Reklama
Wyświetlenie artykułów z etykietą: Środowisko
Las bliżej nas
- Jeśli odsuniemy stereotypowe wyobrażenie leśnika, który jest nastawiony tylko i wyłącznie na chęć wycinki drzew i produkcję desek, i pomyślimy, że być może nie jest to prawda, otworzymy się na leśników, to naprawdę poznamy niezwykłe historie niezwykłych ludzi...
To coś, co w mojej ocenie, jest największym atutem ogólnopolskiej narady o lasach. Możliwość, abyście poznali bliżej leśników, którzy na co dzień zajmują się lasami, z których korzystacie... – Piotr Kempf, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
W 100-lecie Lasów Państwowych (1924- 2024), poznajmy Niezwykłe Opowieści o miłości do przyrody, pasji i inspiracji w życiu. Opowieści, które odkrywają na co dzień niedostrzegane przez nas piękno. Polski i Miechowszczyzny.
Na ulicach Zakopanego spotkać można coraz więcej zachwyconych turystów z Bliskiego Wschodu. Mieszkańcy Kuwejtu, Bahrajnu czy Arabii Saudyjskiej są zafascynowani Polską. Nie kryją zaskoczenia tym, że miejscowi szukają schronienia przed deszczem. Oni, gdy pada, z entuzjazmem spacerują po Krupówkach, a ich dzieci tańczą z radości na ulicy, zbierając mokre liście drzew. Najbardziej atrakcyjny dla nich jest bowiem nasz... klimat, przyroda i krajobrazy. Urzekają ich góry, jeziora, lasy, bajeczna zieleń, świeży zapach powietrza, możliwość siedzenia na... trawie czy dotyk... kory drzewa.
- Wystarczy pojechać na Sycylię, do Hiszpanii albo do Grecji. Jak te kraje wyglądają latem, jak jest gorąco i sucho. To są przepiękne miejsca, a ich oferta turystyczna wspaniała. Ale przyjeżdżamy do Polski i widzimy zielony kraj, gdzie zieleń, aż bucha w okresie wegetacyjnym – nadleśniczy Jan Karczmarski, Nadleśnictwo Miechów.
- Wracamy do Miechowa i jesteśmy zachwyceni! Zarówno przyrodą, jak i krajobrazem, pomimo niskiej lesistości tych terenów. Jesteśmy zachwyceni mozaiką pól, lasów, łąk i miejscowości. To jest przepiękny rejon kraju, ja jestem zachwycony Miechowszczyzną! Choć nie stąd pochodzę. Ale jestem zakochany w tym krajobrazie. I to nasze nadleśnictwo z zawrotną ilością 29 gatunków drzew lasotwórczych, z pięknymi rezerwatami. Naprawdę nie trzeba jechać czy lecieć trzy tysiące kilometrów, żeby zobaczyć piękno...
O zmianach w Elektrociepłowni Wolbrom rozmawiamy z nowym zarządem spółki
Nadszedł czas gruntownej modernizacji
W wolbromskiej Elektrociepłowni w ostatnim czasie zachodzą duże zmiany. Od roku działa nowy zarząd, nadszedł zatem czas na ocenę jego działań. O to jak wpływają one na komfort życia mieszkańców oraz funkcjonowanie działających na naszym terenie przedsiębiorstw pytamy prezesa Macieja Gawrona, wiceprezesa Tomasza Banasia i członka zarządu Mariusza Dobiesa.
Wieści Wolbromskie: - Szanowni Panowie, zasiadacie w zarządzie spółki od prawie roku. Czy możecie powiedzieć co spowodowało zmianę kierownictwa Elektrociepłowni?
Maciej Gawron, prezes zarządu: - Zmiana zarządu była konieczna ze względu na rozwój spółki. Po latach jej funkcjonowania w dotychczasowym kształcie, nadszedł czas gruntownej modernizacji oraz zmiany sposobu zarządzania przedsiębiorstwem tak, aby zwiększać konkurencyjność, obniżać obciążenia środowiskowe i nakreślić plany na przyszłość. W tym celu Elektrociepłownia zatrudniła nowych specjalistów: nowego wiceprezesa Tomasza Banasia – doświadczonego prawnika, szczególnie w zakresie prawa spółek handlowych, a takim podmiotem jest EC Wolbrom oraz Mariusza Dobiesa – posiadającego ogromne, ponad 30-letnie doświadczenie w energetyce i ciepłownictwie. Zgromadzenie Wspólników uznało, że obdarzy mnie, rodowitego wolbromianina, zaufaniem jako osobę posiadającą poparte wykształceniem doświadczenie w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i posiadającą umiejętności porozumienia, zarówno z pracownikami naszej firmy jak i podmiotami zewnętrznymi. Z tych powodów przypadł mi zaszczyt kierowania całym zakładem. Po początkowym okresie, w którym nowy zarząd wdrażał się do kierowania spółką, poznając od podszewki jej specyfikę i potrzeby, podjęliśmy szereg działań zmierzających do poprawy działania spółki.
