Reklama

Śląskie

piątek, 14 październik 2022 23:55

Jesienny piknik na IBKOWEJ ŁĄCE

 

W niedzielę 16 października, na IBKOWEJ ŁĄCE w Udorzu, Jacek Soska - prezes Stowarzyszenia Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych, zaprasza na imprezę plenerową, podczas której będzie można kibicować wyścigom konnym. Najmłodsi będą mogli spróbować przejażdżki na kucykach, a wszyscy - poznać bliżej życie i zwyczaje pięknych czworonogów.

Początek imprezy godz. 14:00. ZAPRASZAMY !!!

piątek, 15 lipiec 2022 08:27

78. rocznica potyczki PARASOLA w Udorzu Wyróżniony

 

10 lipca w Udorzu miały miejsce uroczystości związane z 78. rocznicą zamachu na SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppe, wyższego dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie. Akcję – niestety nieudaną – przeprowadziła grupa szturmowa Szarych Szeregów z oddziału PARASOL. Wielu z członków grupy brało wcześniej udział w słynnym zamachu na kata Warszawy Franza Kutscherę. W Udorzu poległ m.in. Stanisław Huskowski „Ali”. W filmie „Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera, nawiązującym do zamachu na Kutscherę, w jego rolę wcielił się Tadeusz Łomnicki. To ten, który szarpie się z zamkiem od teczki z „filipinkami”, granatami produkowanymi przez niepodległościowe podziemie.

Tym razem znakomitą oprawę muzyczną zapewniła orkiestra OSP z Woli Libertowskiej. Oprócz hymnu, była także rota oraz zgrabnie zagrane marsze. Natomiast oprawę słowną uroczystości zapewnili weterani Harcerstwa Polskiego, głównie z Sosnowca. Wicestarosta powiatu zawierciańskiego Paweł Sokół poinformował zebranych o zaawansowanych pracach nad stworzeniem szlaków turystycznych nawiązujących do tras przemieszczania się oddziału PARASOLA, zarówno podczas odwrotu z Krakowa jak i ucieczki po krwawej potyczce w Udorzu. Wartę honorową pełnili komandosi z Lublińca. Po części oficjalnej wójt gminy Żarnowiec Grzegorz Scelina zaprosił zebranych na poczęstunek do remizy OSP w Udorzu. Grochówka smakowała znakomicie!
Na elewacji kaplicy w Udorzu, gdzie odprawiana był msza, umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona osobom zaangażowanym w leczenie Eugeniusza Schielberga ps. „Dietrich”, rannego podczas wycofywania się wydzielonej grupy szturmowej Szarych Szeregów batalionu AK PARASOL z Krakowa. Początkowo tablica umieszczona była na elewacji budynku domostwa w Załężu, gdzie pod opieką sanitariuszki oddziału Hardego Alicji Bieda ps. „Ala” „Dietrich” był leczony. Niestety, po pracach remontowo-budowlanych budynku tablica została zdemontowana. Na szczęście władze gminy Żarnowiec przygarnęły ją i objęły patronatem.
Pojawia się pytanie dlaczego społeczeństwo Załęża dopuściło do takiej sytuacji!...?

S.O.

piątek, 15 październik 2021 20:38

Leśny Karmel Wyróżniony

 

Napisały do Watykanu prośbę o zwolnienie ze ślubów wieczystych: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Gdy po kilku miesiącach zgoda papieża przyszła, opuściły mury dotychczasowego zgromadzenia i... założyły całkiem nowe. Nie mając nic – ani domu, ani pieniędzy, ani nawet zbyt wielu ubrań, za to posiadając wstępną zgodę biskupa częstochowskiego, że pozwoli im osiedlić się w diecezji. Tak zaczyna się krótka historia Wspólnoty Sióstr Karmel Ducha Świętego.

To Tu? Skręcam we wskazaną przez nawigację ulicę, która jest zwykłą leśną drogą z wybojami i staję przed niepozornym ogrodzeniem. Na nim słabo widoczna drewniana tabliczka. Szukam domofonu, dzwonka. Chwilę rozglądam się zdezorientowany, wreszcie łapię za klamkę – furtka otwiera się i stoję przed nieco tylko powiększonym drewnianym domkiem letniskowym, który jest siedzibą Wspólnoty Sióstr Karmel Ducha Świętego. Naprzeciw wychodzi mi uśmiechnięta siostra Elizeusza. Jedna z pięciu, które osiem lat temu poprosiły papieża o zwolnienie ze ślubów wieczystych i rozpoczęły nowe życie. Nowe, czyli jakie?

 

Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Żarnowiec

zaprasza na Święto Miodu

25 lipca 2021 r. na stadionie w Żarnowcu

wtorek, 22 czerwiec 2021 20:05

Galopem i kłusem na Ibkowej Łące w Udorzu Wyróżniony

 

Pięć gonitw znalazło się w programie pierwszej w tym sezonie imprezy sportowo-edukacyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych. Miejscem zmagań jeźdźców, edukacji w siodle dla najmłodszych oraz rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich, była „Ibkowa Łąka” w Udorzu – oficjalnie wpisany do rejestru tor wyścigów konnych. Jak zawsze podkreśla główny organizator tego typu imprez Jacek Soska – spełniają one założenia programu aktywizacji wolnego czasu na obszarach wiejskich.

Faktycznie. 20 czerwca, im bliżej do godziny rozpoczęcia, parking na łące coraz bardziej się zapełniał. Podobnie jak prowizoryczne trybuny i ogródek dla kucyków, gdzie po raz pierwszy przejażdżki na czworonogu mogli skosztować nasi milusińscy. Nad bezpieczeństwem sportowców i publiczności czuwało Pogotowie Ratunkowe oraz strażacy ochotnicy z OSP Udórz i OSP Chlina. Można było wziąć udział w zabawie polegającej na typowaniu kolejności w poszczególnych gonitwach, a nagrodami były kubki z okolicznościowymi grafikami organizatorów, losowane spośród prawidłowo wypełnionych kuponów.

Więcej zdjęć w naszej GALERII:

https://www.wiesci.info.pl/index.php/galeria/event/konie-Ibkowa-2021-1