Reklama

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Kultura i Sztuka

wtorek, 02 czerwiec 2026 07:05

Zapomniany mistrz z Pogwizdowa

 

Zwiedzając dwa lata temu pszczyński pałac rodziny Von Pless, w jednej z sal zauważyłem portret słynącej z temperamentu i urody księżnej Daisy w koronie. Przypomniałem sobie wówczas, że autor portretu miał kiedyś namalować króla Rumunii, Karola. Po przyjeździe do Bukaresztu został zaproszony na królewski obiad, na który się spóźnił. Mimo popełnionej gafy namalował kilka portretów monarchy – i stał się sławny w całej Europie. Malarzem tym był urodzony w Pogwizdowie na Ziemi Miechowskiej Bolesław Szańkowski.

 

Urodził się w 1873 roku w rodzinie Henryka i Teodory z Wężyków, właścicieli Pogwizdowa. Bolesław prawdopodobnie po urodzeniu ciężko zachorował, ponieważ obrzęd chrztu został dopełniony „z wody”. Stryj przyszłego malarza, Feliks, był właścicielem pobliskiego Kępia.

Po kilku latach (w 1879 roku) Szańkowscy sprzedali Pogwizdów Wacławowi Gołembowskiemu i przeprowadzili się do Drwalewic koło Grójca.

Bolesław od 1891 roku studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (był uczniem m.in. Jana Matejki), które kontynuował w Monachium i Paryżu. Ciągle doskonalił swój warsztat, a jego najlepsze prace były wiele razy nagradzane. Malował portrety osób z arystokratycznych rodów w Prusach, Francji i Wielkiej Brytanii. W 1911 jego pracami zachwyciła się księżna Maria Koburg, przyszła królowa Rumunii. Dzięki temu namalował rumuńską rodzinę królewską, a następnie samego króla Rumunii.

W kolejnych latach pracował na dworach cesarskich w Berlinie i Petersburgu. Nie omijał także polskiej arystokracji, malował między innymi Radziwiłłów i Potockich.

W 1926 roku, czyli dokładnie 100 lat temu, namalował portret Ignacego Paderewskiego, wybitnego pianisty, kompozytora i polityka. W zbiorach prywatnych zachowała się prezentowana tu fotografia, przedstawiająca Paderewskiego w pracowni Szańkowskiego.

Bolesław Szańkowski w latach 30. XX wieku zakupił dom w Fischbachau Aurach w Bawarii, w którym zamieszkał z żoną i córkami, Adrienne i Heleną. Zmarł w 1953 roku w Tagernsee, pochowano go na cmentarzu parafialnym w Fischbachau. Zadziwiające, że czasów współczesnych nie doczekał grób tego sławnego artysty.

Wnuczką artysty jest mieszkająca w Niemczech Stephanie Czerny, dyrektorka medialna i biznesmenka, najbardziej znana jako współzałożycielka konferencji DLD (Digital-Life-Design).

 

Mirosław Pogoń

Dział: Charsznica
sobota, 30 maj 2026 06:48

25 lat GSW BWA w Olkuszu

 

22 maja, podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia Galerii BWA w Olkuszu, dyrektor Stanisław Stach został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP, a Galeria otrzymała Brązowy Medal Polonia Minor – jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego.

W części oficjalnej mogliśmy poznać historię BWA podczas ilustrowanej zdjęciami prelekcji Olgerda Dziechciarza oraz obejrzeć dokumentalny film podsumowujący ten piękny jubileusz. Były też podziękowania dla osób i instytucji wspierających placówkę oraz oficjalne wystąpienia wielu znamienitych gości.

Na zakończenie – koncert Sylwia Stańczyk Quartet.

 

* * *

 

