Reklama
100-lecie powstania OSP w Strzegowej Wyróżniony
14 czerwca OSP w Strzegowej obchodziła jubileusz 100-lecia powstania. Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta, po której poświęcony został nowy sztandar jednostki, odznaczony później Złotym Znakiem Związku OSP RP. Także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza odebrał nowy proporzec. Po złożeniu meldunku i podniesieniu flagi państwowej na maszt mogliśmy wysłuchać rysu historycznego jednostki, który przedstawiła Urszula Latacz.
Tak długa i pełna poświęcenia działalność druhów strażaków została doceniona przez Zarząd Województwa Małopolskiego, który przyznał jednostce OSP w Strzegowej Złoty Medal Polonia Minor. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez władze samorządowe, za wybitne osiągnięcia społeczne oraz działalność na rzecz Małopolski. Medal odebrał prezes OSP Strzegowa, druh Jan Witek. Jubileusz był także okazją do odznaczenia zasłużonych strażaków oraz osób, które wspierały ich działalność na przestrzeni ostatnich lat.
Były oficjalna przemówienia przybyłych licznie gości, potem występy uczniów Szkoły Podstawowej w Dłużcu i Orkiestry Dętej z Przegini oraz zabawa na świeżym powietrzu. Zwłaszcza najmłodsi nie mogli narzekać na brak atrakcji.
Więcej zdjęć w naszej GALERII.
DNI MIECHOWA 2025
Święto miasta oficjalnie rozpocznie uroczysta Gala Wręczenia Statuetek Macieja Miechowity – corocznych nagród Burmistrza Miechowa, przyznawanych w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Lider Przedsiębiorczości oraz Aktywna Organizacja. Odbędzie się ona w piątek 27 czerwca o godz. 18:00 w Zabudowaniach Poklasztornych wraz z okolicznościowym koncertem, który wykona Orkiestra Dęta Sygnał z Miechowa.
W kolejnych dniach 28 i 29 czerwca, na stadionie MKS Pogoń Miechów nie zabraknie licznych gier i zabaw dla najmłodszych, warsztatów przygotowanych przez organizacje i instytucje kultury, występów lokalnych grup artystycznych i koncertów.
Przed nami dni pełne muzyki, atrakcji i pozytywnej energii!
SOBOTA – 28 czerwca
Blacha 2115 – Gość specjalny, który rozkręci miechowską scenę jak nikt inny!
Lokalne zespoły i młodzieżowe talenty!
Strefa zabaw dla dzieci, strefa gastronomiczna i wiele niespodzianek!
NIEDZIELA – 29 czerwca
MYSLOVITZ - kultowy zespół, którego nie trzeba przedstawiać. Gwarantowana moc emocji, nostalgii i ponadczasowych hitów na żywo!
Występy lokalnych artystów i zespołów. Szczegółowy program Dni Miechowa 2025 na plakacie.
Zapraszamy!
TARNAWA. Powrót do tradycji w Noc Świętojańską
Zapraszamy na festyn gminny "Powrót do tradycji w Noc Świętojańską", połączony z obchodami stulecia OSP w Tarnawie.
22 czerwca na placu przy remizie, początek o godz. 13:30.
Szczegóły na plakacie.
ZAPRASZAMY !!!
Z życzeniami u stuletniego Jana Tabaka z Imbramowic Wyróżniony
Tak się jakoś składa, że panowie rzadziej niż panie dożywają bardzo sędziwego wieku, nie dotyczy to jednak pana Jana Tabaka z Imbramowic, który 26 maja br. obchodził swoje setne urodziny. Z życzeniami dla dostojnego Jubilata pospieszyli przedstawiciele lokalnego samorządu, na czele z wójtem Romanem Żelaznym i przewodniczącym RG Przemysławem Czapnikiem. Miło nam donieść, że uroczy senior ma się znakomicie, co więcej – wciąż troszczy się o młodszą o 15 lat żonę, która jest leżąca i wymaga stałej opieki.
Pan Jan Tabak urodził się w Imbramowicach, jako syn Jana i Anieli z Kulisów, którzy dochowali się trzech synów i dwóch córek. Chociaż pracował zawodowo w wielu miejscach, jego największą miłością była praca na pięciohektarowym gospodarstwie należącym do jego rodziny.
