Reklama

Trzyciąż

 

Pijany kierowca wjechał w znak drogowy, następnie w wiatę przystanku autobusowego, po czym wpadł autem do rowu. Mężczyzna poszedł do swojego gospodarstwa po traktor, bo chciał nim wyciągnąć z rowu samochód. Widząc na miejscu kolizji policjantów… „zaoferował” im pomoc.

 

17 kwietnia oficer dyżurny z Wolbromia otrzymał informacje o pijanym kierowcy Volkswagena, który w Imbramowicach (gmina Trzyciąż), wjechał w znak drogowy i uszkodził przystanek autobusowy. Wezwani na interwencję policjanci potwierdzili to zdarzenie. W rowie znajdował się uszkodzony samochód ale kierowcy nie było na miejscu. Mundurowi szybko ustalili właściciela pojazdu i adres jego zamieszkania. W trakcie czynności zauważyli, jadący w ich kierunku ciągnik rolniczy. Traktor zatrzymał się na poboczu drogi, w odległości około 100 metrów od miejsca kolizji, a kierujący najwyraźniej zainteresowany sytuacją, wyszedł z ciągnika i podszedł do policjantów, oferując im pomoc. W rozmowie z nim mundurowi wyczuli woń alkoholu; jego mowa była bełkotliwa. W związku z podejrzeniem, że traktorzysta może być nietrzeźwy, policjanci zbadali go alkomatem. Okazało się, że kierowca ciągnika ma ponad 3 promile alkoholu. W trakcie legitymowania okazało się, że mężczyzna jest także właścicielem Volkswagena, który znajdował się w rowie. Mężczyzna przyznał się policjantom, że kierował tym autem, ale podczas jazdy wpadł w poślizg, uderzył w znak drogowy i wiatę przystanku, a pojazd zatrzymał się w rowie. Kiedy nie mógł z niego wyjechać postanowił udać się do swojego gospodarstwa po ciągnik rolniczy. W ten sposób chciał wyciągnąć swój samochód z przydrożnego rowu.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. 60-latek odpowie za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat dwóch, utrata prawa jazdy nawet na 15 lat, wysoka grzywna, ale także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

(na podst.: KPP w Olkuszu)

 

W Ogólnopolskim Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym, dwoje reprezentantów gminy Trzyciąż zdobyło wysokie lokaty. W kategorii młodszych klas szkół podstawowych drugie miejsce zajęła Maja Gądek (SP w Trzyciążu), a wśród uczniów klas starszych zwyciężył Szymon Dela (SP w Jangrocie). Uczniowie ci byli zwycięzcami turnieju na szczeblu gminnym.

Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
12 zawodników z wszystkich szkół podstawowych gminy Trzyciąż przystąpiło do gminnego etapu turnieju. Jak pokazały wyniki testów, walka była bardzo wyrównana, poziom wiedzy uczestników wysoki, a zwycięzców w młodszej grupie zawodników wyłoniono dopiero w ustnej dogrywce.

Oto zwycięzcy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” – etap gminny.
Grupa wiekowa klasy I-IV:
I miejsce - Maja Gądek
II miejsce - Wiktoria Wójcik
III miejsce - Jan Gorgoń
Grupa wiekowa klasy V-VIIII:
I miejsce - Szymon Dela
II miejsce - Wiktoria Rutkowska
III miejsce - Krzysztof Kyzioł

W czasie, kiedy jury konkursowe oceniało prace, młodzi znawcy wiedzy pożarniczej uczestniczyli w pokazie sprzętu strażackiego, który prezentowali ochotnicy z Jangrota.

 

Społeczność Jangrota przygotowuje się do zaplanowanych na 24-25 czerwca obchodów 700-lecia lokacji wsi. Z tej okazji trwają przygotowania do wydania monografii poświęconej tej miejscowości, na co tutejsza jednostka OSP otrzymała dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł, w ramach tzw. „Małych Grantów”.

 

W roku 2023, wieś Jangrot, o bogatych tradycjach kulturowych i historycznych, będzie obchodziła jubileusz 700-lecia lokacji. Jest to okazja do opracowania wielowiekowej historii tej wsi i zaprezentowania jej szerokiemu gronu odbiorców w formie wydanej publikacji. Będzie ona nosić tytuł: „Mija przeszłość, pamięć pozostaje”.

Przygotowanie i zbieranie materiałów do publikacji jest okazją do zainteresowania mieszkańców historią i kulturą lokalną, jak również stymulacji międzypokoleniowego przekazu kultury ludowej oraz upowszechnienie jej wartości dla szerokiego grona odbiorców.