25 lat GSW BWA w Olkuszu

Biura Wystaw Artystycznych (BWA) powstały w 1949 roku decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki, jako ogólnokrajowa sieć galerii sztuki współczesnej, z centralą w „Zachęcie”. Był to unikatowy system animacji życia plastycznego w PRL, obejmujący większość miast wojewódzkich. Po 1989 r. BWA przeszły proces komunalizacji, zmieniając się w lokalne galerie sztuki. Galeria Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu rozpoczęło działalność w czerwcu 2001 roku jako filia Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu. W ten sposób Olkusz – jako historycznie ostatni ośrodek –  dołączył do niedługiej listy polskich miast, w których działały legendarne galerie BWA. W 2026 roku olkuskie BWA obchodzi więc 25-lecie istnienia.
Instytucja powstała dzięki staraniom artysty malarza Stanisława Stacha i dyrektora Galerii MBWA w Nowym Sączu artysty malarza Krzysztofa Kulisia. Oczywiście Galeria nie powstałaby gdyby nie przychylność ówczesnych władz miasta, powiatu i województwa, z burmistrzem Januszem Dudkiewiczem, starostą Januszem Bargiełem i marszałkiem Markiem Nawarą na czele. Przez kolejne lata instytucja cieszyła się wsparciem władz wszystkich szczebli samorządowych, bo przecież nigdy nie odwróciły się od nas także władze Urzędu Marszałkowskiego, to jest kolejni marszałkowie, członkowie zarządu oraz radni sejmiku wojewódzkiego. Dzięki temu w 2010 roku, gdy dokonano restrukturyzacji Małopolskiego BWA, olkuska Galeria nie została zlikwidowana, lecz przekształcona w samodzielną instytucję kultury utrzymywaną na mocy umowy pomiędzy trzema szczeblami samorządu: Marszałkiem Województwa Małopolskiego, Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwem Powiatowym w Olkuszu. 
Galeria znakomicie radzi sobie jako w pełni autonomiczna instytucja i cieszy się zaufaniem w środowisku artystycznym. W ciągu tych 25 lat zorganizowano prawie 400 wystaw artystów polskich i zagranicznych, bez mała ćwierć tysiąca spotkań autorskich, XXI Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Srebrne Miasto”, w których wzięło udział prawie pół tysiąca artystów nawet z tak odległych krajów jak Chiny, czy Meksyk, XXI Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich im. Kazimierza Ratonia, XXV festiwali „Olkuskie Zaduszki Jazzowe”, XI Ogólnopolskich Konkursów Plastycznych „Kolaż-Asamblaż”, XI Festiwali Sztuki i Muzyki Sakralnej oraz setki innych wydarzeń, jak np. wykłady o sztuce, warsztaty plastyczne czy fotograficzne dla dzieci i młodzieży – łącznie wszystkich wydarzeń było grubo ponad tysiąc! Galeria BWA w Olkuszu zgromadziła także liczącą ponad 800 dzieł cenną Kolekcję Sztuki Współczesnej, której wartość szacować można na kilka milionów złotych oraz liczącą blisko 600 eksponatów Kolekcję Dizajnu Olkuskiej Emalii. 
Historia olkuskiego BWA na trwałe wpisała się w dzieje sztuki współczesnej, a jego szeroka działalność jest znacząca także na polu literackim i muzycznym. Dla środowiska artystycznego miasto Olkusz kojarzy jako miejsce funkcjonowania ważnego ośrodka kultury i fantastycznej publiczności.

O.D.

 

Dział: Olkusz

 

Zapraszamy na Małopolski Dzień Dziecka, który odbędzie się 31 maja o godz. 11:00 w Parku Miejskim w Miechowie!

 

Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzinami do Parku Miejskiego w Miechowie na wyjątkowe świętowanie pełne atrakcji, uśmiechu i dobrej zabawy!

 

W programie m.in.: występy artystyczne, spektakl „Zaczarowany Las”, pokaz mega baniek, konfetti i lalek, fontanny z muzyką dla dzieci, animacje i gry wielkoformatowe, warsztaty plastyczne i ekologiczne, gigantyczne postaci bajkowe. słodkie stoiska: wata cukrowa i lody.

 

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Łukasza Smółki – Marszałka Województwa Małopolskiego.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolska Rodzina”.

 

Do zobaczenia!

Dział: Miechów
czwartek, 28 maj 2026 06:16

GMINNY DZIEŃ DZIECKA w WOLBROMIU

 

Gmina Wolbrom oraz Dom Kultury w Wolbromiu zapraszają:

Wszystkie dzieci wraz z rodzinami na wyjątkowe święto pełne radości, zabawy i niezapomnianych atrakcji!

31 maja 2026 r.

godz. 15:00-18:00

Tereny zielone Domu Kultury w Wolbromiu

Wstęp wolny!

 

W programie m.in.:

- spektakl muzyczny „Rymy Cymy”

- dmuchańce

- animacje

- malowanie buziek

- rodzinna gra terenowa

- warsztaty robienia mydełek

- rozgrywki szachowe

- autka

- występy artystyczne

- stanowiska służb porządkowych

 

Dodatkowo zapraszamy na wydarzenia towarzyszące:

29.05.2026 - turniej piłkarski na mini boisku

30.05.2026 - seanse kinowe dla dzieci w Kinie Radość Wolbrom (wstęp wolny)

31.05.2026 - zawody pływackie

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Łukasz Smółka - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Organizatorzy:

Gmina Wolbrom oraz Dom Kultury w Wolbromiu.

 

Serdecznie zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania!

Małopolska Miejska Biblioteka Publiczna w Wolbromiu MOPS Wolbrom Przedszkole Iskierkowo w Wolbromiu Sala Zabaw FunKids Wolbrom Mistrzowie Zabawy - Niepubliczne Przedszkole Integracyjne OSP Wierzchowisko OSP Wolbrom Olkuska Policja Angielski metodą Helen Doron Wolbrom Zespół Basenów Wolbrom.