– Rodzice zniechęcali mnie do żeniaczki bardzo długo i gonili od dziewczyn. Najważniejsza była praca, a tej nigdy nie brakowało w dość ubogim gospodarstwie. Nie mieliśmy ani stodoły, ani chlewa, ani porządnego domu, zostałem więc gospodarzem – udawało się dzięki ciężkiej pracy obrabiać pole, ale i wybudować dom i zabudowania gospodarcze, gdzie znalazła kąt cała rodzina. Hodowaliśmy krowy, konie, owce, uprawialiśmy pole, musiałem dorabiać w różnych miejscach, zawsze chętnie pomagałem innym… – opowiada pan Jan, który mimo niełatwego życia zdaje wciąż nie rozstawać się z optymizmem i pogodą ducha.
Kiedy zdecydował się na małżeństwo miał już ponad 40 lat. Poślubił młodszą o 15 lat Alinę Pawlik, z którą doczekali się dwóch córek.
– Tato był prawdziwą złotą rączką, umiał zrobić wszystko i był bardzo pracowity. Od nas też wymagał sporo – kiedy były żniwa, trzeba było robić dokąd praca nie była skończona – nawet w najgorszy upał, w samo południe, kiedy inni schodzili do cienia. Dbał o każdy kłos, ale nigdy nie pracował w niedzielę, szanując Dzień Pański, bo zawsze był bardzo religijny. W dzieciństwie bardzo lubiłam z nim spacerować – wędrowaliśmy po polach, a on zachwycał się urodą naszej pięknej okolicy – wspomina córka Renata.
Kiedy dzieci dorosły, wyjechały na studia, założyły rodziny i mieszkają poza Imbramowicami, państwo Tabakowie radzą sobie sami, wspomagani na co dzień przez dochodzącą opiekunkę oraz dojeżdżające córki i wnuki.
Znakomitą kondycję zawdzięcza pan Jan prawdopodobnie właśnie ciężkiej pracy, życiu w ruchu i pogodnemu usposobieniu, bo zapytany o receptę na długowieczność nie potrafi wskazać innej przyczyny. Nigdy nie stosował specjalnej diety – do dziś je to, co jadał przez całe życie i wciąż świetnie radzi sobie z codziennym funkcjonowaniem. - Na 80-te urodziny kupiliśmy tacie rower i jeszcze długo potem nim jeździł – wspomina pani Renata.
Tradycją jest, że dostojnych stulatków odwiedzają z życzeniami lokalni samorządowcy – tym razem kwiaty, tort urodzinowy i mnóstwo serdeczności zawieźli do Stulatka z Imbramowic wójt Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Przemysław Czapnik, sołtyska wsi Imbramowice Agata Gorgoń oraz kierowniczka USC Edyta Karlik. Nie zabrakło także przedstawiciela KRUS, kierownika placówki w Wolbromiu Grzegorza Tomsi, który osobiście dostarczył jubilatowi decyzję o zwiększeniu świadczeń należnych osobom po ukończeniu 100 lat.
Przyłączamy się do najlepszych życzeń dla Jubilata – zdrowia i wiele miłości od najbliższych!
(info.: UG w Trzyciąż)
Amanda i Karolina walczą o tytuł Polskiej Miss Nastolatek 2025 Wyróżniony
Amanda Trawińska z Kąpiel Wielkich (gmina Wolbrom), zdobywając tytuły Polskiej Miss Nastolatek Publiczności Województwa Małopolskiego oraz Polskiej Miss Nastolatek Telewidzów Województwa Małopolskiego, wywalczyła awans do finału prestiżowego konkursu Polska Miss. Zieloną kartę uprawniającą do udziału w ogólnopolskim ćwierćfinale tej rywalizacji zdobyła także Karolina Górnicka z Wolbromia.
W rywalizacji pełnoletnich pań tytuł Polskiej Miss Województwa Małopolskiego zdobyła Milena Ożogowska z Charsznicy.
Polska Miss jest młodym konkursem, który jednak – jak zapewniają organizatorzy – od razu stał się jednym z najważniejszych i najbardziej popularnych wydarzeń w kraju. To jedyny w Polsce konkurs piękności oparty w większości o konkursy regionalne. Współpracując z renomowanymi partnerami i sponsorami jest wstanie zagwarantować wyjątkowe widowisko z wyjątkowymi uczestniczkami.
Trzymamy więc kciuki za nasze dziewczęta!