- Jakie to były działania?
Mariusz Dobies, członek zarządu: - Dotyczyły one przede wszystkim optymalizacji wydatków spółki – negocjowaliśmy warunki dostawy paliwa, podjęliśmy niezbędne działania remontowo - serwisowe, celem uszczelnienia sieci i zmniejszenia strat, zreformowaliśmy wewnętrzne funkcjonowanie spółki. Działania te mają już swój widoczny, przede wszystkim dla odbiorców, efekt. Otóż udało nam się doprowadzić do obniżenia taryfy, czyli ceny jaką odbiorca płaci za dostarczaną energię, średnio o ponad 30% względem stanu, jaki zastaliśmy obejmując zarząd. Przykładowo cena dla odbiorców indywidualnych zmalała z 84,21 złotych/GJ do 48,74 złotych/GJ, stawka opłaty zmiennej za usługi przesyłowe została obniżona z 8,17 złotych/GJ do 6,56 złotych/GJ. To przedkładać się będzie na konkretne oszczędności w portfelach naszych odbiorców, do których ciepło jest dostarczane bezpośrednio z Elektrociepłowni. Powyższa obniżka powinna znaleźć odzwierciedlenie w obniżce opłat za ogrzewanie dla mieszkańców rozliczanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Ale to jest zależne od decyzji członków spółdzielni, na to nie mamy niestety wpływu.
- Śledząc ceny rynkowe nośników energii, na duże obniżenie taryf EC Wolbrom wpływ zasadniczy miały raczej spadki ceny węgla w 2023 roku. Można byłoby więc spytać: dlaczego taryfy obniżono dopiero teraz?
Mariusz Dobies: - Elektrociepłownia ma podpisaną wieloletnią umowę na dostawy węgla z Polską Grupą Górniczą. Umowa taka pozwala na zachowanie ciągłości dostaw oraz umiarkowane ustabilizowanie wahań cen węgla na rynku. Zmiana cennika dostarczanego węgla nastąpiła w listopadzie 2023 r. Elektrociepłownia, jako przedsiębiorstwo energetyczne, jest zobligowana do zatwierdzania taryfy na ciepło przez Urząd Regulacji Energetyki. Ostatni wniosek o zatwierdzenie taryfy złożyliśmy już w lutym 2023 r. URE jak zwykle bardzo skrupulatnie go weryfikował. W trakcie procedowania wniosek został zaktualizowany o nowe, niższe ceny węgla (umowa z PGG zawarta w trakcie trwania procedury zatwierdzenia taryfy), co spowodowało jeszcze większe obniżenie ceny ciepła oferowanego przez EC Wolbrom. Taryfa została zatwierdzona po 14 miesiącach od złożenia wniosku. Ale na to nie mamy już wpływu, tak działa URE.
- Jakie jeszcze działania podjął nowy zarząd?
Mariusz Dobies: - W ostatnim czasie rozbudowaliśmy sieć ciepłowniczą, doprowadzając ciepło do nowej hali produkcyjnej Fabryki Taśm Transporterowych, wymieniając jednocześnie cały odcinek bardzo starego rurociągu doprowadzającego wodę technologiczną do istniejącej hali FTT. Modernizacja została przeprowadzona z zachowaniem aktualnych standardów termomodernizacyjnych, co spowodowało znaczące obniżenie strat ciepła, a jednocześnie poprawiło bezpieczeństwo dla użytkowników drogi publicznej przebiegającej pod naszą estakadą. Zapewne wiele osób pamięta jak zimą pojawiały się kłęby pary oraz rozlewiska lodowe na pasie ruchu drogowego pod estakadą ciepłowniczą. Teraz to się zmieni. Warto także podkreślić, że na ten projekt udało nam się pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
W tym roku wymieniony został także odcinek rurociągu magistrali zachodniej, przebiegający pod skrzyżowaniem przy stacji paliw „Moja”. Ta praca została wykonana przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Wolbromiu. Uznaliśmy wspólnie, że modernizacja skrzyżowania prowadzona przez władze samorządowe, jest bardzo dobrym momentem, żeby jednocześnie wymienić odcinek sieci w tym rejonie.
