Reklama

Miechów

niedziela, 13 październik 2024 19:05

Laureaci konkursu na REPORTAŻ MIECHOWSKI Wyróżniony

 

Podczas inauguracji 2. edycji Festiwalu Książki w Miechowie, rozstrzygnięto konkurs na REPORTAŻ MIECHOWSKI, zorganizowany przy współpracy z redakcją Wieści Miechowskich. Jury w składzie: Ryszard Nasada, Olgerd Dziechciarz i Wojciech Szota, postanowiło przyznać nagrodę główną, w wysokości 500 zł, Lenie Obtułowicz za pracę pt. "Błysk w prądzie. Autobusowa miechowska odyseja". Dwa wyróżnienia odebrały: Ewa Klimczyk za pracę pt. "Nie(zwykła) Kadrówka" oraz Anna Sroka za pracę bez tytułu. Nagrodzone i wyróżnione prace będą opublikowane w najbliższych wydaniach Wieści Miechowskich.

W tym dniu rozstrzygnięto także dwa inne konkursy: fotograficzny oraz na zaprojektowanie zakładki do książki. Nagrody wręczali: prezes Fundacji Stawiamy na Rozwój Ewa Majewska-Dudek oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Mirosław Dróżdż. 

czwartek, 10 październik 2024 09:04

Miechowianie nie gęsi, swój Festiwal mają!

 

W jesienny weekend, pomiędzy 11 a 13 października 2024, Miechów stanie się już po raz drugi miejscem świętowania dla wszystkich, którzy kochają dobrą literaturę. 2. Festiwal Książki Miechów zagości tym razem w centrum miasta. Autorzy, czytelnicy i zaproszeni goście spotkają się w zabudowaniach poklasztornych, potocznie zwanych „Pustkami” – historycznej siedzibie bożogrobców.

 

Dawne centrum życia religijnego i kulturalnego na nowo rozkwitnie gwarem. Podczas, gdy dorośli przez trzy dni będą mogli rozmawiać z wziętymi autorami, uczestniczyć w dyskusjach i panelach, młodsi uczestnicy będą zaproszeni do udziału w warsztatach dedykowanych dzieciom. Na działania artystyczne, spotkania i dyskusje otwarte będą również współpracujące z Festiwalem miechowskie Kino Gryf przy Centrum Kultury i Sportu oraz Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”.

Podczas targów będzie można spotkać ponad 50 autorów z całej Polski, reprezentantów wielu gatunków: w Miechowie pojawią się zarówno poeci, jak i prozaicy, autorzy literatury dziecięcej i młodzieżowej, twórcy kryminału, fantasy, romansu, literatury obyczajowej, historycznej, detektywistycznej, podróżnicy. Wielbiciele literatury na pewno chętnie skorzystają z możliwości rozmowy z Weroniką Ancerowicz, Marcelem Mossa, Jakubem Małeckim, Magdą Stachulą, Przemysławem Dudą, Hanką Saqib i wieloma innymi wspaniałymi twórcami.

Festiwalowi towarzyszy miły akcent podsumowania konkursów: literackiego na reportaż związany z ziemią miechowską, plastycznego na stworzenie zakładki do książki oraz fotograficznego. Wyłonieni zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas Festiwalu.

Dodatkową atrakcją dla uczestników miechowskiego święta literatury będzie możliwość uczestnictwa w koncertach artystów związanych z Miechowem. W piątkowe popołudnie uczestników Festiwalu zaczarują swoim talentem: Julia Dróżdż „Joolee”, Mirosław Dróżdż „Laeven”, Magdalena Pilawska oraz Stondwave.

 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Stawiamy na Rozwój.

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Miechowskiego i Gminy Miechów.

wtorek, 08 październik 2024 04:30

Obchody 70-lecia Koła Łowieckiego „Szarak” w Miechowie Wyróżniony

 

21 września, uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wojciecha w Sławicach Szlacheckich, rozpoczęła obchody Jubileuszu 70-lecia działalności Koła Łowieckiego „Szarak”. Celebrował ją proboszcz parafii pw. św. Wojciecha – ks. Andrzej Lisowski, a wzięli w niej udział myśliwi, sympatycy łowiectwa oraz zaproszeni goście. Oficjalna część jubileuszowych obchodów odbyła się w sali bankietowej „Smaki z Alei Kasztanowej” w Trzebienicach.

Wyrazem uznania za zaangażowanie w ciągu 70 lat działalności, popularyzację tradycji myśliwskich w regionie oraz pracę na rzecz środowiska naturalnego jest Srebrny Medal „Polonia Minor”, przyznawany przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Trafił on na ręce prezesa Koła, Czesława Rocha.