Sobota z FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI w Wolbromiu
100 lat OSP w Łobzowie Wyróżniony
Sto lat temu mieszkańcy Łobzowa w gminie Wolbrom postanowili założyć ochotniczą straż pożarną. 7 czerwca 2025 roku obchodziliśmy uroczyście ten Jubileusz, który rozpoczęła polowa msza św. na placu przy remizie. Po niej proboszcz parafii pw. św. Katarzyny ks. Zbigniew Luty poświęcił tablicę pamiątkową, która zawiśnie na poczesnym miejscu, przypominając o tym dniu następnym pokoleniom. Z okazji Jubileuszu jednostka została odznaczona przez samorząd województwa małopolskiego Złotym Medalem Polonia Minor. Także najbardziej zasłużeni druhowie odebrali odznaczenia, a osoby wspierające strażaków - okolicznościowe statuetki.
Relacja z tego wydarzenia - w najbliższym wydaniu Wieści Wolbromskich.
Już teraz w NASZEJ GALERII więcej zdjęć.
Konkurs MIECHOWSKIE ROZMOWY Wyróżniony
Redakcja „Wieści Miechowskich”, wraz z Fundacją „Stawiamy na Rozwój” – organizatorem 3. Festiwalu Książki Miechów, zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w konkursie dziennikarskim.
Na Konkurs należy nadsyłać autoryzowany wywiad pisemny związany tematycznie z Ziemią Miechowską – jej dniem dzisiejszym, wydarzeniami, procesami społecznymi, historią, ludźmi, itp.
Jeden uczestnik może nadesłać na Konkurs maksymalnie 3 prace.
Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2025 roku.
ZAPRASZAMY !!!
Regulamin Konkursu
MIECHOWSKIE ROZMOWY
Organizator
1. Ogólnopolski Konkurs Miechowskie Rozmowy (zwany dalej: Konkursem), organizowany jest przez dwutygodnik lokalny „Wieści Miechowskie” (zwany dalej: Organizatorem).
2. Konkurs odbywa się w ramach 3. Festiwalu Książki Miechów – organizowanego przez Fundację „Stawiamy na Rozwój”.
Uczestnicy konkursu
1. Konkurs skierowany jest do wszystkich piszących, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.
2. W konkursie nie mogą brać udziału osoby pracujące na stałe lub współpracujące z „Wieściami Miechowskimi” lub Fundacją „Stawiamy na Rozwój”.
Zasady konkursu
1. Na Konkurs należy nadsyłać autoryzowany wywiad pisemny związany tematycznie z Ziemią Miechowską – jej dniem dzisiejszym, wydarzeniami, procesami społecznymi, historią, ludźmi, itp.
2. Jeden uczestnik może nadesłać na Konkurs maksymalnie 3 prace.
3. Niedopuszczalne jest nadesłanie cudzego tekstu, czyli plagiatu własności intelektualnej. Wywiad musi być napisany samodzielnie, a ewentualne zapożyczenia, cudze artykuły, książki, odczyty i inne materiały, stanowiące integralną część pracy konkursowej, muszą być wyraźnie oznaczone z podaniem twórcy i źródła zapożyczenia. Wymaga tego ustawa o prawie autorskim.
4. Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- wywiad w formie elektronicznej (format pliku tekstowego), który nie powinien przekraczać ok. 12 tys. znaków, podpisany imieniem i nazwiskiem autora;
- skan lub zdjęcie podpisanego formularza – Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu;
- jeśli autorem jest osobą niepełnoletnią wymagana jest także zgoda opiekuna prawnego (np. jednego z rodziców) oraz nauczyciela (jeśli wywiad pisany był pod jego okiem) na przetwarzanie danych osobowych – Załączniki nr 2 i nr 3 do Regulaminu Konkursu.
- autoryzację wywiadu przez Rozmówcę, jego zgodę na przesłanie wywiadu na Konkurs, na publikację wywiadu w „Wieściach Miechowskich”, „Wieściach Wolbromskich”, na stronie wiesci.info.pl oraz na stronie Fundacji „Stawiamy na Rozwój” oraz zgodę na przetwarzanie danych – Załącznik nr 4 Regulaminu.
Wywiad zgłoszony do Konkursu oraz wszystkie załączniki (skany lub ich zdjęcia) można przesłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Temat: Konkurs Miechowskie Rozmowy), przesłać pocztą lub dostarczyć pod adres:
„Wieści Miechowskie”, ul. Piłsudskiego 13, 32-200 Miechów,
w terminie do 30 września 2025 roku, z dopiskiem: „Konkurs Miechowskie Rozmowy”.
5. Nadesłany wywiad nie może brać równolegle udziału ani być wcześniej nagrodzony w żadnym innym konkursie. Dotyczy to całego okresu trwania Konkursu, aż do ogłoszenia oficjalnych, pełnych wyników.
