnie lata spędzone w bliskim otoczeniu Szymborskiej pozwoliły Rusinkowi uraczyć zgromadzonych tego dnia słuchaczy wieloma historiami z życia poetki. Spotkanie, które za względu na swoją unikalność, przyciągnęło uwagę wielu mieszkańców Miechowa, przebiegło w niezwykle miłej i ciepłej atmosferze. Michał Rusinek szczegółowo opowiadał o początkach swojej relacji z Szymborską, przebiegu niezwykłej kariery poetki, ale także o ciekawostkach, które perfekcyjnie dopełniły obraz intymnego, prywatnego świata noblistki. Dzięki barwnym opisom, wzbogaconym dodatkowo prezentacją multimedialną, każdy z przybyłych mógł lepiej poznać tę wyjątkową osobowość jej poczucie humoru, poglądy i podejście do ludzi, sztuki i życia. Można było wręcz poczuć się niemal jej długoletnim, bliskim przyjacielem.
Podczas spotkania poruszono także temat działalności i dalszych planów Fundacji imienia Wisławy Szymborskiej, która nieprzerwanie pielęgnuje jej pamięć. Każdy z przybyłych tego dnia mógł zakupić także książki autorstwa Michała Rusinka oraz zbiory wierszy jednej z najwybitniejszych polskich pisarek.
- Sama Szymborska nie lubiła rocznic, w wierszu „Możliwości” pisała, że woli rocznice nieokrągłe – tłumaczył Rusinek. - Nie lubiła matematyzacji pamięci. Jeżeli obchodzi się rocznicę, to jest to pretekst do tego, żeby o tym mówić. Ona wolała pamiętać. Myślę, że pamiętała bez pretekstu i my też starajmy się pamiętać w taki sposób – podkreślał.
Nic dodać, nic ująć. My jednak jesteśmy dumni z faktu, iż sto lat istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Fihel wiąże się z rocznicą urodzin tak wybitnej postaci.
NOC MUZEÓW w Miechowie - 12 maja
Galeria BWA "U Jaksy", Muzeum Ziemi Miechowskiej, Galeria Poprzeczna i Biblioteka Publiczna na Placu Kościuszki - to miejsca, które zapraszają już w najbliższy piątek, 12 maja, na NOC MUZEÓW.
Szczegóły - na plakacie.
Noc Muzeów w Miechowie
Już 12 maja NOC MUZEÓW zawita do Miechowa. Zobacz co i gdzie się będzie działo !!!
Więcej szczegółów TUTAJ.
Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pt. PORTRET MAMY
„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Miechowie – sieć sklepów Bliski, we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie, zaprasza dzieci i młodzież do udziały w konkursie plastycznym pt. PORTRET MAMY. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody: tablety i hulajnogę.
Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek
25 kwietnia, we wtorek, do miechowskiej biblioteki zawita Justyna Bednarek, autorka kultowych już opowieści pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które weszły nawet do kanonu lektur szkolnych i cieszą się niesłabnącą popularnością.
Justyna Bednarek jest z wykształcenia romanistką. Pisze dla dzieci, ale nie tylko. Jest autorką ponad 50 dzieł, w tym „Pięciu sprytnych kun”, „Babcochy” czy też serii o Dusi i Psinku-Świnku. Wspólnie z Jagną Kaczanowską dała początek trylogii obyczajowej pt. „Ogród Zuzanny”. Razem napisały również „Gorszą siostrę” i „Galopem po szczęście”. Zanim spełniła swoje marzenie o tworzeniu dla najmłodszych czytelników, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka. Mieszka w Warszawie. Ma troje dzieci.
Burmistrz Gminy i Miasta Miechów ogłasza konkurs pn. „Statuetka Macieja Miechowity”
Statuetka Macieja Miechowity 2023
Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski ogłasza konkurs pn. „Statuetka Macieja Miechowity”.
Nagroda jest uhonorowaniem osób i instytucji, które na wzór Macieja Miechowity kierują się w swojej działalności społecznym przesłaniem podejmowanych inicjatyw, dobroczynnością i mądrością w budowaniu współczesnego wizerunku Miechowa.
Statuetki przyznane zostaną w następujących kategoriach:
- Osobowość Roku
- Lider Przedsiębiorczości
- Aktywna Organizacja
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 26 maja 2023 r.
Zgłoszenia należy składać w zamkniętych kopertach z dopiskiem „Statuetka Macieja Miechowity” na dzienniku podawczym Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie lub przesłać na adres: Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, ul. Henryka Sienkiewicza 25, 32-200 Miechów (decyduje data wpływu do Urzędu).
Warunki przyznawania nagród zawarto w Regulaminie Konkursu, stanowiącym załącznik do Uchwały Nr XLIII/661/2023 Rady Miejskiej w Miechowie z dnia 14 marca 2023 roku w sprawie: ustanowienia zasad i trybu przyznawania dorocznych nagród Burmistrza Gminy i Miasta Miechów pn. „Statuetka Macieja Miechowity”.
Ogłoszenie wyników i wręczenie Statuetek Macieja Miechowity odbędzie się w Domu Kultury w dniu 16 czerwca br. podczas uroczystej Gali rozpoczynającej Dni Miechowa 2023.