Rozpoczęliśmy również systematyczną wymianę liczników ciepła u odbiorców. Nowe liczniki pozwalają na stałą rejestrację parametrów ciepła dostarczanego do obiektu oraz na zdalny odczyt danych, co uwolni mieszkańców od comiesięcznego udostępniania pomieszczeń w celu dokonania odczytu.
- A czy są plany wymiany, modernizacji bądź uszczelnienia magistrali doprowadzającej ciepło do osiedli Łokietka i Chrobrego? Straty energii na tym przesyle wpływają chyba znacząco na wyższe ceny ogrzewania mieszkań po północnej stronie miasta. Sprawa ta jest od lat bardzo negatywnie komentowana przez mieszkańców.
Mariusz Dobies: - Muszę na początku ponownie podkreślić, że nasza spółka dostarcza ciepło do komory ciepłowniczej przed osiedlami Łokietka i Chrobrego. Ostateczne opłaty za ciepło dla mieszkańców osiedli ustala spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli chodzi o straty ciepła, to chciałbym obalić pewien mit. Otóż, przeglądając naszą obecną taryfę, jednoznacznie można stwierdzić, że różnica w stawce opłaty stałej i zmiennej dla grupy W3 (północna część miasta) w stosunku do grupy W2 (pozostała część miasta) jest w całości opłat wręcz minimalna i wynosi ok. 4,5% więcej. Różnica na tym poziomie absolutnie nie daje postaw do stwierdzenia, że taryfa dla północnej części miasta jest znacznie wyższa.
Chciałbym wyraźnie podkreślić, że ceny ciepła dostarczanego przez EC Wolbrom do swoich odbiorców, są najniższe spośród okolicznych ciepłowni. Były one również najniższe nawet przed ostatnią zmianą taryfy. Podkreślam to wyraźnie, ponieważ wielokrotnie spotkałem się z błędną wiedzą w tym zakresie powielaną przez naszych odbiorców i nie tylko...
- Jak na rok pracy nowego zarządu zmian jest więc całkiem sporo. Oczywiście obniżenie cen ciepła to sprawa bardzo ważna, ale jakie jeszcze przedsięwzięcia planowane są w najbliższym czasie?
Tomasz Banaś, wiceprezes zarządu: - Z działań, możliwych do podjęcia w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, chcielibyśmy przede wszystkim doprowadzić do zaniechania konieczności wykonywania przerw serwisowych w dostawie ciepła, jakie zwyczajowo mają miejsce w sierpniu. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że przerwa serwisowa stanowi niedogodność dla naszych odbiorców. Stąd przede wszystkim podjęliśmy działania zmierzające najpierw do ograniczenia czasu trwania przestoju – podczas ubiegłorocznych wakacji udało nam się ograniczyć czas jego trwania ze zwyczajowych dwóch tygodni do zaledwie dziewięciu dni. W tym roku również postaramy się nie przekroczyć tego czasu. Obecnie podejmujemy działania mające umożliwić całkowite odejście od przerw serwisowych i zapewnienie nieprzerwanej dostawy ciepła do naszych odbiorców. Jeżeli uda nam się sprawnie przejść przez formalności oraz ograniczenia techniczne, to być może już od przyszłego roku przerwy techniczne będą jedynie wspomnieniem. Oczywiście, wiele zależy od czynników zewnętrznych, jednakże jesteśmy dobrej myśli. A niezależnie od powyższych działań mamy jeszcze plany długoterminowe, o znacznie większej skali.
Mariusz Dobies: - Aktualnie jesteśmy na etapie gruntownej reorganizacji ciepłowni oraz przygotowywania się do wybudowania i uruchomienia nowego źródła ekologicznego ciepła. W naszej ocenie pozwoli to nie tylko na zapewnienie mieszkańcom czystszego otoczenia, ale również na uniknięcie lub zredukowanie nadchodzących niewątpliwie podwyżek cen energii, wynikających z nieustannie rosnących uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
Obecnie jesteśmy na etapie końcowym przygotowywania dokumentacji o wydanie decyzji środowiskowej. Jeżeli uda się doprowadzić projekt inwestycyjny do końca, to za 3-4 lata będziemy posiadali w Wolbromiu nowoczesną jednostkę pracującą w kogeneracji. Pozwoli ona na uzyskanie bardzo wysokiej sprawności, produkując jednocześnie ciepło oraz energię elektryczną. Uzyskamy dzięki temu niższą cenę ciepła w stosunku do produkcji ze standardowej jednostki cieplnej, a jednocześnie będziemy już prawdziwą elektrociepłownią.
