Reklama
Powiat olkuski
Wydatki gminy Wolbrom na utrzymanie gminnych dróg
Zima połknęła rezerwę
Gmina Wolbrom musiała sięgnąć do pieniędzy z rezerwy budżetowej, by pokryć znacznie wyższe koszty utrzymania gminnych dróg. A wszystko przez cięższą zimę, jaką mieliśmy okazję przeżyć w tym sezonie. Jedni się cieszą, gdyż mieli okazję uprawiać zimowe sporty, dla innych to dodatkowa praca i dodatkowe wydatki...
Na początku lutego, z zaplanowanych na cały 2021 rok 300 tys. zł wydano już 268.697 zł, stąd konieczność uruchomienia rezerwy. Z wykonanych prac wynika jednak, że na utrzymanie gminnych dróg trzeba będzie w tym roku wydać 515.621 zł, a przecież przed służbami miejskimi sprzątanie wiosenne, utrzymanie w okresie letnim oraz jesień. Dla porównania podajmy, że zimowe utrzymanie dróg w pierwszym kwartale 2020 kosztowało budżet 38.847 tys.
Może dobrze, że zima już się powoli kończy...
Radni z klubu PiS złożyli wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu
Kiedy głosowanie?
Członkowie klubu PiS chcą odwołania przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu. Zarzucają Bartłomiejowi Żurkowi, iż nie przekazywał istotnych informacji mających wpływ na przyjęcie w maju 2020 roku uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Wolbrom, co mogło narazić gminę na poważne komplikacje prawne. Ponadto twierdzą, że zdarzało mu się ignorować zgłaszane przez nich poprawki do omawianych projektów uchwał i wykazał się opieszałością podczas procedowania jednej z nich.
Zatrzymano 6,5 tys. litrów zacieru Wyróżniony
Fabryka bimbru w okolicach Wolbromia zlikwidowana
W ostatnich dniach funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowe i Policji wykryli w okolicach Wolbromia nielegalną wytwórnię alkoholu. W jednym z pomieszczeń budynku mieszkalnego mundurowi znaleźli sześć wielkich zbiorników typu Mauser oraz dwie beczki wypełnione zacierem. Poza tym przechwycili urządzenia oraz produkty wykorzystywane do produkcji alkoholu. Bardzo duża ilość zacieru oraz pozostałe materiały świadczą o tym, że w tym miejscu znajdowała się cała nielegalna fabryka.
Umowa na zagospodarowanie Zalewu Wolbromskiego oraz budowę pętli rowerowej podpisana
Do końca października ma być gotowe
W wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Utworzenie pętli rowerowej oraz infrastruktury turystycznej na obszarze Powiatu Olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego (teren Gminy Wolbrom)” przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego została zawarta umowa z Firmą KRY-KOP Krystian Barczyk. Część pierwsza zmówienia kosztować będzie 3.690.000,00 zł brutto, zaś druga - 99.698,88 zł brutto. Termin wykonania: koniec października br.
Zadanie na terenie gminy Wolbrom obejmuje wybudowanie między innymi 23,7 kilometrowej trasy ścieżki rowerowej, która łączyłaby się ze ścieżką wokół Zalewu Wolbromskiego, gdzie łączna długość ścieżek dla wrotkarzy wyniosłaby około 2400 m, natomiast dla biegaczy 3 kilometry.
Zgodnie z opracowaną koncepcją zagospodarowania, obszar opracowania o powierzchni 42 tys. m2 został podzielony na trzy tereny: o profilu społecznym - strefa aktywności pasywnej, aktywności lądowej i aktywności wodnej.
Czy możemy zatrzymać niekorzystną tendencję?
Gmina Wolbrom wyludnia się
W 1995 roku na terenie gminy Wolbrom mieszkało 23.863 mieszkańców, na koniec 2020 roku było nas już tylko 22.115 (8.032 w mieście i 14.083 na wsi). Oznacza to spadek o 7,3%. W tym samym czasie ludność Polski zmniejszyła się z 38.609.399 do ok. 38.268.000 osób, zatem tylko o 0,9%. Widać więc wyraźnie, że gmina Wolbrom wyludnia się w szybkim tempie. Podobnie zresztą, jak większość sąsiednich miejscowości...
Niemal w całym opisywanym okresie przyrost naturalny w gminie Wolbrom był ujemny (liczba zgonów przekraczała liczbę urodzin). Dodatni obserwowaliśmy właściwie tylko pod koniec lat 90-tych. W ubiegłym roku zmarło aż 325 osób, czyli zdecydowanie najwięcej na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wydaje się wielce prawdopodobne, że wpływ na to miała pandemia koronawirusa.
powiat olkuski i okolice