Dział: Wolbrom

 

Medal Samorządu Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” dla Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” i Srebrna Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski” dla jej dyrektora, Pawła Olchawy, są potwierdzeniem zasług miechowskiego środowiska dla narodowej kultury i podziękowaniem za pracę na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, wzbogacającego dorobek całego regionu. Te wyjątkowe wyróżnienia wręczyli, podczas uroczystej gali 15 maja, marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, wicemarszałek Iwona Gibas i radny Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż.

 

Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo w najnowszym wydaniu Wieści Miechowskich. Poniżej publikujemy natomiast garść refleksji w jubileuszowym roku miechowskiej kultury.

W bieżącym roku miechowskie Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” obchodzi trzy rocznice. Przede wszystkim 40-lecie założenia Galerii – tej ważnej w życiu miasta i regionu placówki, a ponadto 15-lecie objęcia opieki nad Dworkiem „Zacisze”, a także 15-lecie utworzenia Domu Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego w XIX-wiecznej kamienicy w Rynku. Główne uroczystości zaplanowano na piątek 15 maja, dokładnie w przeddzień rocznicy pierwszego wernisażu, ale przeróżne imprezy, spotkania i wystawy organizowane będą przez cały rok. 

Miechowskie BWA

W ramach jubileuszowego roku planowane jest spotkanie autorskie Marka Hołdy, który także w tym roku obchodzi 45-lecie pracy twórczej, a 25 kwietnia kończy 70 lat. Będzie możliwość zaprezentowania jego dorobku artystycznego, poznania ciekawych momentów z jego bogatego życiorysu, porozmawiania z samym artystą, jakże ważnym dla środowiska.
Wielkimi krokami zbliża się także główna jubileuszowa data, bowiem 16 maja przypada 40. rocznica pierwszej wystawy w Galerii „U Jaksy”, kiedy szeroka publiczność miała okazję poznać bliżej twórczość, pochodzącego z Książa Wielkiego, Stefana Żechowskiego – wybitnego malarza i rysownika. To wydarzenie uważane jest za początek działalności placówki. Cały czas w tym samym miejscu, w zabudowaniach poklasztornych, w piwnicach, które w celu utworzenia galerii zostały odremontowane i zaadaptowane.
Pierwszym i długoletnim dyrektorem Galerii była Krystyna Olchawa. Placówka powstała początkowo jako filia BWA w Kielcach, kiedy jeszcze Miechów należał do województwa kieleckiego. Po reformie administracyjnej przez kilkanaście lat podlegała pod Małopolskie BWA, a od 2008 roku działa samodzielnie, będąc samorządową instytucją kultury Gminy i Miasta Miechów, finansowaną z jej środków przy równoczesnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a w zakresie Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski” przez Starostwo Powiatowe w Miechowie.
- W jubileuszowym roku chcemy ten czterdziestoletni dorobek Galerii pokazać szerokiemu kręgowi odbiorców. Chcemy pokazać Miechów, jak był widziany i przedstawiany przez artystów na przestrzeni tych lat – wyjaśnia dyrektor Paweł Olchawa. - A dokumentują to różnorodne prace, tworzone m.in. podczas 26 już międzynarodowych plenerów malarskich. Będą to obrazy zarówno ze zbiorów samej Galerii, jak też ze zbiorów prywatnych. To ważne wydarzenie, podsumowujące cztery dekady działalności, podczas których zorganizowano w sumie 483 wystawy.
Działalność miechowskiego BWA nie ogranicza się jedynie do nich. Tylko w ostatnich dziesięciu latach przeprowadzono tutaj 899 pogadanek o sztuce (m.in. dla uczniów okolicznych szkół), prawie 70 wykładów i 236 warsztatów plastycznych. Do tego dochodzą opracowane i wydane katalogi, albumy, mnóstwo różnych artykułów, audycji radiowych, szczególnie w Radiu Kraków, gdzie redaktor Jan Stępień w audycji „Pejzaże regionalne” promuje lokalną kulturę. W przestrzeni wirtualnej dostępne są już 44 spacery wirtualne, uwieczniające wystawy czasowe i stałe, pokazujące obiekty BWA „U Jaksy” i panoramę Miechowa, które można oglądać po latach, z różnych zakątków świata.
Oprócz działalności wystawienniczej jest też aktywność muzyczna. Co roku organizowanych jest kilka koncertów, dzięki którym mieszkańcy Miechowa mogli oklaskiwać m.in.: Marka Grechutę, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Barda z Nowej Zelandii Noela Couttsa, muzyków z Burkina Faso, Francji i wielu innych stron świata, zespoły L.Stadt, Cheap Tobacco, Limboski & Wiśnia, Hard Times, Que Passa, Tempero. To tylko koncerty „pełnometrażowe”, bo niemal zawsze wernisaż kolejnej wystawy dopełnia oprawa muzyczna w wykonaniu ciekawych artystów.
A wszystko to dzięki codziennej pracy sześciu osób, które pracują w sumie jedynie na 4,65 etatu! - Pracujemy na to, żeby cały czas instytucja promowała sztukę i kulturę. I żeby ludzie mogli mieć z nią kontakt – podsumowuje dyrektor BWA.
Tak więc – najpierw była Galeria „U Jaksy”, a potem, po 22 latach, kiedy została instytucją kultury Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie, BWA rozwinęło swoją działalność. Najpierw w 2009 roku ekspozycja prac Stefana Żechowskiego została przeniesiona do pomieszczenia w kamienicy w Rynku, a następnie w 2011 roku, po przydzieleniu BWA większej części tego budynku, przerodziła się w Dom Pracy Twórczej. W tym samym roku pod zarząd BWA został powierzony Dworek „Zacisze”.
Wszystkie te obiekty, przed przekazaniem ich na cele kultury, wymagały gruntownych remontów i przystosowania do celów wystawienniczych. Zaczęło się od adaptacji piwnic poklasztornych, by stworzyć jakże klimatyczne wnętrze miechowskiej Galerii. Kiedy miał powstać Dom Pracy Twórczej trzeba było wymienić dach i odnowić elewację od strony Rynku, a było to możliwe dzięki środkom gminnym, a także pozyskanym z zewnątrz, głównie z programów celowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego, jak też wsparciu licznych sponsorów.
W 2021 roku w BWA „U Jaksy” przeprowadziło remont wschodniej części strychu w Domu Pracy Twórczej z przeznaczeniem na magazyn dzieł sztuki i archiwum, który został sfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, wdrażanego przez Miechowskie Stowarzyszenie Gmin Jaksa. 
W 2025 roku zrealizowano zadanie pod nazwą „Remont oraz wymiana wyposażenia Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy”, które zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Infrastruktura kultury 2025, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Z tych środków finansowych wykonano remont Galerii i Domu Pracy Twórczej, zakupiono wyposażenie biurowe i sprzęt niezbędny do prowadzenia warsztatów plastycznych w Dworku „Zacisze” oraz innych zajęć kulturalnych, w tym stoły dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W bieżącym roku BWA zakupiło do Galerii „U Jaksy”: krzesło ewakuacyjno - transportowe dla osób z niepełnosprawnościami, stoliki, pianino, oświetlenie do sal wystawienniczych, lampy do pomieszczenia biurowego. Zrealizowane zadanie pod nazwą „Doposażenie obiektów Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura kultury 2026.
Od czasu jak BWA „U Jaksy” zarządza Dworkiem „Zacisze”, przede wszystkim został on wyposażony w XIX-wieczne meble i inne przedmioty użyteczności codziennej, pochodzące od darczyńców. W 2017 roku przeprowadzono fumigację całego obiektu z funduszy uzyskanych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków”. Kolejne prace modernizacyjne tego obiektu były przeprowadzone w 2022 roku z budżetu Gminy Miechów oraz ze środków pozyskanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dzięki którym zostało wymienione pokrycie dachowe wraz z instalacją odgromową, zabezpieczono drewniane ściany i wykonano modernizację ogrodzenia.