- O jakim ekologicznym źródle ciepła mówimy? Możemy zdradzić więcej szczegółów?
Mariusz Dobies: - Działania modernizacyjne spółki mają za zadanie odbudowę zdolności wytwórczej i jednocześnie rozpoczęcie procesu dekarbonizacji produkcji ciepła i energii elektrycznej. Ze względu na fakt, że trwają jeszcze prace projektowe i mogą nastąpić zmiany, szczegóły techniczne zostaną podane po uzyskaniu decyzji środowiskowej, która jest najważniejszym dokumentem niezbędnym przy realizacji tego typu projektów. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że nasze plany oparte są na zmianie paliwa na niskoemisyjne, co jest wynikiem wielomiesięcznych prac przygotowawczych. Nawiązaliśmy współpracę z bardzo doświadczoną firmą projektową, która realizowała wiele podobnych projektów. W wyniku analizy wariantów możliwych rozwiązań, wytypowane zostało jedyne możliwe obecnie do zrealizowania, pod kątem bezpieczeństwa produkcji i ekonomicznie uzasadnione, przedsięwzięcie. Część produkcji pozostanie w starej jednostce (będzie to kolejny etap inwestycyjny), natomiast obecnie skupiliśmy nasze działania na budowie nowoczesnej, ekologicznej jednostki pracującej w kogeneracji. Pojęciem tym określamy jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła z tego samego paliwa. Silnik gazowy, spalając paliwo, napędza generator prądu, a spaliny kierowane są do wymienników, gdzie odzyskiwane jest ciepło od zasilania sieci miejskiej oraz przemysłowej. Wyprodukowana energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby własne, a nadwyżka sprzedawana np. dla miasta lub okolicznych przedsiębiorstw.
- Od wielu lat mieszkańcy pytają o możliwość podłączenia swoich domów do ciepła systemowego. Czy spółka planuje rozbudowę sieci ciepłowniczej tak, aby z jej oferty mogło skorzystać jeszcze więcej gospodarstw?
Maciej Gawron: - Prowadzimy obecnie intensywne analizy możliwości podjęcia takich inwestycji. Nie jest to proste zadanie, albowiem w spadku po pierwotnych konstruktorach systemu ciepłowniczego w mieście otrzymaliśmy przewymiarowaną sieć, o zbyt dużych średnicach jak na potrzeby miasta, zatem jakakolwiek inwestycja polegająca na rozbudowie sieci w nowe rejony wiązała się będzie również z przebudową sieci istniejącej. Niestety, obecnie nie zarządzamy całą siecią ciepłowniczą na terenie miasta, jednakże chcielibyśmy, aby udało nam się doprowadzić do przedłużenia jej na nowe obszary. Jest to tym istotniejsze, że w 2027 roku ma wejść w życie unijny system handlu emisjami ETS2. Jest to nowa faza Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Jego założenia są takie, że opłata emisyjna obejmować będzie nie tylko przedsiębiorstwa takie jak nasze, ale również indywidualne gospodarstwa domowe. Według wstępnych wyliczeń ekspertów, w przypadku wprowadzenia nowej opłaty, właściciel każdego domu, który jest ogrzewany inaczej niż przez OZE, będzie musiał zapłacić swoisty podatek, mogący wynieść w przypadku przeciętnej wielkości domu, między 1.200 a 1.600 złotych rocznie – przy czym mówimy tu o cenach mających obowiązywać na początku istnienia nowego systemu. Doświadczenie zaś wskazuje, że ceny te rokrocznie rosną, więc trudno jest przewidzieć jak kształtować się one będą za kolejnych kilka lat. Co ważne, nowej opłacie podlegać mają nie tylko domy ogrzewane węglem czy innymi paliwami stałymi, ale także domy ogrzewane gazem czy olejem opałowym, zatem niemal wszystkie w naszym mieście narażone będą na obciążenie nową daniną. W związku z tym podejmujemy działania zmierzające do ustalenia możliwości podłączenia do sieci nowych odbiorców, jednakże jest to inwestycja droga i skomplikowana,wymagająca głębokiej analizy i bliskiej współpracy z władzami lokalnymi, które już rozpoczęliśmy bezpośrednio z nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wolbrom.
