Reklama

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Nasza historia

 

W niedzielę, 13 sierpnia, na terenie Klasztoru Sióstr Norbertanek, będziemy mieli okazję uczestniczyć w rekonstrukcji BITWY POD IMBRAMOWICAMI 1863 roku.
W programie: rekonstrukcja Bitwy pod Imbramowicami z 15 sierpnia 1863 r. i cudowne uratowanie Klasztoru Norbertanek przed Kozakami z 16 sierpnia 1863 r., warsztaty dla dzieci, pokazy strojów z okresu Powstania Styczniowego, piknik i wiele atrakcji.

Początek o godz. 10:00.

Wstęp wolny!

Dział: Trzyciąż
środa, 05 lipiec 2023 08:07

Łobzów świętował 700-lecie lokacji

 

18 czerwca 2023 r. wieś Łobzów, w gminie Wolbrom, obchodziła Jubileusz 700-lecia lokacji. Patronat nad uroczystością objął, pochodzący z tego sołectwa Adam Zielnik - Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom. Organizatorami imprezy, skierowanej głównie dla mieszkańców Łobzowa, ich rodzin i zaproszonych gości, był Radny Rady Miejskiej w Wolbromiu Zdzisław Pasich, Sołtys wsi Łobzów Leokadia Maślisz, Druhowie OSP Łobzów, Koło Gospodyń Wiejskich w Łobzowie oraz mieszkańcy.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta, odprawiona na boisku miejscowego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, przez proboszcza parafii pw. św. Katarzyny w Wolbromiu, ks. Zbigniewa Lutego. Uczestnicy jubileuszowych obchodów modlili się o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla mieszkańców Łobzowa. Po mszy, ks. Zbigniew Luty, w towarzystwie burmistrza Adama Zielnika, sołtys Leokadii Maślisz oraz radnego Zdzisława Pasicha dokonał poświęcenia: tablicy upamiętniającej 700-lecie lokacji wsi Łobzów, samochodu strażackiego OSP oraz sali gimnastycznej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego.

 

Jak wynika z rysu historycznego, przedstawionego przez radnego Zdzisława Pasicha, najstarsza wzmianka o Łobzowie pochodzi z dokumentu datowanego właśnie na 1323 rok. Nazwa wsi została zapisana, jako „Lobsow”. W innych dokumentach występuje jako: Lobszow, Lobzow, Lobzowo, a także Nowa Wieś. Nazwa wsi wywodzi się zapewne od staropolskiego słowa „łoboda”, czyli lebioda, albo „łobozie” – krzaki. Inna interpretacja mówi, że nazwa pochodzi od imienia „Łobez”.

Łobzów był wsią królewską, wchodzącą w skład tenuty wolbromskiej. Według spisów świętopietrza z lat 1350-51 w Łobzowie istniał kościół. Niewielka i niezbyt gęsto zaludniona parafia łobzowska została wkrótce przeniesiona do Wolbromia.

Na początku XIX wieku, w 1827 roku, w Łobzowie było 114 domów i 822 mieszkańców, a pod koniec XIX wieku 157 domów. Mieszkańcy wsi, poza rolnictwem, trudnili się wyrobem gontów. Rzemiosło ma w Łobzowie długie tradycje, gdyż jak wynika z zachowanych ksiąg wolbromskiego cechu kowali, ślusarzy stolarzy i bednarzy z lat 1769 – 1914, cech zrzeszał majstrów z samego Wolbromia, szkolących czeladników z miasta i jak i pobliskiego Łobzowa.

 

Dzisiejszy Łobzów to nowoczesna, rozwijająca się wieś, licząca 1033 mieszkańców i 334 gospodarstwa. Obejmuje obszar 923 ha i posiada następujące przysiółki: Starą Wieś, Kolonię II, III, IV i V, Zaogrodzie, Kolonię Kąpielską, a także zakątki o tak oryginalnych nazwach jak: Rozdarta Wrona czy Mamlochy. Nazwy te są zwyczajowe i funkcjonują od 1934 roku.

