Reklama

Małopolska

 

Długi, świąteczny weekend, na drogach powiatu olkuskiego przebiegł w miarę spokojnie. W ciągu pięciu dni policjanci odnotował 18 kolizji drogowych – na szczęście żadne z nich nie było poważne i nikt nie został ranny. Zgłoszenia dotyczyły głównie szkód parkingowych i interwencji związanych z uszkodzeniem ogrodzeń przy posesjach. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców.

 

22 grudnia w Olkuszu, na Alei 1000-lecia zatrzymano kierującego Fordem, który miał około 1,8 promila alkoholu. Natomiast 23 grudnia policjanci z Wolbromia interweniowali wobec 59-latka, który kierował Peugeotem i doprowadził do kolizji drogowej z zaparkowanym samochodem osobowym marki Suzuki Swift. Kierowca miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Obu mężczyznom policjanci zatrzymali prawo jazdy.

W trakcie kontroli drogowych policjanci zwracali szczególną uwagę na prędkość, stan techniczny pojazdów oraz to czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Zadaniem policjantów było także zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu na drogach dojazdowych do miast oraz na głównych ciągach komunikacyjnych przebiegających przez nasz powiat.

W województwie małopolskim wstępny bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych pokazuje, że w okresie od 22 do 26 grudnia 2023 roku doszło do 16 wypadków drogowych – bez ofiar śmiertelnych, 17 osób zostało rannych. W czasie prowadzonych działań policjanci wyeliminowali z ruchu ponad 50 nietrzeźwych kierujących, u których badanie trzeźwości wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Rok temu, podczas Świąt Bożego Narodzenia doszło do 6 wypadków, również bez ofiar śmiertelnych, siedem osób zostało rannych.

środa, 30 sierpień 2023 19:55

Dobiega końca 28. Summer Jazz Festival Krakow

 

Ponad 100 koncertów w dwa miesiące!

 

Tego lata Kraków był, i jeszcze przez kilka dni będzie, sceną dla m.in.: Marcusa Millera, Jana Garbarka i Triloka Gurtu, Michela Camilo, Markusa Stockhausena, Roby Lakatosa, czy kultowego składu Yellowjackets. Fani muzyki mieli okazję usłyszeć też czołówkę polskiego jazzu z Włodzimierzem Nahornym, Krzesimirem Dębskim, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, Markiem Napiórkowskim i Dorotą Miśkiewicz na czele.

Na zakończenie festiwalu organizatorzy przygotowali wyjątkową serię koncertów.

Na początek cyklu, 30 lipca, muzyczne katharsis zagwarantują nam ekstatyczne dźwięki saksofonu Jana Garbarka.

Następnego dnia w nastrój zadumy wprowadzi nas Grażyna Auguścik z Jarkiem Besterem, którzy w mistycznym wnętrzu gotyckiego kościoła zaprezentują własne interpretacje melodii ludowych Oskara Kolberga oraz pieśni maryjnych.

1 września, w 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej wraz z Markusem Stockhausenem, Olgą Pasiecznik, Dominikiem Wanią, Leszkiem Możdżerem i Chórem Filharmonii Krakowskiej wybrzmi projekt „The Bell for Peace”.

Ostatni dzień cyklu, 2 września, poświęcony będzie zmarłemu 10 lat temu Jarkowi Śmietanie, wielkiemu gitarzyście i niekwestionowanemu autorytetowi muzycznemu w świecie polskiego jazzu. W Radio Kraków zagrają przyjaciele i wieloletni członkowie zespołów Jarka.

 

Oficjalna strona Festiwalu.

 

Obecnie Letni Festiwal Jazzowy to największy tego typu festiwal w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie, na którym często występują wszystkie najjaśniejsze gwiazdy polskiego jazzu oraz blisko 100 międzynarodowych gwiazd, m.in.: Pat Metheny, Chick Corea, Herbie Hancock, Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Al Jarreau, Art Farmer, Jean-Luc Ponty, Lenny White, Lee Konitz, Branford Marsalis, Arturo Sandoval, Joe Lovano, Maria Schneider, John Scofield, Randy Brecker, Billy Cobham, Richard Bona, Kurt Elling, Pharoah Sanders, Mike Stern, John Abercrombie, Nigel Kennedy, Kenny Garrett, Al Di Meola, Yellowjackets, Robert Glasper i Charles Lloyd.