6. Uczestnik, poprzez podpisanie formularza zgłoszeniowego, zgadza się na nieodpłatną
publikację reportażu (lub jego części) na łamach „Wieści Miechowskich”, „Wieści Wolbromskich”, na stronie wiesci.info.pl oraz w materiałach promocyjnych Konkursu oraz Festiwalu Książki Miechów.
7. Uczestnicy (także ich opiekunowie oraz nauczyciele, jeśli praca była pisana pod ich okiem) wyrażają zgodę na publikację ich wizerunku w celach promocji idei Konkursu.
8. Teksty oceni jury powołane przez Organizatorów, składające się z dziennikarzy lokalnych, polonistów oraz redaktorów „Wieści Miechowskich”. Werdykt jury jest ostateczny i niepodważalny.
9. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w czasie trwania 3. Festiwalu Książki Miechów.
O dokładnym terminie i miejscu uczestnicy zostaną poinformowani w terminie późniejszym.
10. O wynikach Konkursu finaliści zostaną powiadomieni mailowo lub telefonicznie.
11. Bezpośredni kontakt z organizatorami Konkursu jest możliwy za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub telefonicznie: Wojciech Szota – tel. 604 336 826
Nagrody
1. Najlepszy wywiad nadesłany na Konkurs uhonorowany będzie nagrodą pieniężną. Organizatorzy przewidują też nagrody dodatkowe dla prac wyróżnionych. O ostatecznym podziale nagród zdecyduje jury. Nie ma możliwości zamiany nagrody.
2. Organizator poinformuje laureatów Konkursu o warunkach odbioru nagrody mailowo na adres podany w zgłoszeniu lub telefonicznie.
Ochrona danych osobowych
1. Podanie adresu e-mail przez uczestnika Konkursu (zwanego dalej: Uczestnikiem) jest
dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w Konkursie. Jego niepodanie uniemożliwia przyznanie ewentualnej nagrody. Adres e-mail Uczestnika będzie przetwarzany przez Organizatora w celu poinformowania go o wynikach Konkursu.
2. Dane osobowe Uczestników Konkursu są przetwarzane przez Organizatora wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia Konkursu, to jest w celu identyfikacji uczestnika Konkursu oraz wydania nagród zwycięzcom – nie dłużej niż przez okres przeprowadzania Konkursu i do przedawnienia ewentualnych roszczeń.
3. Organizator będzie przechowywał dane osobowe w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności zabezpieczy je przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
4. Uczestnikowi przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Organizator nie udostępnia danych osobowych żadnym odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 ustawy o ochronie danych osobowych. Uczestnik może żądać usunięcia swoich danych osobowych w każdym momencie, bez podawania powodu. Aby to zrobić, powinien napisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wystarczy użycie sformułowania „żądam usunięcia swoich danych osobowych przetwarzanych przez „Wieści Miechowskie”).
Postanowienia końcowe
1. Udział Uczestnika w Konkursie jest równoznaczny z akceptacją przez niego (oraz ew. jego opiekuna) postanowień niniejszego Regulaminu.
2. Niniejszy regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady Konkursu.
3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zgłaszanie się do Konkursu w sposób niezgodny z Regulaminem lub bez zapoznania się z jego zasadami, w tym również wynikające z niewłaściwego jego zrozumienia.
4. Wyniki Konkursu, w tym imiona i nazwiska laureatów oraz nauczycieli, mogą być publikowane na łamach „Wieści Miechowskich”, „Wieści Wolbromskich”, na stronie www.wiesci.info.pl, internetowej Organizatora, Fundacji „Stawiamy na Rozwój” oraz na ich profilach w mediach społecznościowych.
5. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w Regulaminie.
Mieszkanka Wolbromia laureatką konkursu GRAND PRESS PHOTO Wyróżniony
Jedna chwila może odmienić wszystko
Tegoroczna maturzystka, Natalia Farbicka, została laureatką prestiżowego konkursu GRAND PRESS PHOTO, zwyciężając w kategorii „Sport”. Portret skoczka narciarskiego targanego emocjami na belce startowej najbardziej spodobał się jurorom i właśnie to zdjęcie postanowili nagrodzić w tegorocznej edycji konkursu. To wielki sukces młodej, ale jakże utalentowanej artystki, która na co dzień związana jest z grupą Jurassic Photo Team.