Dom Pracy Twórczej 

Od piętnastu lat funkcjonuje w Rynku Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego. Tutaj prezentowane są wystawy stałe. Obok rysunków i obrazów patrona znajduje się „Galeria Sztuki Współczesnej”, gdzie prezentowane są głównie prace, które powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski”. Można także zapoznać się z pracami profesora Wincentego Kućmy eksponowanymi w „Galerii pod Witrażem”, a także podziwiać witraż „Światło w cieniu”, który Profesor zaprojektował specjalnie dla tego miejsca. Jest też „Galeria Saint-Tropez”, prezentująca twórczości Stanisława Sachy Stawiarskiego, artysty urodzonego w pobliskim Śladowie. Jej nazwa nawiązuje do francuskiej miejscowości w Prowansji, gdzie artysta spędził większość swojego życia. Na jego obrazach możemy podziwiać niezwykłe niebo tamtego regionu, architekturę i nadmorskie pejzaże.
W Domu Pracy Twórczej, oprócz tego, że eksponowane są wystawy stałe, odbywają się wszelkie spotkania autorskie, projekcje filmowe, wykłady, w tym te, które weszły do tradycji tego miejsca i cieszą się dużym zainteresowaniem, czyli z ojcem Eugeniuszem Grzywaczem, opowiadającym o sztuce i teologii. Tutaj organizowane są również warsztaty plastyczne, artystyczne dla dzieci i młodzieży. 
Korzystając ze zgromadzonych zasobów, BWA „U Jaksy” zorganizowało ponadto pięć wystaw stałych na terenie Miechowa poza obiektami własnymi. Są to: wystawa zbiorowa „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II” oraz Antoniego Wróblewskiego „Monstrancje Polne i Krzyże Pamiętne” w zabudowaniach poklasztornych; „W poszukiwaniu formy pomnika Miechowity” – rysunki Wincentego Kućmy, „Miechów. Ołówkiem i węglem” Władysława Szczepańskiego oraz „Miechów w malarstwie współczesnych artystów” eksponowane w Urzędzie Gminy i Miasta w Miechowie.