- Dziękuję za rozmowę i życzę, aby udało się Panom zrealizować przedstawione plany.
- Dziękujemy.
NA ZDJĘCIU: nowy zarząd Elektrociepłowni Wolbrom: wiceprezes Tomasz Banaś, prezes Maciej Gawron i członek zarządu Mariusz Dobies.
Kto może wykonać raport o oddziaływaniu na środowisko? (artykuł sponsorowany)
Realizacja inwestycji mogących oddziaływać na środowisko wymaga uzyskania decyzji środowiskowej. W przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko do jej wydania niezbędne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Najważniejszym dokumentem umożliwiającym ocenę zagrożeń stwarzanych przez inwestycję jest raport o oddziaływaniu na środowisko (OOŚ). Dokument ten może zostać przygotowany wyłącznie przez osobę posiadającą określone w ustawie kwalifikacje.
W jakim celu przygotowuje się raport oddziaływania na środowisko?
Analiza raportu oddziaływania na środowisko stanowi podstawę do wydania decyzji środowiskowej w przypadku inwestycji mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Określa on, w jaki sposób i w jakim stopniu planowane przedsięwzięcie może stwarzać zagrożenie dla środowiska. Raport składa się z części opisowej oraz graficznej i musi zawierać szczegółowe informacje na temat planowanej inwestycji, jej wariantów i przewidywanych skutków środowiskowych.
Kto może sporządzić raport oddziaływania na środowisko?
Wymagania, jakie musi spełniać autor raportu oddziaływania na środowisko, reguluje art. 74a Ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Zgodnie z nim autor raportu musi posiadać odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie.
Raport oddziaływania na środowisko może przygotować osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na kierunkach z zakresu:
- nauk ścisłych z dziedzin nauk chemicznych (biochemia, biotechnologia, chemia, ochrona środowiska, technologia chemiczna);
- nauk przyrodniczych z dziedzin nauk biologicznych oraz nauk o Ziemi (biochemia, biofizyka, biologia, biotechnologia, ekologia, mikrobiologia, ochrona środowiska, geofizyka, geografia, geologia, oceanologia);
- nauk technicznych z dziedzin nauk technicznych z dyscyplin: biotechnologia, górnictwo i geologia inżynierska, inżynieria środowiska;
- nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych z dziedzin nauk rolniczych, nauk leśnych (agronomia, biotechnologia, inżynieria rolnicza, ochrona i kształtowanie środowiska, ogrodnictwo).
Autorem raportu oddziaływania na środowisko może być również osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na dowolnym kierunku, jeśli ma udokumentowane odpowiednie doświadczenie. Wymagane jest minimum 5-letnie doświadczenie w pracach zespołowych polegających na przygotowaniu raportów lub prognoz oddziaływania na środowisko bądź uczestnictwo w przygotowaniu co najmniej 5 takich dokumentów.
W raporcie OOŚ powinny znaleźć się dane autora (imię i nazwisko) oraz jego podpis. Dodatkowo autor raportu powinien dołączyć do niego oświadczenie potwierdzające spełnianie przez niego niezbędnych wymagań formalnych. Za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna.
Uroczyste obchody Światowego Dnia Wody 2024 w Gminie Trzyciąż
26 marca, w remizie OSP Jangrot, społeczność Gminy Trzyciąż obchodziła Światowy Dzień Wody 2024, połączony z rozstrzygnięciem pierwszej edycji Ekologicznego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Wszystko zaczyna się od wody” dla dzieci i młodzieży szkolnej. Organizatorami obchodów były instytucje: Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż Sp. z o.o., Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu. Uroczystość zaszczycili swą obecnością znamienici goście, m.in.: wiceprezes zarządu Wodociągów Miasta Krakowa SA Paweł Senderek, wieloletni prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu Alfred Szylko, kierownik Działu Nadzoru Sanitarnego w WSSE w Krakowie Daniel Cyz, kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Magdalena Droździk, rzecznik prasowy WSSE w Krakowie Dominika Łatak-Glonek, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż Dariusz Rzepka, wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż Lucjan Gajda, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jangrocie ks. Andrzej Bil, sołtys Wsi Jangrot Janina Halina Bieniek.