Festiwal z roku na rok poszerza swój zasięg, stopniowo wprowadzając wydarzenia nie tylko w The Cellar, ale także w innych miejscach – Filharmonii Krakowskiej, Operze Krakowskiej, Radiu Kraków, Centrum Manggha, ICE Kraków, Centrum Kijów, we wszystkich krakowskich klubach jazzowych oraz plenerowe na krakowskim Starym Mieście. Od 2001 roku w każdą pierwszą niedzielę lipca odbywa się całodzienna impreza o nazwie The New Orleans z udziałem tysięcy widzów Parady Nowego Orleanu.

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal wspierają też: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie, Instytut Cervantesa w Krakowie, Włoski Instytut Kultury w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Fereralnej Niemiec w Krakowie. A także: Program Drugi Polskiego Radia, TVP3 Kraków, Mezzo TV, Jazz Forum, Ruch Muzyczny, PWM, Tygodnik Powszechny, New York City Jazz Record, NDR Magazine, London Jazz.

 

Wzrost wykorzystania lokalnego potencjału ze źródeł odnawialnych, poprawa efektywności energetycznej budynków oraz szeroko zakrojone działania edukacyjne i informacyjne to główne cele i działania projektu LIFE EKOMALOPOLSKA, realizowanego przez województwo małopolskie w latach 2021-2030.

– Małopolska konsekwentnie realizuje i rozwija projekty mające na celu poprawę jakości środowiska. Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA doskonale wpisuje się w strategię działań, dzięki którym mamy nadzieję przekazać kolejnym pokoleniom region, w którym będą wieść bezpieczne i szczęśliwe życie – mówi wicemarszałek małopolski Józef Gawron.

 

DOBRY KLIMAT, TANIA I CZYSTA ENERGIA?

MAMY NA TO PLAN!

Do najważniejszych działań projektu należy zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, geotermia czy pompy ciepła. W partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie przygotowywana jest mapa potencjału odnawialnych źródeł energii dla Małopolski. Będzie ona dostępna w formie funkcjonalnej aplikacji, połączonej z kalkulatorem, który ułatwi dokonanie świadomego wyboru inwestycji OZE w konkretnej lokalizacji. Aplikacja zasugeruje najbardziej odpowiedni wybór technologii, oszacuje koszty inwestycyjne i operacyjne oraz dostarczy informacji o możliwych źródłach finansowania.

W ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA przygotowywany jest cykl szkoleń dla instalatorów odnawialnych źródeł energii i uczniów szkół technicznych. Dzięki temu mieszkańcy Małopolski będą mieli łatwiejszy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów.

Aplikacja OZE oraz bezpośredni dostęp do instalatorów i monterów ułatwi wybór najlepszej dla danej lokalizacji technologii OZE, co przyczyni się do większej liczby takich instalacji w Małopolsce.

W ramach LIFE EKOMAŁOPOLSKA powstają także koncepcje projektów inwestycyjnych w zakresie szkół i budynków użyteczności publicznej przyjaznych dla klimatu (produkujących własny prąd, wykorzystujących wodę deszczową, itp.). Projekty tę będą mogły uzyskać dofinansowanie z dostępnych środków finansowych (krajowych i unijnych). Aby zachęcić mieszkańców do wyboru przyjaznych dla klimatu technologii, wzorcowa rolę w tym zakresie zapewni sektor użyteczności publicznej.

 

POWIATOWI EKSPERCI BLISKO MIESZKAŃCA

Kluczowym elementem projektu są doradcy ds. klimatu i środowiska, działający aktywnie w 18 małopolskich powiatach i 3 miastach na prawach powiatu. Doradcy udzielają porad i konsultacji, pomagają w wypełnieniu wniosków o dofinansowanie oraz realizują działania informacyjno-edukacyjne. Jednym z takich działań jest cykliczna akcja #drzewodlaklimatu, realizowana w ramach obchodów Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Jak dotąd dzięki zaangażowaniu Małopolan w całym regionie przybyło ok. 30 000 drzew. Bieżące informacje nt. wydarzeń organizowanych przez doradców dostępne są na stronach internetowych starostw powiatowych.

 

TRZEBA ZROZUMIEĆ PROBLEM,

BY ZNALEŹĆ JEGO ROZWIĄZANIE

Kluczowym elementem projektu są zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjno-informacyjne. Ich zadaniem jest zwrócenie uwagi na korzyści płynących nie tylko z wymiany źródła ogrzewania czy montażu instalacji OZE, ale także oszczędzania wody i energii, wybierania ekologicznego transportu czy zwiększania powierzchni zielonych. Oferta edukacyjna LIFE EKOMAŁOPOLSKA obejmuje warsztaty i spotkania zarówno dla uczniów i nauczycieli, jak przedsiębiorców czy rolników. Przykłady dobrych rozwiązań, które mogą być realizowane przez każdą grupę społeczną, dostępne są na stronie internetowej: klimat.ekomalopolska.pl.