We wsi znajduje się ośrodek zdrowia, apteka, jednostka OSP, która w 2025 roku obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia. Rozwój Łobzowa wiąże się zdecydowanie z inwestycjami przeprowadzonymi w ciągu kadencji burmistrza Adama Zielnika. W gruntownie zmodernizowanej remizie, w 2019 r. znalazło siedzibę Centrum Turystyki i Rekreacji, z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej z Wolbromia. Szkoła, która jeszcze w 2012 r. jako nierozwojowa miała zostać zlikwidowana, dzięki staraniom burmistrza dostała drugie życie. Dzisiejszy Zespół Szkolno - Przedszkolny to 8-letnia szkoła podstawowa, przedszkole, biblioteka, kuchnia oraz wyremontowane boisko sportowe. Budynek ZS-P w 2017 roku został poddany gruntownej termomodernizacji, a w 2022 r. doczekał się rozbudowy o nowoczesną salę gimnastyczną.

Znaczącymi inwestycjami w ostatnich latach były ponadto modernizacje i budowy dróg oraz budowa sieci kanalizacyjnych.

Wizytówką kulturalną wsi jest Zespół Regionalny „Łobzowianie”, który z powodzeniem uczestniczy w licznych przeglądach i konkursach, działający przy równie prężnie działającym Kole Gospodyń Wiejskich.

O gospodarności i zaradności łobzowian wspomniał w swym przemówieniu burmistrz Adam Zielnik. - Łobzowianie o tym wiedzą, goście może nie. Od lat Łobzów jest najbardziej uprzemysłowioną wsią w Polsce. Mamy tu ponad tysiąc mieszkańców natomiast firm i pracowników w nich pracujących prawie tysiąc pięćset. Więc, to mówi samo za siebie, że jesteśmy zaradni, przedsiębiorczy i dajemy sobie radę – z dumą mówił burmistrz.

- Choć my tu w Łobzowie mamy specyficzną populację, bo jesteśmy może trochę czupurni, niepokorni, lubimy się trochę rozpierać łokciami, ale dzięki temu przez koleje dziejów dawaliśmy sobie radę. Rozwijaliśmy naszą małą ojczyznę i powodowaliśmy, że wieś z roku na rok – raz, że piękniała, drugie, że przez te ostatnie 700 lat nie poddała się przeciwnościom losu. Nie dały nam rady wojny, nie dały nam rady zabory, czy epidemie i zarazy. Tak trzymać! Nie zmieniać się! Bowiem twardy kark i kręgosłup jest naszą łobzowską cechą – podsumował włodarz gminy.

- Kochani moi. Gratuluję organizatorom, na czele z panem radnym, panią sołtys, dziękuję prezesowi OSP, KGW, wszystkim zaangażowanym osobom, instytucjom, naszej szkole, na czele z dyrektorem i jego małżonką, wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości. Jestem bardzo dumny, że mogłem objąć honorowym patronatem dzisiejsze wydarzenie. Życzę wam udanej zabawy do „białego rana” – życzył burmistrz Adam Zielnik.

Udanej zabawy i atrakcji dla wszystkich nie brakowało. W bloku artystycznym publiczność oklaskiwała występy uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, Koła Gospodyń Wiejskich w Łobzowie, Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” i Studia „Efendi Clue” .

Wieczór, w świętującym 700-lecie Łobzowie, wypełnił koncert zespołu muzycznego „Toporki”, a następnie zabawa taneczna na wolnym powietrzu, przy muzyce zespołu „Blue Rey”.

 

Dział: Wolbrom

 

Za nami dwudniowe uroczystości jubileuszowe w Jangrocie. Było coś dla ducha, dla ciała i wiele o historii tej miejscowości. Odsłonięto tablice, poświęcono figurę, odznaczono najbardziej zasłużonych, dziękowano i gratulowano. Można było oklaskiwać rodzimych artystów, bawić się przy muzyce zaproszonych gwiazd lub smakować specjałów ludowej kuchni.

Obszerne relacje z tych wydarzeń już niebawem - zarówno w papierowym wydaniu Wieści Wolbromskich, jak i w internecie. Już teraz jednak można powiedzieć, że jubileusz wypadł wspaniale, godnie i z fasonem! Zdjęcia w naszej GALERII - TUTAJ.

