Reklama

Powiat olkuski

 

Andrzej Bretner został uhonorowany przez ministra zdrowia orderem „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. W związku z tym odznaczeniem zarząd Zakładów Mechaniczno – Kuźniczych „Wostal”, których jest pracownikiem, skierował na jego ręce specjalny List Gratulacyjny oraz przyznał nagrodę finansową. Wręczył ją 19 września prezes Sebastian Krężel, w asyście kierownik Biura Zarządu i Kadr Moniki Kyć.

 

Order „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadawany jest osobom, które oddały co najmniej 20 litrów krwi. Taką ilość ma na swym koncie Andrzej Brertner, długoletni i aktywny członek klubu HDK, działającego przez ZMK „Wostal” Sp. z o.o.

„Oddawanie krwi jest najwspanialszym darem dla drugiego człowieka. To gest o wysokiej wartości moralnej. Dzieląc się cząstką siebie z drugim człowiekiem, ofiaruje mu Pan to, co najcenniejsze – zdrowie, a często życie. Tak szlachetna postawa oraz działania stanowią wzór do naśladowania. Podziwiamy Pana poświęcenie i zaangażowanie na rzecz propagowania honorowego krwiodawstwa.

Jednocześnie życzymy dużo zdrowia, a także wielu sukcesów i szczęścia w życiu osobistym oraz zawodowym. Niech wypełnione przez Pana zadania będą źródłem nieustającej satysfakcji, a pełna ofiarności i poświęcenia postawa przynosi powszechne uznanie” – czytamy w liście zarządu spółki. W samych superlatywach o postawie i działalności Andrzeja Bretnera wypowiada się także prezes klubu HDW, Robert Pobudkiewicz. Informuje przy okazji, że obecnie działa w nim 37 krwiodawców, z których większość systematycznie oddaje ten drogocenny i jakże potrzebny lek podczas piątkowych akcji organizowanych wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie w budynku przy ul. 1 Maja. Uczestniczą w nim także krwiodawcy zrzeszeni w klubie działającym przy Stowarzyszeniu „Motocykliści Wolbromscy”, a o ich szczegółach informują każdorazowo w mediach społecznościowych. Zachęcają wszystkich, którym zdrowie i życie ludzkie nie jest obojętne, do włączenia się w te akcje.

Ty także możesz do nich dołączyć!

 

Na sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu w dniu 26 września, sołtysi wybrani na rozpoczynającą się kadencję, odebrali z rąk burmistrza Radosława Kusia i przewodniczącej RM Moniki Krzywańskiej zaświadczenia. Spośród 26 osób, które będą pełnić tę zaszczytną funkcję, 14 zostało wybranych po raz pierwszy. Sołtysi, którzy zakończyli kadencję, odebrali podziękowania za pracę na rzecz lokalnej społeczności. W tym gronie, najdłużej pełniącym te obowiązki był Marian Imiołek, który sołtysem Zabagnia był od 1995 roku.

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

Wykaz sołtysów Gminy Wolbrom, kadencja 2024 – 2029

Dziubdziela Tadeusz – Boża Wola

Kiełtyka Jacek – Brzozówka

Baranek Zofia – Budzyń

Nocoń Iwona – Chełm

Barczyk Joanna – Chrząstowice

Żuchowicz Tadeusz – Dłużec

Dachowski Wacław – Domaniewice

Gil Marek – Gołaczewy

Stojek Robert – Jeżówka

Sałek Anna – Kaliś

Pacia Zbigniew – Kąpiele Wielkie

Piwowarczyk Michał – Kąpiołki

Pałka Stanisław – Lgota Wielka

Pasich Teresa – Lgota Wolbromska

Ciepał Anna – Łobzów

Pandel Kazimierz – Miechówka

Krzepek Adam – Podlesice II

Mudyń Ireneusz – Poręba Dzierżna

Pałka Agnieszka – Poręba Górna

Mikuła Ernest – Strzegowa

Dobrowolska Lidia – Sulisławice

Konieczny Krzysztof – Wierzchowisko

Karoń Adam – Zabagnie

Granda Paweł – Załęże

Pobudkiewicz Robert – Zarzecze

Januszek Weronika – Zasępiec

 

poniedziałek, 16 wrzesień 2024 17:51

Burmistrz Wolbromia apeluje o pomoc powodzianom Wyróżniony

 

W związku z dramatyczną sytuacją powodziową, jaka dotknęła nasz kraj, Radosław Kuś – burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom apeluje o pomoc poszkodowanym. Jednocześnie, burmistrz przekazuje ogromne podziękowania dla wszystkich służb i pojedynczych osób za zaangażowanie i pomoc na terenie naszej gminy podczas minionego weekendu, szczególnie z PSP i OSP oraz gminnym służbom komunalnym.