Wszystkich gości powitała prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Trzyciąż Aneta Jabłońska-Wypasek, a ciekawą prelekcję na temat znaczenia wody wygłosiła Agata Knapik - Powiatowy Inspektor Sanitarny. Przewodniczący komisji konkursowej, wiceprezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu Marcin Tomsia, ogłosił wyniki Ekologicznego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Wszystko zaczyna się od wody”. Oto laureaci:
EKOLOGICZNY KONKURS PLASTYCZNY
I kategoria wiekowa:
I miejsce: Jan Mastela – SP w Suchej
II miejsce: Zofia Petlic – PS w Trzyciążu
III miejsce: Mikołaj Żerdka – NSP w Trzyciążu
wyróżnienie: Emilia Pigulak – NSP w Trzyciążu
II kategoria wiekowa:
I miejsce: Nadia Gądek – SP w Suchej
II miejsce: Marcel Kapinos – SP w Suchej
III miejsce: Martyna Kuś – SP w Jangrocie
wyróżnienie: Joanna Oleksy – SP w Suchej
III i IV kategoria wiekowa:
I miejsce: Maja Kapinos – SP w Suchej
II miejsce ex aequo: Zuzanna Gajda – SP w Suchej, Maja Staroń – SP w Zadrożu
III miejsce ex aequo: Amelia Zięba – SP w Jangrocie, Maksym Kotlarz – SP w Zadrożu
wyróżnienie: Anna Świerczek – SP w Suchej, Joanna Żyła – SP w Zadrożu
EKOLOGICZNY KONKURS LITERACKI
I miejsce: Julia Gajda – SP w Suchej
II miejsce: Aleksander Gorgoń – SP w Jangrocie
III miejsce: Joanna Oleksy – SP w Suchej
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a najlepsi we wszystkich kategoriach - nagrody i dyplomy.
Więcej zdjęć w naszej GALERII.
70-lecie Koła Łowieckiego "Sokół"
5 listopada członkowie Koła Łowieckiego "Sokół" świętowali 70 lat istnienia swojej organizacji. Z tej okazji, w Stanicy Myśliwskiej w Suchej odprawiona została uroczysta Msza Święta Hubertowska, której przewodniczył kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu - ks. dr Mariusz Karaś, w asyście ks. kan. Marcina Kruszaka, mianowanego kapelanem koła. W uroczystości udział wzięli m.in. wójt gminy Trzyciąż Roman Żelazny, przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Bartłomiej Żurek, przedstawiciel nadleśnictwa Miechów - Janusz Hajduła oraz członkowie koła i sympatycy myślistwa. Wszystkich powitał prezes KŁ "Sokół" Jerzy Janik, który nawiązał do bogatej i długiej tradycji działalności myśliwych na naszym terenie, do setnej rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego; przypomniał także nazwiska członków koła, którzy odeszli od nas na wieczną wartę.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy jubileuszowych obchodów mieli okazję degustować myśliwskie potrawy, w tym nalewki uczestniczące w specjalnym konkursie, a na zakończenie wziąć udział we wspólnej biesiadzie przy ognisku. I choć aura w tym dniu niespecjalnie sprzyjała, humory dopisywały, a wspomnienia rozgrzewały zmysły.
Krakowscy aktorzy promują „Dwójkę”
20.10.2023 spotkaliśmy się z młodzieżą szkolną oraz gronem pedagogicznym ZSP w Wolbromiu na akcji edukacyjnej i promocji projektu pod nazwą „Termomodernizacja budynku Zespołu szkół w Wolbromiu ul. Pod lasem 1”. Tym razem zaprosiliśmy społeczność szkolną do teatru. Naszymi gośćmi byli aktorzy z Krakowskiego Biura Promocji i Kultury.
Przygotowali oni dwa spektakle dostosowane do potrzeb i percepcji dzieci w klasach od I-IV oraz V-VIII. Tematyka spektaklu dotyczyła ściśle tego, co młodzież obserwuje w ODNOWIONEJ szkole, czyli: termomodernizacji budynku i jej efektach, montażu OZE, nowoczesnej kotłowni; poruszane były także tematy związane z oszczędzaniem energii elektrycznej, troski o wodę, powietrze i ziemię. Aktorzy prowadzili interakcje z widownią, a najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni gadżetami oraz nagrodami z logo Projektu.
Mamy nadzieję do zobaczenia znowu.
Spotkanie objęte było patronatem medialnym dwutygodnika „Wieści Wolbromskie”, a udział wzięli także pracownicy UMiG Wolbrom odpowiedzialni za prowadzenie w/w Projektu.