Dział: Trzyciąż

 

Ocalić Przeszłość – Jubileusz 700-lecia wsi Jangrot

200-lecie konsekracji kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela

90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej

 

24-25 czerwca 2023 r. – JANGROT

 

24 czerwca 2023 r. (sobota)

JUBILEUSZOWE OBCHODY 200-LECIA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

11:50 przedstawienie historii parafii w kościele parafialnym

12:00 msza święta w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Jangrocie odprawiona przez j.e. ks. bp. Grzegorza Kaszaka

13:00 poświęcenie tablicy fundacyjnej w kościele parafialnym

13:30 poświęcenie figury św. Floriana – patrona strażaków – plac przed remizą

14:00 podziękowania zasłużonym dla odbudowy kościoła oraz otoczenia – plac 700-lecia wsi Jangrot

19:00 zabawa taneczna w remizie OSP Jangrot z zespołem Dance-Top

 

25 czerwca 2023 r. (niedziela)

JUBILEUSZOWE OBCHODY 700-LECIA WSI JANGROT

oraz

90-LECIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W JANGROCIE

11:00 uroczysta sesja Rady Gminy Trzyciąż – sala gimnastyczna przy SP w Jangrocie

11:30 zbiórka delegacji OSP na placu 700-lecia Jangrota

12:00 msza św. z okazji jubileuszu 700-lecia lokacji wsi i 90-lecia OSP Jangrot – kościół parafialny w Jangrocie, odprawiona przez kanclerza ks. Mariusza Karasia

13:00 przemarsz jednostek OSP oraz zaproszonych gości na plac 700-lecia Jangrota

- uroczyste podniesienie flagi państwowej

- poświęcenie oraz przekazanie pojazdu pożarniczego wraz z osprzętem

- historia OSP w Jangrocie

- wręczenie medali dla zasłużonych członków OSP

14:00 oficjalne otwarcie imprezy przez wójta Gminy Trzyciąż oraz sołtysa wsi

- odsłonięcie oraz poświęcenie obelisku rocznicowego

- wystąpienia zaproszonych gości

- wręczenie pamiątkowych upominków

- wręczenie nagród dla zwycięzców konkursów towarzyszących jubileuszowi

15:00 blok występów artystycznych

- Jangrocka Scena Młodych

- występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jangrocie

- występ artystyczny KGW w Jangrocie

17:00 gwiazda wieczoru – zespół Zbóje

ok. godz. 18:30 biesiada ludowa z zespołem Blu Rey

Konkurs niespodzianka

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE JUBILEUSZOWI

25.06.2023 r.

Wystawa obrazów miejscowej malarki, Pani Katarzyny Zaręby oraz Pana Zenona Domagały na sali gimnastycznej SP w Jangrocie

Stoisko z degustacją potraw lokalnych – KGW w Jangrocie

Przejażdżki bryczką

Prezentacja koni ze stadniny „Andrzejówka” – w godz.15:00-19:00, Stanica Konna Jangrot, ul. Piaszczysta

 

W ROKU JUBILEUSZOWYM ODBYWAJĄ SIĘ RÓWNIEŻ:

Uroczysta msza św. przy grobach: biskupa Jana Pawła Woronicza i biskupa Jana Grota w kaplicy na Wawelu – 5.06.2023 r.

XIII Rajd Pieszy Dłubnia u źródeł pod hasłem „700-lecie lokacji wsi Jangrot” – 2.06.2023 r.

Turniej piłki nożnej drużyn dziecięco – młodzieżowych o puchar 700-lecia Jangrota – 3.06.2023 r.

Bieg terenowy w ramach akcji „Polska biega” pn. „Śladami 700- lecia lokacji wsi Jangrot – 16.05.2023 r.

Ponadto organizatorzy zapewniają: stoiska gastronomiczne, upominkowe oraz urządzenia rekreacyjne dla dzieci.

 

Organizatorzy: Rada Gminy Trzyciąż, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż.

Komitet Organizacyjny wydarzenia: OSP Jangrot, Sołectwo Jangrot, SP w Jangrocie, KGW Jangrot, Parafia p.w. Św. Jana Chrzciciela w Jangrocie.

Dział: Trzyciąż

 

Przed nami uroczystości jubileuszowe w Jangrocie. Lokalna społeczność, w ramach przygotowań do tak ważnego wydarzenia, zorganizowała szereg imprez, konkursów i spotkań, w których uczestniczyli zwłaszcza najmłodsi mieszkańcy sołectwa. Ale nie tylko...