Mieszka w Wolbromiu, kończy właśnie pięcioletnie Technikum im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach na kierunku „Fotografia i multimedia”. Od kilku lat jest członkiem Jurassic Photo Team, co daje kontakty ze środowiskiem, ułatwia wstęp na duże imprezy sportowe, bo właśnie oddanie emocji sportowców najbardziej interesuje Natalię. Zwłaszcza podczas skosów narciarskich i piłki siatkowej, którymi obecnie najbardziej się interesuje, choć w przyszłości zamierza poznać też bliżej inne dyscypliny.
- Ten sukces jest wynikiem mojej ciężkiej pracy i gromadzenia portfolio. Od lat jeżdżę na imprezy sportowe, uczę się tego rodzaju fotografii, słucham rad koleżanek i kolegów z mojej grupy jurajskiej, między innymi Grzegorza Maciąga czy Jerzego Kleszcza, który jest już legendą fotografii sportowej. To oni mnie dużo nauczyli i wiele im zawdzięczam – zwierza się podczas naszej rozmowy. Do tej pory nie miała wielu nagród na konkursach i nawet na tegoroczny GRAND PRESS PHOTO wysłała dwa lub trzy zdjęcia na kilka minut przed zakończeniem naboru, stąd też wielkie zaskoczenie ze zdobycia pierwszej nagrody. O nominacji do konkursu dowiedziała się zresztą podczas zdawania egzaminów maturalnych, więc nie bardzo miała nawet głowę do świętowania.
- Nie umiem wysiedzieć w domu, muszę gdzieś jechać – mówi. - Samo przygotowanie do wyjazdu na wielką imprezę sportową jest dla mnie przeżyciem, uwielbiam tę atmosferę, uwielbiam poznawać ludzi z tej branży, dobrze się w tym środowisku czuję. W mojej pracy najbardziej lubię możliwość uchwycenia chwil na zdjęciach i przekazanie emocji.
Nagroda zmobilizowała Natalię, by przekazać wszystkim młodym ludziom walczącym o swoje cele, by nigdy się nie poddawali i nie przejmowali zdaniem innych. - Warto wierzyć w siebie, iść naprzód, bo kiedyś ten jeden moment, jedna chwila może odmienić wszystko – apeluje do rówieśników, widząc jak wielu z nich nie wierzy w siebie, nie realizuje swych marzeń, nie pielęgnuje swych hobby, a jej zdaniem, warto!!!
Naszym też...
W.Szota
Obchody 75-lecia OSP Zarzecze - 31 maja 2025 r. Wyróżniony
W sobotę, 31 maja 2025 roku, strażacy z OSP w Zarzeczu świętowali Jubileusz 75-lecia działalności. Uroczystość, którą zaszczyciło spore grono znamienitych gości, połączona była z poświęceniem i przekazaniem lekkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego oraz uhonorowaniem zasłużonych druhów.
Jednostka OSP Zarzecze odebrała zaszczytne odznaczenie Srebrny Medal Polonia Minor, który w imieniu władz samorządowych województwa wręczył marszałek Łukasz Smółka.
Szczegóły uroczystego apelu - już wkrótce w wydaniu papierowym Wieści oraz na stronie www.
Więcej zdjęć w naszej GALERII.
Więcej...
WOLBROM. Międzyszkolny konkurs „Mały Mistrz Matematyki” Wyróżniony
Po raz dziewiętnasty Zespół Szkół w Gołaczewach zorganizował konkurs matematyczny skierowany do szkół z terenu gminy Wolbrom. W tym roku wzięło w nim udział około 200 uczniów najmłodszych klas z 7 placówek, którzy rywalizowali najpierw podczas eliminacji wewnętrznych. Najlepsi z nich awansowali do drugiego etapu, gdzie musieli zmierzyć się z zadaniami często wykraczającymi poza podstawę programową.
- Nie były trudne – mówili laureaci na spotkaniu w UMiG 19 maja, kiedy dyrektor ZS w Gołaczewach Robert Kozłowski ogłosił wyniki, burmistrz Radosław Kuś wręczył dyplomy i nagrody, a rodziców i nauczycieli wypełniła nieskrywana duma.
Burmistrz podziękował organizatorom za kontynuowanie konkursu, który przyczynia się do tego, że nauczanie matematyki w gminie stoi na wysokim poziomie, a uczniowie mają możliwości rozwijania swych zdolności w tym obszarze. - Matematyka pomaga logicznie myśleć, ale to także ważna dyscyplina nauki, więc w przyszłości będzie wam łatwiej skończyć upragnione studia i znaleźć bardzo dobrą pracę – mówił do laureatów oczekujących na ogłoszenie wyników w sali narad. Do gratulacji pod adresem uczniów, rodziców i nauczycieli dołączyła pani wiceburmistrz, Dominika Bugaj.