Trochę informacji o dworku

BWA „U Jaksy” zarządza tym obiektem od 15 lat, wykorzystując go do organizacji spotkań ze sztuką, warsztatów, wystaw, koncertów, plenerów malarskich i rzeźbiarskich oraz spotkań o charakterze patriotycznym, bowiem dworek jest przecież świadkiem historii naszego regionu. Gości więc także często grupy pragnące poznać dzieje Miechowa i okolicy.
Kiedyś był trochę poza miastem, teraz usytuowany jest niemal w jego centrum. Najprawdopodobniej pierwszymi jego właścicielami byli bożogrobcy, ale w latach 40. XIX wieku kupił go rachmistrz powiatowy, szlachcic, Maurycy Tytus Kulczycki herbu Sas (1804–1878) i był własnością jego rodziny przez prawie 100 lat. Podczas powstania styczniowego Maurycy pełnił nawet funkcję naczelnika powiatu i to dzięki niemu dworek stoi do dziś. Przekazy historyczne podają, jak to podczas bitwy miechowskiej w 1863 roku, wojska rosyjskie miały rozkaz spalić miasto. Żołnierze przyszli także pod dworek, ale Maurycy Tytus Kulczycki przekonał ich, że w zasadzie stoi on już poza jego granicami, a ponieważ swoje argumenty poparł sakiewką i gorzałką, dworek udało się uratować. 
Tablica epitafijna pierwszego historycznego właściciela dworku znajduje się w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, w nawie północnej. Po śmierci Kulczyckiego dworek przeszedł w ręce drugiej jego żony – Józefy, a po jej śmierci właścicielem został syn, Julian Kulczycki. W roku 1973 ostatni właściciel, Maciej Gajewski, sprzedał dworek Skarbowi Państwa; od tamtej pory stanowi własność gminy.
W latach 1981–1994 w dworku działało Muzeum Kościuszkowskie, będące filią Muzeum Regionalnego, prowadzonego przez Miechowski Oddział PTTK. Eksponowane obiekty przedstawiały życie i działalność Tadeusza Kościuszki, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Racławicami. Jej przebieg przedstawia kolorowa fotokopia „Małej Panoramy Racławickiej” – dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki, eksponowana także obecnie.
Obiekt jest zabytkowy i jego wnętrze wyposażone zostało w przedmioty z XIX i początku XX wieku. Jak informuje dyrektor BWA, przy kompletowaniu wyposażenia dużym wsparciem było zaangażowanie Bronisława Nowaka, prowadzącego wspólnie z Jarosławem Mudynem firmę „Aladyn”. To oni ufundowali i przekazali mnóstwo przedmiotów – mebli, lamp, waz, które stanowią obecnie ekspozycję stałą, razem z przedmiotami przekazanymi przez, pochodzącego z Miechowa, ambasadora tytularnego Jerzego Drożdża. Są też eksponaty przekazane przez potomków Maurycego Kulczyckiego – Jerzego Sas-Kulczyckiego, Maurycego Bruna Kulczyckiego i Małgorzatę Raduszewską, a także wiele innych przedmiotów podarowanych przez mieszkańców, w tym obraz przedstawiający Tadeusza Kościuszkę, ofiarowany przez panią Ewę Zarembę.
Od 2016 roku BWA „U Jaksy” podjęło działania w celu utworzenia dodatkowej nowoczesnej przestrzeni do celów kulturalnych przy Dworku „Zacisze”, które były inspirowane i zapoczątkowane przez architektów Izabelę i Andrzeja Fedaków. W styczniu 2026 roku Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził dofinansowanie dla Gminy i Miasta w Miechowie z projektu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2017–2027 na przebudowę i rozbudowę obiektu przy ulicy Polnej, pod numerem 3, który znajduje się przy dworku. Plany zakładają, że do końca przyszłego roku powstanie tam Centrum Sztuki i Edukacji przy Dworku „Zacisze” w Miechowie, z pomieszczeniami, zapleczem i toaletami. To bardzo pomoże w bieżącym wykorzystaniu obiektu na cele szeroko rozumianej kultury. W dziele tym Galerii BWA „U Jaksy” pomagać będzie stowarzyszenie Grupa Miechowska, która jest partnerem podczas realizacji tego zadania. Równolegle z pracami budowlanymi, będzie też realizowana tzw. „rewitalizacja społeczna”, która w założeniach ma łączyć pokolenia, organizować zajęcia artystyczne, nie tylko w samym dworku, ale również na terenie całego Miechowa, słowem – działać na rzecz integracji i przekazywania wiedzy. - Powstające centrum umożliwi w pełni wykorzystanie zarówno dworku, jak też całego otoczenia, uzupełni i rozwinie jego możliwości – mówi Paweł Olchawa. Podczas rozmowy pokazuje archiwalną mapkę, na której ukazany jest dworek oraz dwa budynki gospodarcze usytuowane prostopadle do niego. Do naszych czasów przetrwał tylko ten pierwszy budynek i jego rewitalizacja właśnie się rozpoczyna.