Oto najważniejsze wydarzenia towarzyszące.

 

BIEG TERENOWY W RAMACH AKCJI „POLSKA BIEGA” pn. ŚLADAMI 700-LECIA LOKACJI WSI JANGROT – 16.05.2023 r.

Piękna pogoda sprzyjała XV gminnemu biegowi w ramach akcji „Polska Biega”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „700-lecie lokacji wsi Jangrot”. Honorowy patronat nad biegiem objął Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny, który jest inicjatorem akcji w gminie. Lokalnym organizatorem biegu była Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury.

Do tegorocznej edycji biegu zgłoszonych zostało 80 uczestników w regulaminowych kategoriach.

Trasa biegu, o długości 2,8 km, przebiegała przez malownicze tereny gminy, w lesie Jangrot – Cieplice, podlegające Nadleśnictwu Miechów i Olkusz. Po zaciętej walce oraz mając na względzie sportowe zachowanie uczestników, koordynator biegu wraz z organizatorami, przy wsparciu opiekunów grup, wyłonili zwycięzców:

kat. klas IV-VI

dziewczęta

1. Alicja Stempień, SP w Suchej

2. Maja Staroń, SP w Zadrożu

3. Monika Sarecka, SP w Jangrocie

chłopcy

1. Jan Gorgoń, SP w Jangrocie

2. Krzysztof Domagał,a SP w Jangrocie

3. Arkadiusz Syguła, SP w Jangrocie

 

kat. VII-VII

dziewczęta

1. Alicja Jarecka, SP w Suchej

2. Oliwia Seweryn, SP w Suchej

3. Magdalena Pęczek, SP w Suchej

chłopcy

1. Szymon Motak, SP w Zadrożu

2. Jakub Gamrot, SP w Jangrocie

3. Filip Grzanka, SP w Jangrocie

 

kat. pow. szkoły podstawowej

1. Ireneusz Głowacki, Zadroże

Nagrody oraz medale ufundowane przez BiOAK Gminy Trzyciąż zwycięzcy odebrali z rąk Wójta Gminy Trzyciąż Romana Żelaznego, Przewodniczącego Rady Gminy Trzyciąż Lucjana Gajdy oraz Pani Sołtys Jangrota Haliny Bieniek. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała OSP KSRG Jangrot.

 

XIII RAJD PIESZY „DŁUBNIA U ŻRÓDEŁ” POD HASŁEM „700-LECIE LOKACJI WSI JANGROT” – 2.06.2023 r.

XIII Rajd Pieszy „Dłubnia u źródeł” pod hasłem „700-lecie lokacji wsi Jangrot” rozpoczął się o godz. 9:00, w piątek 2 czerwca 2023 r. Młodzież z trzech gminnych szkół: SP w Zadrożu, SP w Suchej i SP w Jangrocie stawiła się licznie na miejscu startu pod domkiem myśliwskim na Podchybiu. Trasa rajdu biegła od wspomnianego domku, przez brzeg lasu w Cieplicach, cmentarz wojenny, ul. Cieplicką, ul. Leśną, ul. Sadową, Skotnicę, ul. Olkuską aż do Szkoły

Podstawowej w Jangrocie, która gościła uczestników. Na mecie uczestnicy rajdu otrzymali ciepły posiłek i wytypowanymi grupami wzięli udział w konkursach tematycznych (konkurs topograficzny, konkurs „Moja Mała Ojczyzna”, konkurs przyrodniczy), walcząc o nagrody dla szkoły. Kiedy zsumowano punkty zdobyte w konkursach, nastąpił najprzyjemniejszy punkt programu – występ artystyczny młodzieży z SP w Jangrocie oraz ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród.

Z rąk Wójta Gminy Trzyciąż Romana Żelaznego nagrody, ufundowane przez BiOAK, odebrali:

I miejsce - SP Jangrot

II miejsce - SP Sucha

III miejsce - SP Zadroże

Grami planszowymi i puzzlami nagrodzono również najmłodszą grupę dzieci ze SP w Jangrocie, która dzielnie zmagała się z trudami trasy dla nich wyznaczonej.

Za profesjonalną organizację kolejnej edycji rajdu, zaangażowanie pracowników szkoły, uczniów i rodziców, w jego reaktywację po pandemicznej przerwie, Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny podziękował dyrektorowi szkoły, Zdzisławowi Kiecy.

