Reklama

niedziela, 06 październik 2019 10:13

EtnoWolbrom

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||| |||

Ciasto drożdżowe – to jest to!!!

W konkursie na tradycyjne wypieki z ciasta drożdżowego, który był częścią projektu „EtnoWolbrom”, udział wzięły panie z Kół Gospodyń Wiejskich w: Dłużcu, Wierzchowisku, Sulisławic, Kąpielach Wielkich, Strzegowej, Zarzeczu, Chrząstowicach, Kalisiu i Kąpiołek. Swoje wypieki zaprezentowały w konkursie połączonym z degustacją 27 września w wolbromskim Domu Kultury.

Można tam było skosztować różnego rodzaju placków drożdżowych – pustych, z owocami, serem i innymi nadzieniami, rogalików, pączków, oponek, kołaczy, pierników, strucli, makowców, kulebiaków, kapuśniaczków, różnego rodzaju chlebów – z lnem, cebulą; były także babki, parowce, współczesna pizza, racuchy, szarlotki i wiele, wiele innych. Wszystkie te specjały oceniało jury w składzie: mistrz kucharski Łukasz Szlęzak oraz koordynatorka projektu Joanna Knap.
Nim jednak rozpoczęto ucztę dla ciała, było też i coś dla ducha – panie z KGW w Zarzeczu i Chrząstowicach wystąpiły w programie artystycznym, w ramach Festiwalu przyśpiewek i muzyki ludowej. Były więc wesołe zwrotki na tradycyjną ludową nutę, śpiewane także z pomocą publiczności, która mogła korzystać ze specjalnie na tę okazje przygotowanych śpiewników; była też scenka rodzajowa przedstawiająca dawny obrzęd zaręczyn. Mieliśmy więc trochę śmiechu, ale i trochę edukacji. Tak bowiem – jak przekonują etnografowie – wyglądały tego typu wydarzenia za czasów naszych dziadków. Warto o tym pamiętać...

Czytany 1082 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 październik 2020 16:19