Rywalizacja była zacięta, a wyniki bardzo wyrównane, o czym świadczą trzy drugie miejsca na poziomie klas trzecich. Uczniowie zdobyli bowiem dokładnie tę samą ilość punktów!
Oto wyniki:
klasy I
1. Lena Kozłowska – ZS w Gołaczewach
2. Natalia Knap – ZS w Wolbromiu
3. Anna Trzesińska – SP w Wierzchowisku
klasy II
1. Stanisław Banyś – ZSP w Zarzeczu
2. Antoni Kuś – ZSP w Wolbromiu
3. Franciszek Pawłowski – SP w Dłużcu
klasy III
1. Gabriel Księżyk - Barczyk – SP w Łobzowie
2. Antoni Gamrat – ZSP w Zarzeczu
2. Eliza Marchaj – ZSP w Wolbromiu
2. Adam Głąb – ZS w Gołaczewach
3. Mikołaj Kalek – ZSP w Wolbromiu
Na zakończenie miłej uroczystości było wspólne zdjęcie z burmistrzem i organizatorami, a także zaproszenie na lody, co nawet umysły ścisłe chyba najbardziej ucieszyło...
Organizatorzy dziękują burmistrzowi Radosławowi Kusiowi, firmie „Piekarnia – Cukiernia” Państwa Purzyckich, firmie „Moto – Kyć” Państwa Kyciów, firmie „Malinowe Wzgórze” Państwa Mionsków oraz pozostałym Sponsorom za wsparcie i ufundowanie nagród. „Państwa hojność i zaangażowanie są dla nas nieocenione i stanowią inspirację do dalszego działania” – piszą w internecie.
Dziękują i gratulują też wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom. Już teraz zapraszają do udziału w kolejnej, XX jubileuszowej edycji konkursu w przyszłym roku.
MIECHÓW. Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Wyróżniony
16 maja gościnne mury Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie stały się areną zmagań uczniów z powiatu miechowskiego i krakowskiego, biorących udział w XXIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. W tym roku po raz drugi konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Miechów.
Do rywalizacji przystąpiło najlepszych dwudziestu trzech uczniów, wytypowanych we wcześniejszych eliminacjach, z dziewięciu szkół podstawowych w Pojałowicach, Bukowskiej Woli, Książu Wielkim, Antolce, Jaksicach, Słomnikach, Charsznicy, ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie. Test, z którym przyszło się zmierzyć uczestnikom, podzielony był na trzy części, każda z nich sprawdzała inną umiejętność. Należało uporać się ze słownictwem, gramatyką oraz rozumieniem tekstu czytanego. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a rywalizacja dość wyrównana. Uczniowie wykazali się nieprzeciętną wiedzą i umiejętnościami, której nie powstydziłby się żaden maturzysta.
Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został uczeń SP nr 2 w Miechowie Kacper Mruk, który otrzymał zaszczytny tytuł Mistrz Języka Angielskiego i kryształową statuetkę z rąk Dariusza Marczewskiego – burmistrza Gminy i Miasta Miechów. Wicemistrzem został Jan Bochenek, uczeń SP nr 2 w Miechowie. Na podium znaleźli się także: Szymon Jambur (SP Charsznica) – III miejsce, Julia Pajerska (SP nr 1) – IV miejsce i Marcel Oczkowicz (SP Książ Wielki) – V miejsce.
Laureaci konkursu zostali hojnie obdarowani cennymi nagrodami rzeczowymi i książkowymi, a wszyscy uczestnicy upominkami, ufundowanymi przez sponsorów: burmistrza Gminy i Miasta Miechów, Szkołę Języków Obcych „Hajek”, dyrekcję SP nr 2 oraz wydawnictwo językowe Macmillan. Słodki poczęstunek sponsorowała Rada Rodziców SP nr 2 w Miechowie.
Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego, Barbarę Borucką i Jolantę Piwowarską - Bazior, we współpracy ze Szkołą Językową Państwa Hajek – autorami pytań konkursowych.
Serdecznie gratulujemy laureatom.
Barbara Borucka
Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Gminie Wolbrom
18 maja wybieraliśmy prezydenta RP. W Gminie Wolbrom, według nieoficjalnych ale wiarygodnych źródeł, ważne głosy oddało 11.667 wyborców.