Wrażliwość potrzebna jest każdemu

- Wszyscy, którzy do nas przyjeżdżają, mówią, że mamy naprawdę fajną publiczność, która czuje i jest nauczona odbierać sztukę. Po prostu myślę, że część Miechowian wzrastała razem z Galerią BWA „U Jaksy” – zwierza się Paweł Olchawa. Bardzo często są to osoby, które chodziły tutaj na zajęcia artystyczne, potem wybierały kierunki zawodowe, z którymi wiązały się na całe życie, a byli to np. architekci krajobrazu, choć wspomina także osobę, która skończyła Akademię Filmową w Łodzi. - Wypracowały sobie pewną wrażliwość, a ona jest potrzebna w każdym zawodzie. To umiejętność dostrzegania małych niuansów, szczegółów, różnic, pewnego łączenia ich z całością, też odnajdywania się w tym, co nas otacza, także w sztuce, która gdzieś jest wokół nas. Ona w zasadzie jest wszędzie, bo wszystko, co nas otacza – oprócz natury – to jest wymysł człowieka. Uzmysławiamy sobie wiele rzeczy poprzez kontakt ze sztuką.
Słucham dalej słów dyrektora, które stają się coraz głębsze, coraz poważniejsze: - Cały rozwój człowieka idzie w jakimś kierunku, żeby on się stawał lepszy. Bo właśnie sztuka, kultura, to jest to dobro, w którego kierunku chcemy iść. Niestety, człowiek nie tylko dobre rzeczy wymyślił, ale jednak sztuka zawsze jest postrzegana jako ta dobra. Kiedyś w ogóle było określenie „sztuki piękne”. Oczywiście, na przestrzeni wieków zmieniały się mody, style i wrażliwości, a z wieloma gatunkami można by polemizować, czy faktycznie są takie piękne, bo dopiero później okazało się, że brzydota też może być piękna. I te granice sztuki trochę za bardzo się poszerzyły, że nie wiemy, gdzie się zaczynają, gdzie się kończą. Niektórzy artyści, chcąc zwrócić na siebie uwagę, dość daleko odeszli od utrwalonych kanonów piękna. Nie zawsze to były mądre rzeczy, ale te poszukiwania pozwalały odnaleźć nowe pola, nowe drogi. Niektóre z nich okazały się martwe i odeszły w niepamięć. Ale jednak, mimo wszystko, sztuka nas uszlachetnia i poszerza nasze horyzonty – nie ma wątpliwości Paweł Olchawa. – Lepiej iść do galerii niż na wojnę. To na pewno – dodaje po chwili…

Dział: Miechów

 

Drodzy Mieszkańcy,

już wkrótce rozpocznie się głosowanie w ramach 9. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To Państwa głos ma realny wpływ na rozwój lokalnych inicjatyw.

 

Zachęcamy do wsparcia projektu:

KOM 15 – „Festiwal Jurajski – kultura łączy pokolenia”, realizowanego przez Dom Kultury w Wolbromiu. Proponowane zadanie to inicjatywa integrująca mieszkańców, promująca lokalną kulturę oraz tworząca przestrzeń do wspólnego spędzania czasu dla osób w każdym wieku.

 

Głos można oddać:

od 15 maja do 15 czerwca

- wysyłając kartę pocztą do siedziby Urzędu Marszałkowskiego

- elektronicznie na stronie www.bo.malopolska.pl – od 15 maja

- tradycyjnie, wrzucając kartę do urn zlokalizowanych na terenie województwa

 

Każdy mieszkaniec Małopolski może oddać dwa głosy:

- jeden na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim

- jeden na zadanie regionalne

 

Zachęcamy do udziału w głosowaniu i wsparcia projektu. Wspólnie możemy stworzyć wartościowe wydarzenie dla naszej społeczności.

 

KARTA DO GŁOSOWANIA

 

Dział: Wolbrom
Etykiety

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej po raz kolejny odbył się wyjątkowy wieczór poetycki z udziałem Marioli Kantor-Wójcik. Spotkanie przyciągnęło liczne grono mieszkańców Wolbrom, którzy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w promocji trzeciego tomiku poetki zatytułowanego „Przenikanie”.

 

Już od pierwszych chwil wydarzeniu towarzyszyła atmosfera skupienia i refleksji. Sala biblioteki wypełniła się, co potwierdza rosnące zainteresowanie twórczością autorki oraz potrzebę obcowania z poezją, która w dzisiejszym świecie pełnym technologii i szumu informacyjnego, daje odskocznię, wyciszenie i możliwość zajrzenia w głąb siebie. Podczas spotkania Mariola Kantor-Wójcik opowiadała o genezie swoich utworów, odsłaniając przed słuchaczami kulisy powstawania wierszy. Jej słowa wprowadzały uczestników w osobisty świat wspomnień, emocji i doświadczeń, które stały się inspiracją dla poetyckich refleksji zawartych w tomiku „Przenikanie”.