– To ważne, by mieć świadomość, że warunki życia dla przyszłych pokoleń tworzymy nie tylko decydując się na poważne inwestycje, jak montaż OZE czy termomodernizację domu, ale także poprzez codzienne dobre nawyki – mówi wicemarszałek małopolski Józef Gawron. – Każda nasza decyzja: to czy wybieramy rower, czy samochód, torbę wielorazową czy plastikową jednorazówkę oraz jak dbamy o zieleń wokół nas – buduje przyszłość naszą i najbliższych pokoleń.

Informacje o aktualnych wydarzeniach, jak również efekty realizowanych działań zamieszczane są na bieżąco na stronie internetowej klimat.ekomalopolska.pl oraz mediach społecznościowych Ekomałopolska dla klimatu.

 

Projekt LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”

(LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) jest dofinansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

24 października odbyło się uroczyste zakończenie Konkursu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski LIDER MAŁOPOLSKI Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce. Na zaproszenie Kazimierza Barczyka - przewodniczącego SGiPM oraz prof. Jerzego Lisa - rektora AGH, do prestiżowej Auli Akademii Górniczo-Hutniczej przybyli przedstawiciele ponad 30 wyróżnionych instytucji, firm i przedsięwzięć. Tegoroczna Gala Laureatów Lider Małopolski była szczególna, bo z uwagi na pandemię COVID-19 organizatorzy nadrabiali zaległości i oprócz bieżących Laureatów Tytułów Lider Małopolski 2021 uhonorowali zwycięzców z dwóch poprzednich lat.

Kapituła Konkursu „Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce – LIDER MAŁOPOLSKI”, w skład której wchodzi 27 samorządowców – członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski – od ponad 20 lat co roku wyróżnia „Lokomotywy Rozwoju Małopolski” – najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, firmy dynamicznie inwestujące na terenie Małopolski, z nowymi technologiami, stwarzające nowe miejsca pracy. Co roku Kapituła przyznaje 10 równorzędnych Tytułów oraz jeden TYTUŁ SPECJALNY.

Laureatem Tytułu Specjalnego za rok 2019 była Akademia Górniczo-Hutnicza uhonorowana w 100-lecie swojej działalności. AGH jest czołową polską uczelnią techniczną o międzynarodowej renomie oraz liderem m.in.: centrów badawczych, centrów rozwoju technologii, laboratoriów międzyuczelnianych. Aktualnie AGH prowadzi 62 kierunki, kształcąc prawie 30 tys. studentów i plasuje się w czołówce rankingów dla najlepszych uczelni technicznych w Polsce i Europie. Ozdobny dyplom LIDER MAŁOPOLSKI odebrali Rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz b. Rektor prof. Tadeusz Słomka.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski za rok 2019 nagrodziło również Uniwersytet Jagielloński oraz Collegium Medicum UJ za wybudowany – w miejsce XIX-wiecznych budynków – kosztem 1,5 mld zł wówczas największy i najnowocześniejszy w Europie Szpital Uniwersytecki na 1000 łóżek, który zaczął leczyć w czasie COVID -19. Szpital w ciągu roku przyjmuje aż 100 tys. pacjentów. Tytuł ten odebrali: prof. Armen Edigarian – prorektor UJ, prof. Jerzy Wordliczek - zastępca prorektora UJ ds. Collegium Medicum, prof. Piotr Laidler - b. prorektor UJ ds. CM oraz Marcin Jędrychowski – dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Rok 2020 był szczególny w najnowszej historii – będziemy go pamiętać jako rok światowej pandemii COVID-19, która z impetem uderzyła w nasze zdrowie i praktycznie wszystkie dziedziny życia. W tej sytuacji Kapituła Konkursu postanowiła za ten czas szczególnie podziękować Tytułem Specjalnym pracownikom ochrony zdrowia, którzy z poświęceniem i oddaniem walczyli o zdrowie i życie na pierwszej linii. To szczególne wyróżnienie odebrali przedstawiciele: Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie i Tarnowie, Okręgowej Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, Małopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Z kolei za rok 2021 Tytułem Specjalnym uhonorowano 30-letni cykl rewaloryzacji Zamku Królewskiego na Wawelu, najważniejszego polskiego zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dyplom odebrał hrabia prof. Jan Ostrowski, który był dyrektorem Wawelu przez 30 lat (1989–2020) oraz Marta Graczyńska – pełnomocnik dyrektora ds. edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu.
 