To ambitne zadanie rozpoczęto w lutym br. Jednym z jego elementów było spotkanie inwentaryzacyjne w remizie OSP Jangrot, którego pokłosiem są zebrane materiały archiwalne, które posłużą do opracowania i zredagowania wyżej wspomnianej publikacji, a później wydania jej drukiem. W kwietniu zaplanowane jest spotkanie promocyjne, podczas którego zostanie ono zaprezentowane.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a Patronatem Honorowym objął go wicemarszałek Łukasz Smółka.

środa, 15 luty 2023 20:10

Zebranie sprawozdawcze OSP w Jangrocie za rok 2022 Wyróżniony

 

11 lutego strażacy - ochotnicy z Jangrota zebrali się w remizie, by podsumować miniony rok. Sprawozdanie z działalności przedstawił prezes dh Grzegorz Sarecki, a naczelnik OSP Jangrot – dh Bartłomiej Gajda, ze swym zastępcą dh Pawłem Górniakiem, omówili działalność operacyjną.

Z zaprezentowanych na ekranie statystyk, wykresów i tabeli mogliśmy dowiedzieć się, że jednostka interweniowała 29 razy. Na liczbę tę złożyło się: 13 pożarów i 16 zagrożeń miejscowych. Najwięcej interwencji miało miejsce w marcu (10), a podczas czterech miesięcy – od kwietnia do lipca, strażacy nie interweniowali wcale. Wśród zagrożeń miejscowych dominowały związane z silnymi wiatrami (31%). Wypadki komunikacyjne odpowiedzialne były za 6% wyjazdów. Pozostałe, to: likwidacja plam oleju na jezdni oraz walka z groźnymi owadami (po 19%), udział w zabezpieczeniu przyjazdu uchodźców z Ukrainy (13%) oraz uwalnianie uwięzionych zwierząt i działania związane z pandemią COVID-19 (po 6%).

Druhowie udzielili zarządowi absolutorium, zatwierdzili plany działalności na rok 2023 i przyjęli w szeregi Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej 9 najmłodszych ochotników.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: wójt gminy Trzyciąż, prezes Gminnego Związku OSP RP dh Roman Żelazny, Komendant Powiatowy PSP w Olkuszu mł. bryg. Piotr Pandel, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Olkuszu dh Grzegorz Ziarno, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jangrocie ks. kan. Andrzej Bil, sołtys Jangrota Halina Bieniek, radna Rady Powiatu w Olkuszu Wanda Klimek, przewodnicząca KGW w Jangrocie Bożena Poseł, Komendant Gminny Związku OSP RP w Trzyciążu dh Adam Kubik, sekretarz Zarządu Gminnego OSP RP w Trzyciążu Ireneusz Głowacki, zastępca dowódcy JRG w Wolbromiu mł. bryg. Robert Żaba, przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż dh Lucjan Gajda, radny Rady Gminy w Trzyciążu Andrzej Kuś i prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Trzyciążu Aneta Jabłońska-Wypasek.

Więcej zdjęć TUTAJ.

 

Spośród 14 prac, które napłynęły na konkurs „Poeci są wśród nas 2022” jury w składzie: Ewa Dróżdż – dyrektor BiOAK Gminy Trzyciąż, Renata Żelazna i Monika Broda – BiOAK Gminy Trzyciąż, po przeczytaniu wszystkich regulaminowo zgłoszonych wierszy i merytorycznej dyskusji, wybrało i nagrodziło następujących uczestników, którzy wykazali się szczególnym talentem artystycznym i świadomością literacką.

 

W kategorii klas I-III

I miejsce – Lena Wolna, SP w Zadrożu

II miejsce – Martyna Kurek, SP w Zadrożu

W kategorii klas IV-VIII

I miejsce – Wiktor Szostak-Sobalski, SP w Zadrożu

II miejsce – Szymon Dela, SP w Jangrocie

III miejsce – Julia Mastela, SP w Zadrożu

Wyróżnienie: Magdalena Kuś, SP w Jangrocie

 

O pozytywnej ocenie nagrodzonych tekstów zdecydowały: trafne przedstawienie tematu, umiejętność sformułowania spójnej koncepcji literackiej, sprawne operowanie komunikatem językowym oraz osobowość twórcza ujawniająca się w tekstach.

Nagrody dla zwycięzców zostały wręczone 14 października, podczas Święta Edukacji Narodowej, które odbyło się w Przedszkolu Samorządowym w Trzyciążu. Podczas wydarzenia odbyło się odczytanie nagrodzonych utworów.