Reklama

wtorek, 26 listopad 2019 20:29

Jubileusz Teatru Tańca Actus Animi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|||| ||||

Zanurzeni w krainie czarów

-„Dwadzieścia lat temu w Wolbromiu Katarzyna Gałązka-Biedul zbudowała dom – dom dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dom z drzwiami otwartymi na oścież, dom tańca i kultury. Jest nam niezwykle miło, że zdecydowaliście się państwo świętować razem z nami 20-lecie wolbromskiego domu tańca, 20-lecie Teatru Tańca Actus Animi” – tak w imieniu organizatorów witał wszystkich zebranych na uroczystej gali Maciej Nabiałek. Jego słowa, jakże dobrze oddające lata pracy zespołu, były też opisem pierwszej choreografii, jaką przybyli 16 listopada do Domu Kultury mogli podziwiać na głównej scenie.

A było ich w tym dniu wiele. Jubileuszowy koncert był bowiem okazją do przypomnienia wielu spektakli, prezentowanych i nagradzanych na przeglądach czy festiwalach. Były więc kolejno: „Home”, modernistyczna etiuda taneczna „Pi”, etiuda „Po drugiej stronie lustra” – nawiązująca do drugiej część przygód Alicji w Krainie Czarów, jazzowy i policentryczny układ taneczny „Ederlezi”, choreografie „Pierwiastek Tańca”, „Wiatr” oraz pokazywana na 7 zawodach tanecznych „Not about Angels”. Finałowy występ „Women Work”, w wykonaniu tancerek grupy Actus Junior, Mini estrady i Estrady, był podsumowaniem wielu lat pracy i doświadczeń zespołu – „połączenie wrażliwości muzycznej, delikatności ruchowej Kasi Gałązki-Biedul, szlifu akrobatycznego Oskara Lipy i estetyki ruchu Martyny Pałki”.
Oklaskiwane przez licznie przybyłą na jubileusz publiczność układy taneczne przeplatane były krótkimi filmami, na których założycielka teatru przypominała zarówno swoją drogę edukacji artystycznej, jak też trudne początki działalności, gdy jeszcze mało kto w naszym środowisku wiedział czym jest taniec współczesny. Wypowiadały się też tancerki Actus Animi, które zwierzały się ze swoich doświadczeń oraz przeżyć w ciągu wielu lat ćwiczeń i występów w grupach tanecznych prowadzonych przez panią Katarzynę.
Bo, jak mówił konferansjer – „dwadzieścia lat Teatru Tańca Actus Animi, to wspólne przeżycia, doświadczenia, sukcesy. Ale to także i trudne chwile, które zamiast zniechęcenia pomogły zbudować silny fundament dla naszego domu i połączyć nas w wielką rodzinę, która może dzisiaj świętować nasze wspólne urodziny”.

Czytany 624 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 16:01