 

W dniu dzisiejszym – 16 września, podczas posiedzenia powiatowego sztabu zarządzania kryzysowego w Olkuszu zainicjowano akcję zbierania darów dla powodzian. Na terenie każdej z gmin powiatu olkuskiego zorganizowano punkty zbiórki darów dla osób, które w ostatnich dniach straciły wszystko.

 

W Wolbromiu zbieramy:

- w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Skalskiej 20, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-17:00

- w Zespole Szkół w Wolbromiu (ul. Skalska 18), w godz.: 8:00-18:00


- w Domu Kultury (ul. Leśna 2, pok. 3), od poniedziałku do niedzieli w godzinach pracy

- OSP Wierzchowisko – w sklepie Jadwigi Trzesińskiej (do godz. 7:00 18.09.24)

Lista będzie aktualizowana.

 

Najpotrzebniejsze rzeczy to:

- woda w butelkach

- środki czystości oraz środki higieniczne

- sucha żywność oraz żywność z długim terminem przydatności do spożycia

- naładowane powerbanki

- latarki z bateriami

- podstawowe środki opatrunkowe i pierwszej pomocy

- sucha i mokra karma dla zwierząt

 

Inną z możliwości udzielenia wsparcia jest włączenie się w akcję pomocową zorganizowaną przez Caritas Polska, czy Fundację Siepomaga.

 

czwartek, 12 wrzesień 2024 06:25

Pierwszy Rajd Rowerowy udany! Wyróżniony

 

Sporym sukcesem okazał się pomysł zorganizowania 7 września Rajdu Rowerowego z udziałem burmistrza Wolbromia, który wyruszył o godzinie 10:00 znad zalewu. 104 uczestników - od najmłodszych po seniorów - przejechało kilkunastokilometrową trasę, asekurowanych przez policję straż miejską i strażaków. Wielkie brawa dla pomysłodawcy - Bogusława Starzyka, który zapowiada, że impreza wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń sportowo-rekreacyjnych naszej gminy.

piątek, 06 wrzesień 2024 06:38

Dni Wolbromia 2024 - dobra, sprawdzona formuła Wyróżniony

 

Towarzyski mecz piłkarski na stadionie Przeboju Wolbrom przy ul. Skalskiej, pomiędzy drużynami samorządowców a mieszkańców, zainaugurował tegoroczne Dni Wolbromia, które zaplanowano w przedostatni weekend wakacji, czyli w dniach 23-25 sierpnia. Fakt, że świętowanie rozpoczęto od wydarzenia sportowego, był symboliczny. W tym roku organizatorzy położyli większy nacisk na rekreację, rozrywkę na świeżym powietrzu, zawody i rywalizację sportową. Nie oznacza to oczywiście, że nie gościliśmy gwiazd estrady. Były koncerty „Wilków”, Dawida Kwiatkowskiego, zespołu „Pączki w Tłuszczu” z Tomaszem Karolakiem i Bartoszem Miecznikowskim i wielu innych.

- Dobór artystów i termin mieliśmy już zaplanowany przez naszych poprzedników i wiele nie mogliśmy już tutaj zmienić – tłumaczy burmistrz Radosław Kuś, któremu zależało, by było to święto całego samorządu, aby wszyscy mieszkańcy, jak najliczniej mogli się włączyć, zarówno na etapie organizacji, jak i aktywnego uczestnictwa. - Te dni pokazały, że warto ze sobą współpracować, warto rozmawiać, warto nie przeszkadzać, a raczej wyznaczać cele, które osoby odpowiedzialne za poszczególnych punkty harmonogramu, zrealizują już jak najlepiej – dodaje. Zwraca uwagę, że powrócono do formuły współpracy z Domem Kultury, który jest właściwą instytucją do organizacji tego typu przedsięwzięć, co z pewnością pozytywnie wpłynęło na realizację tak poważnego przedsięwzięcia.