Patronat nad rajdem sprawował Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny.

Organizatorami rajdu była SP w Jangrocie oraz Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała OSP KSRG Jangrot oraz Policjanci z Komisariatu Policji w Wolbromiu

 

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DRUŻYN DZIECIĘCO – MŁODZIEŻOWYCH O PUCHAR 700-LECIA JANGROTA – 3.06.2023 r.

Kolejną z imprez towarzyszących jubileuszom był turniej piłkarski. 3 czerwca 2023 r., na boisku w Jangrocie, zjawiły się drużyny: Spartak Charsznica, WAP Młodzi Przebojem Wolbrom, TS Skalanka Skała, Srebrni Olkusz, Przebój Wolbrom, Słowik Olkusz, SP Bukowno oraz gospodarz Dłubnia Trzyciąż-Jangrot. Drużyny rozgrywały mecze system „każdy z każdym”, po 15 minut, co dało razem 90 minut biegania na świeżym powietrzu. Regulamin turnieju zakładał, że wystąpią dzieci z rocznika 2014 oraz młodsi i tym sposobem najmłodszy uczestnik rywalizacji miał 6 lat i bardzo dobre umiejętności piłkarskie. Żaki, którzy pojawili się w Jangrocie często z rodzicami lub dziadkami, wkładali całe swoje umiejętności aby jak najlepiej zaprezentować się w tak mocno obsadzonych zawodach. Organizatorem z ramienia Sołectwa Jangrot był Klub Dłubnia Trzyciąż-Jangrot, na czele z prezesem, Panem Bartłomiejem Domagałą i trenerami Łukaszem Strózikiem oraz Tomaszem Auguścikiem.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała OSP KSRG Jangrot

 

UROCZYSTA MSZA ŚW. PRZY GROBACH: BISKUPA JANA PAWŁA WORONICZA I BISKUPA JANA GROTA W KAPLICY NA WAWELU – 5.06.2023 r.

Biskup Jan Grot, od którego wzięła się nazwa wsi Jangrot, po śmierci został pochowany w Katedrze Wawelskiej w Krakowie. Tak się również składa, że w tej samej kaplicy, w której pochowany, znajdują się doczesne szczątki biskupa Jana Pawła Woronicza, który ufundował 200 lat temu obecny kościół parafialny pw. Św Jana Chrzciciela w Jangrocie. Aby uczcić tych dwóch zasłużonych dla Parafii Jangrot biskupów, komitet organizacyjny jubileuszu 700-lecia lokacji wsi Jangrot, 200-lecia konsekracji kościoła i 90-lecia OSP Jangrot, postanowił odbyć pielgrzymkę na Wawel i wziąć udział w mszy św. przy grobach darczyńców. Szczegóły organizacyjne i uzgodnienia z proboszczem Katedry Wawelskiej wziął na siebie ks. proboszcz Andrzej Bil.

W dniu 05. czerwca grupa parafian reprezentująca różne organizacje, stowarzyszenia i instytucje udała się do Krakowa. Po spotkaniu z ks. Pawłem Baranem – proboszczem Katedry Wawelskiej, podczas którego uczestnicy poznali historię i znaczenie Katedry, ksiądz proboszcz Andrzej Bil odprawił Mszę Świętą, po której delegacje złożyły wiązanki kwiatów na grobach spoczywających tam duchownych.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY POD PATRONATEM WÓJTA GMINY TRZYCIĄŻ ROMANA ŻELAZNEGO „NAJPIĘKNIEJ UMAJONE KAPLICZKI I KRZYŻE W SOŁECTWIE JANGROT”

Do dnia 31 maja 2023 r., zgodnie z regulaminem, do siedziby Organizatora napływały prace na konkurs, którego celem było wykonanie i dostarczenie wywołanego zdjęcia dokumentującego jak dzisiaj mieszkańcy przyozdabiają kapliczki z okazji nabożeństw majowych. Z racji jubileuszu 700-lecia lokacji wsi Jangrot fotografie w tegorocznym konkursie przedstawiają kapliczki i krzyże z Jangrota i Cieplic

W dniu 7.06.2023 r. Komisja Konkursowa w składzie: Barbara Nowakowska-Mossór – wiceprezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą”, Ewa Dróżdż – dyrektor BIOAK Gminy Trzyciąż, Grzegorz Wrześniak – fotograf NICE SHOT Photo & Video, po zweryfikowaniu zgłoszonych prac pod względem formalnym, na podstawie Regulaminu konkursowego, poddała artystycznej i merytorycznej ocenie wszystkie fotografie. Komisja oceniała zgodność z tematem, przejrzystość i siłę przekazu, walory artystyczne lub dokumentalne, oryginalność ujęcia tematu.