Szczególnym momentem wieczoru było wspólne czytanie wierszy. Uczestnicy spotkania chętnie sięgali po wybrane utwory, które – jak podkreślali – na trwałe zapisały się w ich sercach. Każda interpretacja była inna, pełna indywidualnych przeżyć i wrażliwości, co nadało wydarzeniu wyjątkowy, niemal intymny charakter.

Najnowszy tomik poetki stanowi swoisty powrót do dzieciństwa i przeszłości. Autorka przywołuje w nim obrazy miejsc, których często już nie ma, a także ludzi, którzy odcisnęli ślad w historii miasta. W jej wierszach odnaleźć można również echo trudnych czasów, jakie przeżywali mieszkańcy Wolbromia – zapisanych z czułością, ale i szczerością. Wieczór poetycki był nie tylko okazją do promocji książki, ale przede wszystkim do spotkania z poezją, która łączy pokolenia i pozwala zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu. Liczna obecność publiczności pokazała, że takie wydarzenia są potrzebne i stanowią ważny element życia kulturalnego miasta.

A.P.

Dział: Wolbrom
Etykiety

 

„Pod Dachami Paryża. Część 2” to kontynuacja jednego z najlepiej przyjętych spektakli muzyczno - teatralnych ostatnich sezonów. Druga odsłona rozwija historię i emocje znane z pierwszej części, oferując widzom nowe aranżacje, świeże choreografie oraz jeszcze silniejszy nacisk na narrację sceniczną i aktorstwo.

To produkcja dojrzalsza, bardziej dynamiczna i odważniejsza artystycznie. Francuska piosenka spotyka tu teatr, taniec i nowoczesną oprawę wizualną, tworząc spójny, intensywny spektakl sceniczny. Publiczność otrzymuje nie tylko znane i kochane utwory, ale także nowe interpretacje, które nadają im współczesny kontekst.

Sukces pierwszej części, wysokie oceny widzów i niemal pełne sale koncertowe sprawiły, że powrót był naturalnym krokiem. „Część 2” nie jest powtórzeniem, lecz rozwinięciem i nowym rozdziałem tej historii.

Druga część spektaklu pogłębia inspiracje francuską kulturą muzyczną i teatralną. Twórcy sięgają po repertuar bardziej emocjonalny i dramaturgicznie złożony, pokazując Paryż nie tylko jako symbol romantyzmu, ale także miejsca silnych charakterów, namiętności i artystycznej wolności.

Na scenie pojawiają się nowe wątki, kontrasty i napięcia. Estetyka kabaretów, musicali i klasycznej piosenki francuskiej zostaje uzupełniona o nowoczesne środki wyrazu, dzięki czemu spektakl trafia zarówno do miłośników klasyki, jak i do widzów szukających świeżej formy.

 

Facebook
https://www.facebook.com/AgencjaBrussa/

Instagram
https://www.instagram.com/agencja_brussa

 

Soliści: Międzynarodowi artyści specjalizujący się w repertuarze musicalowym i klasycznym.

Orkiestra: Grand Orkiestra Agencji Brussa, odpowiedzialna za nowe aranżacje i spójność muzyczną spektaklu.

Balet: Zespół damsko-męski wykonujący choreografie inspirowane kabaretem, musicalem i tańcem klasycznym, w tym kankan.

Dyrygent: Vitaliy Kovalchuk

Prowadzący i aktor: Sławomir Doliniec

Liczba artystów na scenie: około 50 osób

Czas trwania: około 2,5 godziny z przerwą

 

DOM KULTURY w WOLBROMIU

28 marca 2026 (sobota) o godz. 18:00

 

Bilety dostępne są online na dwóch bileteriach:

 

Kupbilecik: https://bkb.pl/185680-757a3

 

Biletyna: https://biletyna.pl/event/view/id/612313

 

Dla większych grup przygotowane są specjalne zniżki oraz możliwość rezerwacji miejsc obok siebie.

W sprawie rezerwacji grupowych prosimy o kontakt telefoniczny z opiekunką widzów pod numerem 609 866 861.

 

Dział: Wolbrom
Etykiety
wtorek, 03 luty 2026 20:05

Kolejna ambitna inwestycja w Miechowie

 

Za trzy lata amfiteatr w Miechowie oraz cała przestrzeń między kinem 'Gryf" a budynkiem starostwa zmieni się nie do poznania. Zarząd Województwa Małopolskiego właśnie zatwierdził listę projektów wybranych do dofinansowania w naborze związanym z rewitalizacją i odnową miast, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Po przeprowadzeniu oceny formalnej, finansowej oraz merytorycznej, dwa projekty zgłoszone przez Gminę Miechów znalazły się w tym gronie. Spośród 27 złożonych projektów, najwyżej ocenionym w całym konkursie została „Przebudowa i rozbudowa amfiteatru wraz z parkingiem w Miechowie”, która zajęła pierwsze miejsce na liście rankingowej, uzyskując 96,88% maksymalnej liczby punktów. Na trzecim miejscu listy znalazł się drugi projekt Gminy Miechów – „Utworzenie Centrum Sztuki i Edukacji przy Dworku „Zacisze” w Miechowie”. Oznacza to stuprocentową skuteczność aplikacyjną – obydwa złożone wnioski uzyskały pozytywną ocenę. 