Jubileuszowe obchody były okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla środowiska łowieckiego oraz regionu osób. Pełna relacja z tego wydarzenia w najbliższym wydaniu Wieści Miechowskich.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

czwartek, 26 wrzesień 2024 17:48

VIII Miechowskie Dni Jerozolimy Wyróżniony

 

Miechowska Bazylika Grobu Bożego jest miejscem niezwykłym, bowiem to właśnie w niej znajduje się dokładna replika Grobu Jezusa Chrystusa. Z tego też powodu od niepamiętnych czasów nasze miasto nazywane jest „Polską Jerozolimą”. To również u nas prężnie działa Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członkowie co dzień dbają o kultywowanie tajemnicy męki i śmierci Chrystusa. Jednym z najważniejszych świąt miechowskich Bożogrobców są tzw. Miechowskie Dni Jerozolimy, które skupiają wokół siebie wielu znamienitych gości zarówno z Polski, jak i całego Świata

 

Miechowskie Dni Jerozolimy to wydarzenie cykliczne, odbywające się co dwa lata. Są one jednym z najistotniejszych wydarzeń w kalendarzu naszego miasta, bowiem stanowią kluczowy element łączący nasz region z Ziemią Świętą, z którą Miechów związany jest nieodłącznie od 1163 roku. Wtedy to bowiem Jaksa Gryfita, ufundował budowę klasztoru, który był siedzibą, sprowadzonego do Miechowa, Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Na pamiątkę wiecznie żywego dziedzictwa obecni członkowie zakonu Bożogrobców kultywują pamięć oraz spełniają swoje zakonne powołanie, czego najwyższym świadectwem są właśnie Miechowskie Dni Jerozolimy.

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się w piątek 13 września. Wtedy to w Kaplicy Grobu Bożego odprawiona została uroczysta msza święta, która otwierała trzydniowe obchody. Poprowadził ją kard. Kazimierz Nycz, który jest ponadto Wielkim Przeorem Zwierzchnictwa Polskiego OESSH (Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie), dlatego też jego obecność świadczy o niezwykłej wadze wydarzenia. W nabożeństwie udział brał również biskup kielecki Jan Piotrowski. Tego dnia do naszego miasta przyjechał także kard. Fernando Filoni – Wielki Mistrz Zakonu Rycerzy Świętego Grobu Bożego, który spotkał się z uczestnikami VIII Miechowskich Dni Jerozolimy.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy wydarzenia oraz zaproszeni goście zebrali się w budynku miechowskiego Kina „Gryf”, gdzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie drugiego dnia obchodów Miechowskich Dni Jerozolimy. Jedną z osób, które brały udział w wydarzeniu, był naturalnie burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski, który otworzył tę część uroczystości, wygłaszając do zebranych krótkie przemówienie.

- Miechowskie Dni Jerozolimy od 2010 roku na stałe wpisały się w kalendarz lokalnych wydarzeń historyczno - kulturalnych. Stanowią ważny łącznik między Ziemią Świętą a Polską. Promują także najważniejsze dla świata chrześcijańskiego miejsca, w tym również Polską Jerozolimę – jak określany jest Miechów ze swoim Sanktuarium Grobu Bożego. To tu przez ponad 650 lat znajdowała się siedziba Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie, a w 2010 roku w budynku zabudowań poklasztornych została ustanowiona stała siedziba Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. To również w Miechowie znajduje się najstarsza replika Grobu Bożego, pochodząca z początku XVI wieku, która od wieków jest celem pielgrzymek. […]. Podczas dzisiejszych i niedzielnych uroczystości ponownie będziemy mogli lepiej poznać historię Miechowa, dziedzictwa Bożogrobców oraz jego znaczenie dla polskiej i europejskiej kultury. […].

Aby podkreślić, iż kultura i dziedzictwo naszego miasta jest równie istotnym elementem VIII Miechowskich Dni Jerozolimy, organizatorzy przygotowali dla zebranych akcent muzyczno - taneczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy”.

W ramach wydarzenia każdej edycji organizowany jest także konkurs historyczny „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą”, którego laureaci są nagradzani podczas Miechowskich Dni Jerozolimy. Tak było i tym razem. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach, a oto jego laureaci:

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Kacper Mruk (SP nr 2 w Miechowie)

II miejsce – Marcel Żaba (SP nr 1 w Miechowie)

III miejsce – Bartosz Miraszewski (SP w Jaksicach)

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Karina Poteralska (LO Miechów)

II miejsce – Aleksander Doniecki (LO Miechów)

III miejsce – Lena Obtułowicz (LO Miechów)

 

Tematem przewodnim sobotniego spotkania była obecna sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej, w obliczu obecnych światowych konfliktów, których uczestnikiem jest Izrael. O tych zagadnieniach szerzej mówili: kard. Fernando Filoni oraz o. Francesco Patton (Kustosz Ziemi Świętej), którzy jak mało kto znają doskonale realia panujące obecnie wśród chrześcijan, zamieszkujących rejon najważniejszy dla naszej religii. Zebrani mogli także obejrzeć film „O chrześcijańskich korzeniach Polski”, który przedstawiał m.in. historię Jaksy Gryfity oraz miechowskiej Bazyliki Grobu Bożego.