Spośród autorów nadesłanych prac członkowie Komisji wyłonili zwycięzców i postanowili przyznać następujące miejsca.

kat. młodzież szkolne:

I miejsce – Blanka Pigulak, lat 14

II miejsce – Jakub Samul, lat 12

III miejsce – Emilia Wypasek, lat 17

kat. dorosłych:

I miejsce – Joanna Żaba, lat 43

wyróżniono prace Maksyma Kotlarza (lat 11) i Wiktorii Woźniak (lat 11).

Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczone zostaną 25 czerwca 2023 r. około godz. 14:30 w Jangrocie, podczas obchodów Jubileuszu 700-lecia wsi Jangrot. Zwycięskie fotografie będziemy mogli podziwiać na wystawie pokonkursowej, w sali gimnastycznej przy SP w Jangrocie.

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż.

 

Dział: Trzyciąż
piątek, 02 czerwiec 2023 07:55

Laureaci konkursu wiedzy o Macieju z Miechowa

 

29 i 31 maja odbył się gminny etap testu wiedzy „Wokół Macieja Miechowity w 500. rocznicę śmierci”. Konkurs jest jedną z inicjatyw, jakie samorząd gminny, we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury, podejmuje w cel uczczenia wybitnego Miechowianina. Konkurs miał za zadanie m.in. kształtować umiejętności związane z samodzielną analizą i interpretacją wydarzeń oraz postaci historycznych, jak również rozwijać umiejętności wskazywania powiązań pomiędzy przeszłością a czasami współczesnymi.

 

Do testu sprawdzającego znajomość życia oraz dorobku naukowego Macieja Miechowity przystąpili reprezentanci gminnych szkół, wyłonieni w pierwszym etapie konkursu. Zmagania odbyły się w sali konferencyjnej Gminy i Miasta w Miechowie oraz w Muzeum Ziemi Miechowskiej. W skład komisji konkursowej weszli: dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Miechowie Jerzy Pułka, zastępca naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Kadr UGiM Monika Górak, asystent muzealny Muzeum Ziemi Miechowskiej Anna Wilk oraz Kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Maurycy Fojcik.

Oto Laureaci:

klasy 4-6

I miejsce – Oskar Walczak, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie

II miejsce – Julia Śladowska, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie

III miejsce – Wiktoria Wysocka, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie

III miejsce – Jakub Pasek, SP Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Miechowie

klasy 7-8

I miejsce – Hanna Wójcik, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie

II miejsce – Wiktoria Kowalczyk, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie

III miejsce – Emilia Werys, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie

III miejsce – Anna Gajos, SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Miechowie

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Główne uroczystości związane z upamiętnieniem postaci Macieja Miechowity odbędą się 8 i 9 września w Krakowie i Miechowie. Wręczenie nagród zaplanowano na 9 września.

Organizatorzy: Gmina Miechów i Muzeum Ziemi Miechowskiej.

 

(na podst. info. UGiM Miechów)

Dział: Miechów
czwartek, 13 kwiecień 2023 19:39

Spotkanie z dr. hab. prof. UJK Jerzym Gapysem

 

Muzeum Ziemi Miechowskiej serdecznie zaprasza na spotkanie z dr. hab. prof. UJK Jerzym Gapysem.

Wydarzenie odbędzie się dnia 14 kwietnia 2023 r. o godzinie 15:00 w zabudowaniach poklasztornych tzw. pustkach.

Szczegóły na plakacie.

Wstęp wolny.