Termomodernizacja „Dwójki” – akcja informacyjno - promocyjna
W ramach akcji informacyjno - promocyjnej projektu „Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Wolbromiu ul. Pod Lasem 1”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu finansowego EOG 2014-2021 – program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, pracownicy gminy Wolbrom promowali nową, a już niebawem kończącą się inwestycję.
Podczas odbywających się nad Zalewem Wolbromskim Dni Wolbromia – Pożegnanie lata (26-27.08.2023 r.), pracownicy UMiG w Wolbromiu mieli niezwykłą okazję spotkać się z rodzinami i dziećmi. Na przygotowanym stoisku informacyjno-promocyjnym zorganizowano dla nich wiele quizów oraz konkurs plastyczny. Udział we wspólnej zabawie nagradzany był upominkami w postaci gadżetów reklamowych z logo projektu oraz ulotkami informacyjnymi, które dystrybuowano także wśród uczestników festynu.
Dni Wolbromia 2023 odwiedziło wiele osób i zaproszonych gości, w tym przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na czele z Eweliną Owczarską, która osobiście odwiedziła stoisko, radnymi Rady Miejskiej w Wolbromiu, druhami z jednostek OSP, WOPR, funkcjonariuszami policji, nauczycielami z gminnych szkół oraz paniami z Kół Gospodyń Wiejskich. Zatem – zasięg akcji przekroczył granice powiatu, a nawet Małopolski.
Inicjatywy podejmowane w najbliższym otoczeniu prowadzą do realnej zmiany w skali makro. Druga edycja programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”.
II. ogólnopolska edycja programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury” dobiegła końca – prawie 13 tys. dzieci nauczyło się, jak dbać o środowisko na co dzień. W konkursie „Ekowyzwanie” nagrodzono 110 klas. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów szkoły mogą stać się miejscami bardziej przyjaznymi dla środowiska
Program edukacyjny „Velvet. Piątka dla Natury” ponownie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, dużym zainteresowaniem nauczycieli oraz entuzjazmem uczniów klas I-III szkół podstawowych. W II. ogólnopolskiej edycji, realizowanej w roku szkolnym 2022/23, udział wzięło ponad 740 klas, a 110 zostało nagrodzonych w konkursie „Ekowyzwanie”. Uczestnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz pomysłowością, a wiele prac konkursowych ma walory edukacyjne – dzięki temu także dzieci z innych klas w szkole mogą dowiedzieć się, jak dbać o dobro planety na co dzień. W efekcie program jeszcze skuteczniej realizuje swój główny cel, jakim jest budowanie świadomości ekologicznej na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Z listą laureatów oraz ich pracami można zapoznać się na www.piatkadlanatury.pl
W II. edycji programu „Velvet. Piątka dla Natury” nauczyciele mogli skorzystać z dwóch bardzo ciekawych, w pełni zgodnych z podstawą programową scenariuszy lekcji, poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu ochrony środowiska. Pierwszy dotyczył oszczędzania mediów, troski o zasoby naturalne oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a drugi ograniczania zużycia odpadów poprzez życie w duchu less/zero waste. Oba tematy odpowiadają na współczesne wyzwania środowiskowe oraz bieżące problemy społeczno-gospodarcze, a dodatkowo świetnie wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju „Eco Agenda 2025”, realizowaną przez Velvet CARE i symbolizowaną przez znak „Save Nature”, znajdujący się na opakowaniach wyrobów Velvet.
W każdym scenariuszu znalazły się przykłady angażujących ćwiczeń oraz zadań, dzięki którym dzieci mogły lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia i od razu wprowadzić w życie ekologiczne nawyki. Ponadto oba scenariusze zostały przetłumaczone na język ukraiński, aby ułatwić nauczycielom prowadzenie zajęć dla ich podopiecznych z Ukrainy. II. edycja programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury” objęła swoim zasięgiem łącznie prawie 13 tys. dzieci z klas I-III szkół podstawowych.
Kiedy kupić węgiel?
Przezorni kupują węgiel już teraz, w promocji pod hasłem „Drugie tyle węgla, taniej 400 zł/t.” Z takiej okazji można skorzystać tylko do 30 czerwca 2023 r. Warto się pospieszyć, bo ilość towaru w promocji jest ograniczona – Polska Grupa Górnicza S.A. do sprzedaży przeznaczyła 300 tys. ton węgla.