Łączna wartość przyznanego dofinansowania dla obu inwestycji wynosi blisko 33,5 mln zł.

Realizacja projektów przyczyni się do rozwoju infrastruktury kulturalnej i edukacyjnej miasta oraz dalszej rewitalizacji przestrzeni publicznych Miechowa.

- To duży sukces Miechowa i potwierdzenie, że konsekwentnie przygotowywane, dobrze skonsultowane projekty odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców. Pozyskane fundusze pozwolą nam rozwinąć ofertę kulturalną i edukacyjną miasta oraz nadać nową jakość ważnym przestrzeniom publicznym – podkreśla burmistrz Dariusz Marczewski.

Dział: Miechów

 

Agencja Artystyczna MUZA zaprasza Państwa w niezwykłą podróż przez najbardziej roztańczone i rozśpiewane zakątki świata! Wielka Gala Noworoczna to widowisko, które zabierze publiczność z eleganckich wiedeńskich sal balowych, przez zmysłowy klimat paryskiego Moulin Rouge, hiszpańską Barcelonę, włoskie amfiteatry – aż po rozświetlone karnawałowym blaskiem ulice Rio de Janeiro.

 

Spektakl otworzą majestatyczne wiedeńskie walce – pełne klasy, szyku i tanecznej finezji, przenoszące widzów prosto do pałacowych sal Habsburgów. To elegancki początek wieczoru, który stopniowo rozgrzeje się do pulsującego rytmu światowego karnawału.

Na scenie rozbłysną olśniewające kostiumy, zapierające dech choreografie i bajeczna oprawa wizualna. W programie usłyszymy największe muzyczne hity z całego świata – pełne pasji, nostalgii i tanecznej energii!

 

Wśród muzycznych perełek:

- wiązanka najbardziej znanych francuskich przebojów – takich jak „La vie en rose”, „Padam, padam” czy „Sous le ciel de Paris”, które wprowadzą nas w klimat paryskiego romantyzmu,

- Czardasze – ogniste i porywające, z hitową „Julischką z Budapesztu” na czele, która rozgrzeje publiczność do czerwoności,

- amerykański szyk w rytmie „New York, New York” – dynamiczny hołd dla miasta, które nigdy nie śpi,

- ponadczasowe przeboje Elvisa Presleya – m.in. „Can’t Help Falling in Love” i nastrojowe „It's Now or Never” – klasyki, które wzruszają i urzekają do dziś,

- „Samba do Brasil” – karnawałowa eksplozja rytmu, barw i radości prosto z Rio!

- a także włoski taneczny hit „Mamma Maria” – serce śródziemnomorskich dyskotek, które poderwie z miejsc każdego widza,

 

Wystąpią:

Monika Biederman-Pers – reżyserka widowiska, sopranistka o międzynarodowym dorobku,

Piotr Karzełek – charyzmatyczny baryton i znana twarz polskiej sceny muzycznej,

Jakub Oczkowski – tenor o imponującym głosie i scenicznym wyczuciu,

Marcin Korbut / Karol Drozd – wokaliści pełni ekspresji i muzycznej energii,

Tancerki Bling Dance Show – pełne pasji, wdzięku i niebanalnych układów,

Orkiestra Arte Symfonico pod batutą Mieczysława Smydy – muzyczna jakość na światowym poziomie.

 

Wielka Gala Noworoczna to artystyczna uczta, która porusza zmysły, porywa do tańca i zostaje w sercu na długo. To więcej niż koncert – to żywiołowe widowisko, które trzeba przeżyć osobiście.

Karnawał na światowym poziomie – tylko w Polsce!

 

Film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=VgPceAdjtK8

 

Kiedy? Piątek, 02 stycznia 2026 r. godz. 18:00

Gdzie? WOLBROM – Dom Kultury, ul. Leśna 2

 

Bilety u organizatora (tylko u nas bez opłaty serwisowej)

tel. 531-531-001, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Rezerwacja powyżej 10 biletów – 10% taniej!

https://agencjamuza.pl/wielka-gala-noworoczna-2026/97a76c0f-0b0a-4e45-9450-7118a55fcbcc/

 

Punkt sprzedaży biletów: Kasa Dom Kultury Wolbrom tel. 32 706 53 74

 

oraz:

KupBilecik - https://kbq.pl/170224

Biletyna - https://bilety.io/5KsFz

eBilet - https://sklep.ebilet.pl/46443371157258919

 

Dział: Wolbrom
Etykiety