Reklama

czwartek, 01 wrzesień 2022 06:06

Szanujmy chleb – czyli dożynki w Jeżówce Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
|||||| ||||||

 

Po trzyletniej przerwie rolnicy wolbromskiej gminy obchodzili święto plonów w Jeżówce. W Dożynkach Gminy Wolbrom 28 sierpnia, obok rolników, gospodyń z KGW, druhów OSP, licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz znamienici goście, na czele z Gospodarzem Gminy Wolbrom burmistrzem Adamem Zielnikiem. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła tradycyjnie msza św. dziękczynna za zbiory, którą w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Jeżówce odprawił proboszcz – ks. Władysław Barcicki. Tuż przed mszą duchowny poświęcił zgromadzone przez świątynią wieńce dożynkowe, symbolizujące tegoroczne plony. Po zakończeniu nabożeństwa, korowód prowadzony przez orkiestrę OSP Sulisławice, przemaszerował na boisko Szkoły Podstawowej, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe.

Zwracając się do uczestników święta plonów, burmistrz poruszył temat pogarszającej się globalnie sytuacji żywnościowej, spowodowanej między innymi konfliktem wojennym. Wyraził nadzieję, że wstrząs na rynkach światowych przyczyni się do większego szacunku dla żywności. Pomimo wielu trudności – jak wskazywał Adam Zielnik – polscy rolnicy, oraz nasi miejscowi gospodarze, ponownie stanęli na wysokości zadania. - Mamy chleb na stołach, mamy co jeść. Nie ma powodów, aby wzorem naszych przodków obawiać się tzw. przednówku –  mówił. - Na szczęście poradziliśmy sobie jako kraj! Polscy rolnicy, jak i nasi miejscowi gospodarze, ponownie stanęli na wysokości zadania! Jesteśmy zaprawieni w bojach, a nasza historia zahartowała nas, by sobie radzić między innym z tego typu sytuacjami. Jestem głęboko przekonany, że polski rolnik swą pracowitością, zaradnością, przedsiębiorczością, odpowiedzialnością i dalekowzrocznością bezpiecznie przejdzie przez te obecnie wzburzone wody kryzysu żywnościowego.

Każdy spośród 20 prezentowanych wieńców dożynkowych był piękny, ale ten najładniejszy wybrała publiczność. Tytuł Wieniec Publiczności zdobyła praca KGW z Jeżówki, która uzyskała największą ilość 55 głosów, spośród aż 506 oddanych na wszystkie wieńce. Głosowanie cieszyło się sporym powodzeniem z uwagi na nagrodę, jaką przygotowano dla głosujących. Osoba, której kupon został wylosowany przez jedną z dziewczynek, otrzymała sprzęt AGD ufundowany przez radną Agatę Wójcik. Wieniec Publiczności Adam Zielnik nagrodził pucharem, a wszystkie pozostałe dyplomami oraz bonami wartościowymi. Nagrody na ręce przewodniczących poszczególnych KGW przygotowała także prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Wolbromiu Lidia Musiał.

Inną ważną ceremonią tego dnia było wręczenie nagród w konkursie na „Najpiękniejszy Ogród w Gminie Wolbrom”, organizowanym przez UMiG, przy udziale firmy „Ogrodnictwo Domaniewice” (wyniki publikowaliśmy już na naszej stronie).

Wiele emocji towarzyszyło rozstrzygnięciu kolejnego konkursu, jakim był wybór „Najpiękniejszej dekoracji dożynkowej przy posesji” – konkursu zorganizowanego przez Komitet Organizacyjny Dożynek Sołectwa Jeżówka. Wzięło w nim udział 31. posesji. Komisja miała nie łatwe zadanie, aby wybrać najciekawszą, oryginalną dekorację, bo wszyscy mieszkańcy Jeżówki wykazali się ogromną kreatywnością. Najpiękniejsze dekoracje burmistrz uhonorował nagrodami rzeczowymi, pucharami i dyplomami.
Komisja w składzie: radna Agata Wójcik, Iwona Żelazny – sołtys wsi Jeżówka, Leokadia Maślisz – sołtys wsi Łobzów, ogłosiła werdykt:
miejsce I – Państwo Grządziel
miejsce II – Adam i Beata Rams
miejsce III – Aleksandra i Artur Nowak
wyróżnienie I – Anna i Grzegorz Rams
wyróżnienie II – Janusz i Dorota Błaut
wyróżnienie III – Edyta i Mariusz Szymczk
nagroda specjalna – Bożena i Leszek Błasik

Jak przystało na dożynkową imprezę plenerową nie zabrakło rozrywki. Główne części uroczystości przeplatane były występami artystycznymi. W czasie ceremonii krojenia i rozdawania chleba o ludowe przyśpiewki zatroszczyły się członkinie zespołu śpiewaczego z KGW Jeżówka i KGW Chrząstowice. Zebrani mogli też podziwiać 15-minutowy pokaz w wykonaniu grupy zawodników UKS JUDO Wolbrom.
Najbardziej kolorowo i tanecznie było podczas występów niezawodnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”. 30-osobowa grupa tancerzy, prowadzona przez instruktorkę Agnieszkę Gołembiowską-Karoń, zaprezentowała się w tańcach: polonez staropolski, kujawiak z oberkiem, tańcu śląskim i tańcach regionu krakowskiego.
Godziny wieczorne zarezerwowane zostały tradycyjnie na wspólną zabawę.

fot.: UMiG Wolbrom

 

Czytany 428 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 wrzesień 2022 06:13