Reklama

wtorek, 23 maj 2023 16:44

Warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||||| |||||

 

Wystawa malarstwa Krzysztofa Karewicza, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz aukcja ich prac, z której dochód przeznaczony zostanie na szczytny cel – to główne punkty bogatego programu, którego celem jest rozbudzenie pasji pracy twórczej oraz wrażliwości na piękno artyzmu w sztuce.

 

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 18:30, w Karczmie Klimtówka odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Karewicza, połączony z koncertem pianistki Aleksandry Hortensji Dąbek.

Dwa kolejne dni, to pierwsza edycja warsztatów plastycznych dla uczniów z Zespołu Szkół (ul. Pod Lasem), której podsumowaniem będzie wystawa prac wykonanych przez dzieci uczestniczące w zajęciach pod egidą Karewicz Art Academy oraz ich aukcja podczas festynu organizowanego przez szkołę 1 czerwca. Zebrane podczas niej środki dzieci przekażą na szczytny, dobroczynny cel.

W godzinach popołudniowych także dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach malarskich, zaplanowanych w Klimtówce, których finisaż odbędzie się 2 czerwca.

Celem przedsięwzięcia, którego organizatorami są Karczma Klimtówka i Karewicz Art Academy, a burmistrz MiG Wolbrom Adam Zielnik objął patronatem, jest propagowanie zajęć plastycznych i sztuki wśród młodzieży i dorosłych, pomoc w odnalezieniu się w malarstwie, rysunku i artystycznych formach, rozbudzenie w młodych ludziach pasji, jaką jest praca twórcza oraz wrażliwości na piękno artyzmu w sztuce, a także poszerzenie zakresu postrzegania kierunków twórczych, indywidualności artystów wraz z rozbudzaniem u dzieci empatii niesienia pomocy.

 

Krzysztof Kit Karewicz urodził się 24.09.1953 r. w Łodzi na Bałutach. Jest synem Teresy i Emila Karewicza. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie (matura), Liceum Plastyczne w Łodzi (dyplom - Technik Plastyk Dekorator). Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykłada w Studium Pomaturalnym Reklamy. W swoim atelier przygotowywał abiturientów do egzaminów na uczelnie artystyczne.

Ma w sobie trzy pasje artystyczne: malarstwo, rysunek węglem, formy steel and stone. Zajmuje się projektowaniem graficznym, m.in. w Polsce zaprojektował jedną z wersji logo dla PKO BP. Mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Od 2018 roku ma swoją pracownię i galerię autorską KAREWICZART w Puszczy Augustowskiej.

MALARSTWO. Jest kolorystą i symbolistą. Jego malarstwo to serie m.in.: „Lata 65-80”, „Lata 80-90”, „Gołym Okiem”, „Angloty” „Kobieta i Emocje”, „Dzieci”, „Different View”. Jest określony jako „malarz obrazów bez twarzy”. Atrybutem jego malarstwa jest charakterystyczny brak lica. Oglądając jego obrazy wnikamy w opowiadane kolorami historie. Otoczeni feerią barw i zachowań identyfikujemy się często z głównymi postaciami.

RUSUNEK WĘGLEM. Tworzy rysunki węglem wykorzystując autorską technikę kontrarys. Serie rysunków są zakodowane w tytułach m.in.: „Preludium”, „Motywy Rodzajowe”, „Legendy”, „Moniuszko”, „Legendy Krakowskie” i inne. To opowieści o sytuacjach zapamiętanych, wyobrażonych, czy też opartych na legendach. Zostały przeniesione na karton inspirując widza, pobudzając jego wyobraźnię, skłaniając do wspomnień. Oglądając prace Karewicza śmiało można stwierdzić, że swoimi opowieściami dewaluuje mroczność, strach i lęk ludzkiego bytu i śmierci.

KAMIEŃ I STAL. Tworząc formy plastyczne z kamienia polnego i metalu (stal kwasowa) wykorzystuje technikę spawalniczą TIG. Łącząc kamień polny ze stalą szlachetną, lub wykorzystując tylko stal szlachetną tworzy niepowtarzalne formy artystyczne i użytkowe.

Artysta interesując się fizyką kwantową wie, że wszystko jest energią i powraca. Jest całkowicie pogodzony z odchodzeniem i przemijaniem. Jego rysunki i również część malarstwa to fakty, mówiące o tym co było, co jest tu i teraz i o tym, że coś może być dalej.

Rysując scenki rodzajowe powraca do czasów romantyzmu, wspomnień z dzieciństwa,

dalekiej przeszłości i uwiecznia teraźniejszość. W malarstwie często używa symboliki do przedstawienia ludzkich ułomności lub do pokazania historycznej sytuacji w kraju.

Krzysztof Karewicz posiada również liczne zainteresowania pozaartystyczne: żeglarstwo, motorowodniactwo, jazda konna, spawanie metodą TIG, kierowanie trakami.

Czytany 141 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 maj 2023 17:24