Dział: Miechów
wtorek, 04 kwiecień 2023 20:09

Wspomnienia o lekarzach Ziemi Olkuskiej

 

Ukazała się ciekawa książka poświęcona lekarzom Ziemi Olkuskiej; jest to część druga pracy „In Memoriam” (ku pamięci), autorstwa olkuskich lekarzy Małgorzaty Kundery-Leśniak i dentysty Józefa Leszka Kluczewskiego; pierwsza ukazała się w 2007 r. i poświęcona była zmarłym medykom, którzy praktykowali na naszym terenie do owego roku. W marcu 2022 roku, w trakcie prac nad drugą częścią, poświęconą lekarzom, którzy odeszli po 2007 roku, zmarł sam inicjator przedsięwzięcia Józef Leszek Kluczewski, ale druga część jednak się ukazała. Zawiera biogramy 38 lekarzy i 18 dentystów. Zaczyna się od obszernego biogramu współautora Józefa Leszka Kluczewskiego, zasłużonego olkuskiego dentysty, harcerza i działacza PTTK, a w ostatnich latach życia kronikarza, autora książek o harcerstwie na Ziemi Olkuskiej (m.in. „Kalendarium Harcerskie”, „Biografie harcmistrzów hufca olkuskiego”) i opracowania „Protezownia dentystyczna w Olkuszu 1952-1992”. Wśród biogramów z właśnie wydanej książki są notki m.in. o zasłużonych lekarzach z Olkusza, m.in. burmistrzu Andrzeju Kalliście (zm. w 2020 r.), psychiatrze Stanisławie Krzaku (zm. w 2019), czy wspomnienie mojego autorstwa o lekarzu wojskowym Zdzisławie Tuszyńskim (zm. w 2019). Są tu także biogramy lekarzy i dentystów, którzy praktykowali lub urodzili się w Wolbromiu; są to np.: ginekolog, położnik i pediatra w jednym Maciej Burakowski (ur. w Wolbromiu ws 1943, zm. w 2007), ginekolog-położnik, który w Wolbromiu przepracował ponad 30 lat, Mieczysław Łonak (ur. 1936, zm. 2019), bardzo lubiana pediatra Dorota Nowacka, lekarka m.in. UKS Judo i piłkarzy „Przeboju” (ur. w 1960 w Wolbromiu, tam zmarła w 2012), specjalista chorób wewnętrznych, kierownik przychodni rejonowej w Wolbromiu Andrzej Sierpiński (ur. w 1938, zm. w 2014), lekarz medycyny, trzykrotny radny powiatowy, Marek Świerczek (ur. w Kąpielach Wielkich w 1947, zm. w 2019), specjalista medycyny kolejowej, Jerzy Zielnik (ur. w Łobzowie w 1933, zm. w 2013), wieloletnia dentystka w Pilicy Krystyna Szczerbińska, ur. w 1935 r. w Wolbromiu, zm. w 2015).

Dział: Powiat olkuski

 

Społeczność Jangrota przygotowuje się do zaplanowanych na 24-25 czerwca obchodów 700-lecia lokacji wsi. Z tej okazji trwają przygotowania do wydania monografii poświęconej tej miejscowości, na co tutejsza jednostka OSP otrzymała dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł, w ramach tzw. „Małych Grantów”.

 

W roku 2023, wieś Jangrot, o bogatych tradycjach kulturowych i historycznych, będzie obchodziła jubileusz 700-lecia lokacji. Jest to okazja do opracowania wielowiekowej historii tej wsi i zaprezentowania jej szerokiemu gronu odbiorców w formie wydanej publikacji. Będzie ona nosić tytuł: „Mija przeszłość, pamięć pozostaje”.

Przygotowanie i zbieranie materiałów do publikacji jest okazją do zainteresowania mieszkańców historią i kulturą lokalną, jak również stymulacji międzypokoleniowego przekazu kultury ludowej oraz upowszechnienie jej wartości dla szerokiego grona odbiorców.

To ambitne zadanie rozpoczęto w lutym br. Jednym z jego elementów było spotkanie inwentaryzacyjne w remizie OSP Jangrot, którego pokłosiem są zebrane materiały archiwalne, które posłużą do opracowania i zredagowania wyżej wspomnianej publikacji, a później wydania jej drukiem. W kwietniu zaplanowane jest spotkanie promocyjne, podczas którego zostanie ono zaprezentowane.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a Patronatem Honorowym objął go wicemarszałek Łukasz Smółka.

Dział: Trzyciąż