Poszczególni kandydaci uzyskali następujące poparcie:
KAROL NAWROCKI - 4774 głosów (40,92%)
RAFAŁ TRZASKOWSKI - 2420 głosów (20,74%)
SŁAWOMIR MENTZEN - 2002 głosów (17,16%
GRZEGORZ BRAUN - 821 głosów (7,04%)
ADRIAN ZANDBERG - 469 głosów (4,02%)
SZYMON HOŁOWNIA - 433 głosy (3,71%)
MAGDALENA BIEJAT - 357 głosów (3,06%)
JOANNA SENYSZYN - 112 głosów (0,96%)
KRZYSZTOF STANOWSKI - 97 głosów (0,83%)
MAREK JAKUBIAK - 93 głowy (0,80%)
ARTUR BARTOSZEWICZ - 56 głosów (0,48%)
MACIEJ MACIAK - 21 głosów (0,18%)
MAREK WOCH - 12 głosów (0,10%)
130-lecie OSP Wolbrom i gminne obchody Dnia Strażaka Wyróżniony
Jubileusz obchodów 130-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej wolbromscy druhowie świętowali 10 maja. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji strażaków w kościele pw. św. Katarzyny, której przewodniczył proboszcz, ks. Zbigniew Luty. Przemarsz na płytę rynku odbywał się w rytm Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej pod batutą Wiesława Drygały. Rozpoczęciem oficjalnej części uroczystości było odegranie Hymnu Państwowego i podniesienie flagi państwowej na maszt, którego rolę w tym dniu pełnił strażacki podnośnik.
- Zebraliśmy się dzisiaj, żeby złożyć słowa wdzięczności za waszą służbę, za wasze poświęcenie, za wasz trud, który ponosicie bezinteresownie – mówił burmistrz Radosław Kuś, zwracając się do zgromadzonych na wolbromskim rynku delegacji jednostek OSP z całej gminy. Za lata ofiarnej służby, wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Moniką Krzywańską, złożyli podziękowania i okolicznościowym tablo na ręce obecnych władz jednostki – prezesa Łukasza Rupki i naczelnika Grzegorza Osmędy.
odznaczenia, gratulacje, życzenia
Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał jednostce OSP Wolbrom Złoty Medal Honorowy Polonia Minor – jedno z najwyższych odznaczeń samorządowych, za wybitne osiągnięcia społeczne i działalność na rzecz Małopolski. Odznaczenie wręczali: zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dawid Puszko, p.o. zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie st. bryg. Michał Polak, p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Olkuszu st. kpt. Mateusz Podsiadło i radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Lidia Gądek.
Decyzją zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP Złotą Odznakę Honorową Krzyż Małopolski odebrał druh Andrzej Osmęda, za działania na rzecz społeczności lokalnych przyczyniające się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające dorobek regionu.
Lidia Gądek z kolei przekazała zarządowi OSP Wolbrom specjalną nagrodę oraz list od wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara z okazji jubileuszu, wraz z pozdrowieniami, gratulacjami i podziękowaniami za służbę od premiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Za szczególny wkład i zaangażowanie w rozwój OSP Wolbrom, zarząd jednostki przyznał szereg medali okolicznościowych. Otrzymali je: burmistrz Radosław Kuś, radny RM i były burmistrz Adam Zielnik, dyrektor DK Wolbrom, członek zarządu powiatu Piotr Gamrot, dyr. Dawid Puszko, st. bryg. Michał Polak, mł. bryg. Bogusław Szydło, st. kpt. Mateusz Podsiadło, bryg. Marcin Maciora, st. bryg. w stanie spoczynku Marek Chwała, st. bryg. w stanie spoczynku Marcin Szewerniak, druh Grzegorz Ziarno, radna Lidia Gądek, poseł Łukasz Kmita, poseł Rafał Komarewicz, także firmy – Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom SA, Zakłady Mięsne Barczyk, BRW Meble Tomasz Rogal, MK Tech Sp. z o.o. oraz druhowie OSP Wolbrom – Kamil Niziński, Nadia Knap, Szymon Zgadzaj, Michał Pieliński, Lesław Borówka, Jan Pogłódek, Dawid Rutowicz, Wacław Urbański, Andrzej Wolski. Podziękowania trafiły także do rąk europoseł Beaty Szydło i posła Andrzeja Adamczyka, którzy spotkali się z druhami kilka godzin wcześniej.
Zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dawid Puszko złożył z okazji jubileuszu serdeczne gratulacje w imieniu marszałka Łukasza Smółki, wraz z deklaracjami wsparcia dla wszystkich jednostek straży.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, st. bryg. Michał Polak, nawiązał do obchodzonego w tym roku 30-lecia Krajowego Systemy Ratowniczo – Gaśniczego, który wpisał się w historię pożarnictwa w każdym zakątku Polski, sprawdził się w działaniu i jest kopiowany przez służby ratownicze innych państw. W imieniu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Przemysława Brzęczka, przekazał list gratulacyjny z życzeniami i podziękowaniami za dotychczasową działalność dla wszystkich druhów ochotników. Wręczył także, w imieniu Komendanta Głównego PSP, okolicznościowe dyplomy jednostkom OSP z terenu gminy Wolbrom, wchodzącym w skład Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Odebrali je prezesi jednostek OSP z Dłużca, Zarzecza, Wierzchowiska, Kąpiel Wielkich, Sulisławic i Poręby Dzierżnej.
- Ten jubileusz to nie tylko bogata tradycja, ale także odpowiedzialność i ciągłość niesienia pomocy mieszkańcom – mówił Komendant Powiatowy PSP w Olkuszu st. kpt. Mateusz Podsiadło, dziękując strażakom „za każdy dzień służby i każdą minutę czuwania”, a rodzinom za cierpliwość i wyrozumiałość. Ciepłe słowa skierował także do przedstawicieli samorządu MiG Wolbrom, za wsparcie wszelkich inicjatyw i rozwój służb ratowniczych. - Niech ten jubileusz będzie nie tylko powodem do dumy, ale też inspiracją dla wszystkich jednostek do dalszego rozwoju i dalszego zakorzeniania się w strukturach lokalnej społeczności – mówił.
Z życzeniami przyjechał w tym dniu do Wolbromia także prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Olkuszu Grzegorz Ziarno. - To sto trzydzieści lat pracy na rzecz drugiego człowieka. To praca kilku pokoleń druhów strażaków, by wszyscy czuli się w tym mieście i całej gminie bezpiecznie. Chwalił poprzednie i obecne władze jednostki oraz strażaków, w tym szczególnie tworzących obecnie Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. - W tym pięknym dniu nie zapominajcie o historii tworzonej przez waszych poprzedników – napominał.
Zastępca dyrektora Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego Tomasz Nowak dziękował druhom za rozwój ochotniczego pożarnictwa, a przedstawicielom władz państwowych oraz Państwowej Straży Pożarnej za pomoc i wsparcie jednostek OSP. Dziękował także burmistrzowi MiG Wolbrom za pomoc w organizacji wojewódzkich zawodów w ratownictwie, które odbędą się 7 czerwca na terenie gminy Wolbrom.
Okolicznościowe tablo i życzenia szczęścia oraz takiej samej ilości powrotów co wyjazdów, przekazał strażakom prezes zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wolbromiu Adam Zielnik. Dziękował im za poświęcenie, zaangażowanie, często kosztem rodziny i życia osobistego oraz za wspólne modernizowanie wolbromskiej jednostki, także dzięki rzeszy ludzi dobrej woli, pracujących w samorządach wszystkich szczebli oraz w strukturach służb mundurowych. Gratulował jubileuszu, życząc kolejnych stu lat działalności.
Poseł Łukasz Kmita, piastujący w latach 2020 - 2023 stanowisko wojewody małopolskiego, życzył strażakom błogosławieństwa świętego Floriana. - Miejcie takie przekonanie, że niezależnie, czy jesteśmy parlamentarzystami, samorządowcami, przedsiębiorcami, stoimy murem za strażackim mundurem – zapewniał.
Także poseł Rafał Komarewicz chwalił dokonania wolbromskich strażaków na przestrzeni długich lat działalności i życzył im wszelkiej pomyślności.
Wszystkim gościom, osobom, instytucjom oraz przedsiębiorcom, za wsparcie i pomoc w organizacji jubileuszu dziękował prezes jednostki, druh Łukasz Rupka. W sposób szczególny słowa podziękowań skierował do kobiet – żon, matek i partnerek strażaków, które na co dzień znosić muszą zaangażowanie mężczyzn, często kosztem życia rodzinnego. Ich wyrazem były róże, którymi zostały obdarowane: Martyna Rupka, Karolina Nowak, Aneta Osmęda, Anna Osmęda, Katarzyna Knap, Iwona Gamrat, Katarzyna Żuławińska, Monika Nizińska, Małgorzata Rupka, Iwona Jajkiewicz, Katarzyna Zając, Joanna Mikuła i Małgorzata Pogłódek. Podziękowaniem za ich poświęcenie było odegranie przez orkiestrę tradycyjnego „Sto lat” oraz gromkie brawa.
Więcej zdjęć w naszej GALERII.