Na przestrzeni tych już 28 lat różnie wyglądały inauguracje naszego święta miasta i całej gminy. Najczęściej był to koncert znaczącej gwiazdy estrady, połączony z bankietem dla sponsorów, ale w tym roku rolę wydarzenia otwierającego świętowanie przejął mecz piłkarski, pomiędzy drużyną samorządu a mieszkańcami. I trzeba powiedzieć, że sprostał zadaniu – emocje, zwłaszcza w drugiej połowie spotkania, były ogromne, a zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karne. Wymieńmy więc tych, którzy 23 sierpnia trafiali do siatki. W drużynie samorządowców byli to: Tomasz Wójcicki (3), Gabryś Witkowski, Radosław Koterba i Sylwester Cupiał, a w drużynie mieszkańców: Cezary Krężel (3), Marek Guzek, Paweł Misztal i Antoni Maciąg.

Na „Scenie Młodych” mogliśmy podziwiać występy: Cantate Deo – z parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, z solistką Zosią Maszczyk, Studio Efendi Clue z Łobzowa, które reprezentowała Alicja Kundzierewicz, a także – Natalii Brzezińskiej, Roksany Samoiluk, Natalii Skoczeń, Amelii Sikory, Mai Nawrot i Marii Majewskiej z sekcji wokalno-instrumentalnej DK Wolbrom oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.

W niedzielę z kolei świętowanie rozpoczęliśmy występem Reprezentacyjnej Orkiestry z Cianowic, natomiast na „Scenie Młodych” występowali: Actus Animi oraz 7th STEP, a UKS Judo Wolbrom dało pokaz sztuk walki.

 

WYNIKI ZAWODÓW I RYWALIZACJI

Turniej łuczniczy

1. Żurek Michał i Izabela

2. Haberka Tomasz i Michalina

3. Kowal Krzysztof i Paweł

 

Turniej mini piłki nożnej

1. Cybulski Hubert i Andrzej

2. Gromadowski Paweł i Marcel

3. Gromadowski Tomasz i Julian

za udział – Kacperczyk Wojciech i Jerzy oraz Konieczny Michał i Zuzanna.

 

Turniej brydża

1. Bogdan Pasich, Henryk Cieślik

2. Stanisław Osmenda, Piotr Duda

3. Augustyn Sikora, Jerzy Orlich

 

Konkurs na najdłuższy drożdżowy warkocz

W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z: Zasępca, Strzegowej, Kalisia,

Wierzchowiska, Zarzecza, „Załężanki” oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w

Sulisławicach. Nagrody w tym konkursie ufundowała firma ZRB Paciej.

Konkurs oceniała komisja w składzie: Krystyna Siejka, Monika Krzywańska, Piotr Gamrot

I miejsce – KGW w Wierzchowisku (warkocz o długości 28 metrów i 65 centymetrów)

II miejsce – KGWiG w Sulisławicach (7 metrów)

III miejsce – KGW w Kalisiu (10 metrów i 60 centymetrów)

 

Turniej siatkówki mężczyzn

1. Siła Spokoju – Wolbrom

2. Siwy Dym – Wolbrom

3. Team Spirit – Pilica

4. Chłopaki z Baraków – Miechów

 

Zawody pływackie

dziewczynki do 10 lat

1. Eliza Marchaj

2. Lena Kudła

3. Karolina Kołodziej

chłopcy do lat 10

1. Szymon Dudek

2. Jakub Putowski

3. Marcel Ryl

chłopcy do 13 lat

1. Bruno Skwarek

2. Jakub Żuchowicz

3. Aleksander Świstak

chłopcy do lat 16

1. Bartosz Marchaj

2. Maciej Świstak

3. Bartosz Kudła

 

Turniej szachowy

kategoria do lat 12

1. Kamil Kurzyniec

2. Wiktoria Tempich

3. Nathanel Bordier

kategoria do lat 18

1. Jan Szymczyk

2. Wiktor Mierzwiński

3. Szymon Dela

 

Turniej tenisa w deblu

1. Mateusz Gamrat, Adrian Gamrat

2. Mateusz Kemona, Mariusz Bryzik

3. Anita Kaziród, Paweł Burliga

 

Zawody wędkarskie

kategoria junior

1. Seweryn Musiałek – 3,330

2. Michał Kolanko – 1,720

3. Mikołaj Stelmach – 1, 600

kategoria senior

1. Rafał Pielka – 5,490

2. Tomasz Pietras – 5,480

3. Dawid Gałęziewski – 4,330

 

Turniej padla (debel)

1. Andrzej Pajda, Jarosław Musiał

2. Artur Struzik, Marek Haberka

 

Turniej siatkówki kobiet

1. Pędzące Wielbłądy

2. Echo Zawiercie

3. MOSIR Bukowno

4. Stryszawa

5. KS Jadwiga