Drugie tyle węgla taniej o 400 zł/t
Aby wziąć udział w promocji, do koszyka w e-sklepie PGG S.A. możemy włożyć od 1 do 5 ton wybranego towaru. Następnie, należy zaznaczyć opcję, że chcemy kupić ten towar w promocji. Automatycznie wystawione zostanie drugie zamówienie na taką samą ilość takiego samego towaru. Zapłacimy za pierwsze zamówienie oraz 1 procent zaliczki za drugie. Na odebranie węgla z pierwszego zamówienia mamy czas do 30 dni. Gdy otrzymamy wiadomość e-mail z linkiem do drugiego, promocyjnego zamówienia, będziemy mogli kupić, zarezerwowany już w zamówieniu, węgiel w cenie niższej o 400 złotych za tonę. Tu również na odebranie towaru mamy do 30 dni. Warunkiem skorzystania z promocji jest zrealizowanie pierwszego zamówienia. W ramach promocji nie obowiązują limity stosowane wcześniej w e-sklepie, czy na mocy ustawy, ale należy pamiętać, że można z niej skorzystać tylko raz.
Dostawa węgla
Informacja o opcjach dostawy widoczna jest przy każdym produkcie na stronie głównej e-sklepu PGG S.A. oraz po dodaniu towaru do koszyka, gdzie widzimy również wartość towaru, a oddzielnie wartość usługi transportowej. Ceny dostawy do KDW (Kwalifikowanych Dostawców Węgla) można też sprawdzić, przed zakupem, na stronie sklep.pgg.pl – informacje o KDW znajdują się w górnej części strony.
Polski węgiel prosto od producenta
W ofercie e-sklepu PGG S.A. znajdziemy węgiel pochodzący z polskich kopalń (Polska Grupa Górnicza S.A.) – sprawdzony, o wysokiej wartości opałowej i stabilnych parametrach.
Szczegółowe warunki i zasady promocji dostępne są w Regulaminie Promocji „Drugie tyle węgla” na stronie sklep.pgg.pl.
Kiedy kupić węgiel?
Przezorni kupują węgiel już teraz, w promocji pod hasłem „Drugie tyle węgla, taniej 400 zł/t.” Z takiej okazji można skorzystać tylko do 30 czerwca 2023 r. Warto się pospieszyć, bo ilość towaru w promocji jest ograniczona – Polska Grupa Górnicza S.A. do sprzedaży przeznaczyła 300 tys. ton węgla.
Drugie tyle węgla taniej o 400 zł/t
Aby wziąć udział w promocji, do koszyka w e-sklepie PGG S.A. możemy włożyć od 1 do 5 ton wybranego towaru. Następnie, należy zaznaczyć opcję, że chcemy kupić ten towar w promocji. Automatycznie wystawione zostanie drugie zamówienie na taką samą ilość takiego samego towaru. Zapłacimy za pierwsze zamówienie oraz 1 procent zaliczki za drugie. Na odebranie węgla z pierwszego zamówienia mamy czas do 30 dni. Gdy otrzymamy wiadomość e-mail z linkiem do drugiego, promocyjnego zamówienia, będziemy mogli kupić, zarezerwowany już w zamówieniu, węgiel w cenie niższej o 400 złotych za tonę. Tu również na odebranie towaru mamy do 30 dni. Warunkiem skorzystania z promocji jest zrealizowanie pierwszego zamówienia. W ramach promocji nie obowiązują limity stosowane wcześniej w e-sklepie, czy na mocy ustawy, ale należy pamiętać, że można z niej skorzystać tylko raz.
Dostawa węgla
Informacja o opcjach dostawy widoczna jest przy każdym produkcie na stronie głównej e-sklepu PGG S.A. oraz po dodaniu towaru do koszyka, gdzie widzimy również wartość towaru, a oddzielnie wartość usługi transportowej. Ceny dostawy do KDW (Kwalifikowanych Dostawców Węgla) można też sprawdzić, przed zakupem, na stronie sklep.pgg.pl – informacje o KDW znajdują się w górnej części strony.
Polski węgiel prosto od producenta
W ofercie e-sklepu PGG S.A. znajdziemy węgiel pochodzący z polskich kopalń (Polska Grupa Górnicza S.A.) – sprawdzony, o wysokiej wartości opałowej i stabilnych parametrach.
Szczegółowe warunki i zasady promocji dostępne są w Regulaminie Promocji „Drugie tyle węgla” na stronie sklep.pgg.pl.