LISTA POZOSTAŁYCH NAGRODZONYCH INSTYTUCJI, FIRM I PRZEDSIĘWZIĘĆ W POSZCZEGÓLNYCH LATACH

LIDER MAŁOPOLSKI 2019: pierwsze w Polsce Hospicjum św. Łazarza w Krakowie z Akcją „Pola Nadziei” założone przy wsparciu kardynała Karola Wojtyły, oryginalne w skali kraju społeczne projekty Samorządu Województwa Małopolskiego „Małopolski Tele-Anioł” i „Małopolska Niania”, 120-letnie Muzeum Krakowa liczące 19 oddziałów, wybudowana przez Samorząd Tarnowa Arena Jaskółka dla ponad 4 tys. osób, wielofunkcyjne Centrum Kultury Mediateka w Wieliczce, 4F – globalna marka odzieży sportowej z Wieliczki, HYDROSOLAR Sp. z o.o. Małopolska Sp.k. – wielki producent systemów grzewczych OZE, PalettenWerk Kozik sp.j. – producent 7 mln europalet rocznie oraz domów drewnianych, TatrySuperSki – sieć 18 stacji narciarskich z wspólnym karnetem.


LIDER MAŁOPOLSKI 2020: Małopolska Tarcza Antykryzysowa Samorządu Województwa Małopolskiego z budżetem 1,5 mld zł, generalna renowacja wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej – na najbliższe 100 lat, nowy most na Wiśle w Borusowej – wspólna inwestycja Województwa Małopolskiego i Świętokrzyskiego, budowa oczyszczalni ścieków komunalnych oraz kanalizacji sanitarnej w Sędziszowie, modernizacja basenu nad Łubinką w Nowym Sączu, budowa Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce, rozbudowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie z salą koncertową, utworzenie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, Park Anny i Erazma Jerzmanowskich oraz Park w Czyżynach na osiedlu AVIA – od 2015 r. Kraków wydał aż do 800 mln zł na zieleń miejską, zwiększając kilkakrotnie wydatki, Grupa Mercator Medical, której wartość na polskiej giełdzie wzrosła o rekordowe 4000%.


LIDER MAŁOPOLSKI 2021: Park Zdrojowy im. Burmistrza Z. Jurkiewicza w Ciężkowicach, nowy gmach dla największych zbiorów jedynego w Polsce Muzeum Fotografii w Krakowie, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochni, Zakłady Mechaniczne w Tarnowie – Polska Grupa Zbrojeniowa – producent nowoczesnych wyrzutni przeciwlotniczych, Google Polska, nowy pawilon Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach z 4. oddziałami pielęgnujące m.in. dziedzictwo łemkowskie, Brainly – największy w Polsce startup z Krakowa – „jednorożec” o wartości 1,5 mld zł, przebudowa Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu, Kuter Port Boguta sp.j. – kompleks rekreacyjny z największą w Małopolsce plażą koło Gdowa.

Pełna lista i opis wszystkich wyróżnionych przedsięwzięć znajduje się na stronie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski www.sgpm.krakow.pl.

Kazimierz Barczyk poinformował, że od 2000 roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w ramach Konkursu uhonorowało ponad 220 Laureatów wybitnie wyróżniających się swoją działalnością i zasługami dla rozwoju Małopolski.(fot.: Adam Wojnar)

 

29 sierpnia br. w gabinecie Wojewody Małopolskiego KAZIMIERZ BARCZYK został odznaczony KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenie za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitną działalność w „Solidarności”, samorządową oraz zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Armii Krajowej wręczył Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W uroczystości wzięła udział także posłanka na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko.

Podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Józef Mroczek – radny Powiatu Bocheńskiego, b. wicestarosta Powiatu Bocheńskiego oraz b. sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, działacz „Solidarności” represjonowany w okresie stanu wojennego.

Za zasługi w służbie państwu i społeczeństwu Prezydent RP odznaczył także Złotym Krzyżem Zasługi Bartosza Kalińskiego – burmistrza Wadowic oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi Ewę Masłowską – przewodniczącą Rady Miejskiej w Skawinie.