Ten dzień bogaty był w wiele wydarzeń towarzyszących, czego najlepszym przykładem był koncert Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, odbywający się w bazylice w godzinach popołudniowych. Artyści, którzy stali się również aktywnymi uczestnikami VIII Miechowskich Dni Jerozolimy, zaprezentowali zebranym swój bogaty repertuar sakralny, na czele z najsłynniejszą pieśnią żałobną – Stabat Mater. Po zakończeniu koncertu odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem kard. Filoniego, zakończyła sobotnie obchody Miechowskich Dni Jerozolimy.

Niedziela, jako dzień szczególny w życiu każdego chrześcijanina, skupiała się wokół miechowskiej bazyliki. W godzinach popołudniowych z północnego dziedzińca wyruszył uroczysty ingres, złożony z: Dam i Kawalerów Zakonu Bożogrobców, duchownych, przedstawicieli samorządu, orkiestry dętej oraz pocztów sztandarowych zaproszonych instytucji. Ingres poprowadził przedstawiciel organizatorów, a jednocześnie komandor Zakonu Bożogrobców Stanisław Osmenda. Uroczysty korowód przeszedł ulicami rynku, aby na koniec wejść do wnętrza Bazyliki Grobu Bożego. Tam odbyło się nabożeństwo pod przewodnictwem o. Francesco Pattona. Tradycyjnie po zakończeniu mszy uczestnicy udali się w procesji do kaplicy Grobu Bożego, gdzie wspólnie modlili się o pokój w Ziemi Świętej.

Igor Szarek

(fot.: UGiM w Miechowie)

 

Stowarzyszenie Przyjaciół PSM I stopnia im. M. K. Ogińskiego w Miechowie „Legato” oraz Miechowska Szkoła Muzyczna z wielką przyjemnością zapraszają na kolejny koncert z cyklu „Młodzi artyści dla mieszkańców Ziemi Miechowskiej”

 

W sobotnie popołudnie, 28 września, będzie można podziwiać grę utalentowanego młodego pianisty – Radosława Goździkowskiego, nauczyciela miechowskiej szkoły muzycznej oraz jego tegorocznej absolwentki Julii Kornaś.

 

sobota, 28 września, godz: 17:00

Pustki” dawnego klasztoru bożogrobców

Zapraszamy!

 

Cykl koncertów jest zorganizowany w ramach powierzenia realizacji zadania publicznego w roku 2024 przez Powiat Miechowski.

Radosław Goździkowski – pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. dra hab. Andrzeja Pikula. Studia magisterskie ukończył z wyróżnieniem w 2021 roku.

Występował jako solista i kameralista z recitalami w wielu krajach Europy (Austria, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Serbia, Szkocja, Słowacja, Szwajcaria, Węgry, Włochy), a także kilkukrotnie w Chinach. Zainaugurował 11. Festiwal Muzyczny „Wawel o Zmierzchu”, wykonując IV Symfonię Koncertującą K. Szymanowskiego przed ponad tysięczną publicznością. Wystąpił na festiwalu „Shanghai International Piano Festival” z koncertami solowymi oraz kameralnymi, wykonując utwory polskich kompozytorów (F. Chopin, K. Szymanowski, A. Malawski). Zainaugurował również „III Coimbra World Piano Meeting” w Portugalii, grając wybrane polonezy Fryderyka Chopina. Na „Jane Stirling Festival” w Edynburgu wystąpił z cyklem recitali chopinowskich. Brał udział w festiwalu „Mosty – Kraków i Budapeszt”.

Prowadzi również ożywioną działalność koncertową w Polsce. Wystąpił z orkiestrami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą festiwalową „CORda Cracovia”, Orkiestrą Kameralną „Ardente”, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie.

Został nagrodzony w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in.: III nagrodą oraz nagrodą specjalną za wykonanie muzyki francuskiej w VI Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, II nagrodą w XXVII Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Rzymie, II nagrodą w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sztokholmie, III nagrodą w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Genewie, III nagrodą w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie, I nagrodą w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie, I nagrodą w IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Warszawie. II nagrodą w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie, I nagrodą w XXXVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Stresie.

Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Fundacji „Pro Musica Bona”, Prezydenta Miasta Konina.