Pielęgnują swoją historię
22 czerwca mieszkańcy Tarnawy oraz licznie przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – uroczystościach z okazji setnej rocznicy powstania miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. To podniosłe święto, wpisujące się w obchody „Powrotu do tradycji w Noc Świętojańską”, zgromadziło lokalną społeczność, przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców, duchowieństwo oraz licznych sympatyków straży pożarnej, tworząc niezapomniany festiwal patriotyzmu, tradycji i wspólnego świętowania.
Obchody rozpoczęły się o 13:15, kiedy pododdziały druhów-ochotników zgromadziły się pod budynkiem szkoły w Tarnawie, formując szyk, w którym przemaszerowały do kaplicy p.w. Podwyższenia Krzyża. Tam, o godzinie 14:00, odprawiona została msza święta w intencji strażaków oraz mieszkańców.
Oficjalna część uroczystości miała miejsce na placu przed remizą OSP, a poprowadził ją Komendant Gminny Związku OSP RP, druh Adam Kubik, mając do pomocy radnego Łukasza Zawadzkiego, pełniącego funkcję spikera.
Historię jednostki przybliżył jej prezes, druh Stanisław Słaboń. A zaczyna się ona przed stu laty, kiedy to z inicjatywą powołania takiej organizacji wystąpił Józef Domagała (s. Wojciecha). 20 czerwca 1925 roku wybrano pierwszy zarząd, w składzie: Stanisław Pawlik (prezes), Piotr Rup (wiceprezes), Jan Majos (sekretarz), Franciszek Karlik (skarbnik), Jan Knapik (naczelnik), Józef Domagała (zastępca naczelnika), Stefan Zgadzaj (gospodarz), Jan Sieradzki (adiutant). W gronie założycieli i członków zarządu byli rolnicy, mieszkańcy Tarnawy o nastawieniu patriotycznym i społecznym. Jak czytamy w publikacji autorstwa Jacka Sypienia – Jan Knapik (ur. 13.05.1891 r.), Jan Majos (ur. 4.03.1895 r.) i Stefan Zgadzaj (ur.16.09.1895 r.), podczas I wojny światowej zgłosili się na ochotnika i służyli w 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich.
Nowo wybrany zarząd miał niełatwe zadanie. Brakowało sprzętu gaśniczego i własnej siedziby. Dzięki samozaparciu strażaków oraz pomocy i ofiarności mieszkańców wsi Tarnawa udało się przezwyciężyć trudności. Już w 1927 roku, kiedy na czele jednostki stanął miejscowy nauczyciel, Jan Wawer, zainicjowano budowę drewnianej, okazałej remizy, która służyła strażakom przez 30 lat.
W roku 1934, ówczesny naczelnik Jan Sieradzki, rozpoczął starania o nadanie jednostce sztandaru, co ziściło się 10 czerwca 1935 roku, a uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele w Zadrożu. Poświęcenia tego ważnego symbolu dokonał ks. Józef Later, proboszcz Imbramowic.
Po wojnie strażacy z Tarnawy wznowili działalność, brali udział w szkoleniach i akcjach gaśniczych, a jednostka wzbogacała się o sprzęt. W 1955 roku, gdy komendantem był Franciszek Grzywa, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej remizy, która powstała w dużej mierze dzięki społecznej pracy strażaków i pomocy mieszkańców. Pierwszy samochód (marki Żuk), trafił do jednostki w 1972, a nowy sztandar, na jubileusz 60-lecia działalności – w 1985 roku.
W 1994 roku rozpoczęto prace projektowe, a rok później rozpoczęto budowę nowej remizy. Była to zasługa zarządu w składzie: Aleksander Łasiński (prezes), Adam Bogacki (zastępca prezesa), Franciszek Grzywa (naczelnik), Stanisław Słaboń (zastępca naczelnika), Zygmunt Latos (skarbnik), Włodzimierz Frąs (sekretarz), a później Jarosław Półtorak, Marek Sobota (gospodarz). Ten zarząd doprowadził budowę remizy do stanu surowego.
Ważnym dniem w historii straży był 29 sierpnia 2010 roku, kiedy to podczas uroczystości otwarcia Centrum Integracji Społecznej w Tarnawie, przekazano jednostce nowy samochód pożarniczy marki Magirus. Na placu przed budynkiem odbyła się uroczysta msza święta, koncelebrowana przez ks. Zbigniewa Szewczyka, proboszcza parafii Imbramowice oraz ks. Romana Patyka, wikariusza parafii Zadroże. Po mszy duchowni poświęcili krzyż ustawiony przed budynkiem, sam obiekt oraz nowy pojazd.
Od 2013 roku przy jednostce działa męska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, a od 2016 także drużyna żeńska.
Ostatnie lata działalności OSP w Tarnawie, to ciągłe doskonalenie zdolności ratowniczych, doposażanie jednostki, remonty i modernizacje remizy, udział w szkoleniach i zawodach sportowo-pożarniczych oraz aktywny udział w życiu sołectwa i całej Gminy Trzyciąż.
wieloletnia ofiarność i zaangażowanie
Z okazji jubileuszu jednostka OSP w Tarnawie została odznaczona Złotym Znakiem Związku, a druh Stanisław Słaboń odznaką „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej”. Podziękowaniami uhonorowano także zasłużonych strażaków seniorów, druhów: Stanisława Latosa, Adama Bogackiego oraz Franciszka Grzywę.
Podczas uroczystości odsłonięto przed budynkiem miejscowej remizy figurę Świętego Floriana, patrona strażaków, ufundowaną przez mieszkańców, a poświęconą przez ks. proboszcza Zbigniewa Szewczyka.
Wójt Gminy Trzyciąż, Roman Żelazny, pełniący także funkcję prezesa Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Trzyciążu, wyraził słowa uznania dla druhów, podkreślając ich rolę w budowaniu bezpieczeństwa i solidarności lokalnej społeczności. Życzenia i gratulacje składali także przybyli goście: posłowie Agnieszka Ścigaj i Rafał Komarewicz, dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Michał Polak oraz pełniący obowiązki Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Olkuszu st. bryg. Marcin Maciora.
Uroczystość była okazją do wręczenia nagrody w dorocznym konkursie na album fotograficzno - historyczny „Majowe kapliczki i krzyże w gminie Trzyciąż”. Odebrała ją Kinga Cyganek z Zadroża.
czas na świętowanie
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zadrożu, Włościańska Orkiestra Dęta z Zagórowej pod dyrekcją Grzegorza Martinsona, która m.in. akompaniowała Mai Kapinos podczas wykonywania utworu „Kwiat Jednej Nocy” oraz zespół Blu Rey. Imprezę zakończyła zabawa taneczna, podczas której nie zabrakło emocji: w konkursie tanecznym zwyciężyli Olga i Michał Kajca z Tarnawy.
Podczas uroczystości można był dokonać historycznych wpisów w Jubileuszowej Księdze OSP Tarnawa, spróbować regionalnych specjałów przygotowanych do degustacji przez tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich lub skosztować grochówki z kuchni polowej zaprzyjaźnionych druhów z OSP Barbarka. Dzieci mogły skorzystać z atrakcji w postaci dmuchańców, trampolin, małych elektrycznych quadów, a także posmakować popcornu, waty cukrowej i lodów.
