Reklama

wtorek, 27 wrzesień 2022 19:16

Kazimierz Barczyk uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
||||| |||||

 

29 sierpnia br. w gabinecie Wojewody Małopolskiego KAZIMIERZ BARCZYK został odznaczony KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenie za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitną działalność w „Solidarności”, samorządową oraz zasługi w pielęgnowaniu pamięci o Armii Krajowej wręczył Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. W uroczystości wzięła udział także posłanka na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko.

Podczas uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Józef Mroczek – radny Powiatu Bocheńskiego, b. wicestarosta Powiatu Bocheńskiego oraz b. sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, działacz „Solidarności” represjonowany w okresie stanu wojennego.

Za zasługi w służbie państwu i społeczeństwu Prezydent RP odznaczył także Złotym Krzyżem Zasługi Bartosza Kalińskiego – burmistrza Wadowic oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi Ewę Masłowską – przewodniczącą Rady Miejskiej w Skawinie.

Kazimierz Barczyk jest adwokatem, radcą prawnym, absolwentem wolbromskiego LO im. Romualda Traugutta i wydziału prawa UJ, założycielem i społecznie przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski od 1991 r. oraz ogólnopolskiej Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP – największej organizacji samorządu terytorialnego w Polsce, zrzeszającej w 20 związkach 1000 gmin, powiatów i województw (od 1996). Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego. W latach 1990-93 był pierwszym przewodniczącym Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa z listy Krakowskiej Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był współautorem najważniejszych reform samorządowych: gminnej (1990), powiatowej i wojewódzkiej (1998) – tworzących modelowy ustrój samorządu terytorialnego w Europie.

Kazimierz Barczyk był posłem na Sejm dwóch kadencji 1991-93 i 1997-2001. W latach 1997-1999 Sekretarzem Stanu w Kancelarii Premiera – Sekretarzem Komitetu Społecznego Rady Ministrów, inicjatorem powołania Rządowego Centrum Legislacyjnego w 2000 r. Jako minister w rządzie Jerzego Buzka i doradca ds. samorządu terytorialnego współtworzył kluczową reformę wojewódzką oraz powiatową.

Kazimierz Barczyk w 1980 r. był liderem „Solidarności” w sądach krakowskich i członkiem władz krajowych „S”. Jako jedyny sędzia krakowski zwolniony z sądu po wprowadzeniu stanu wojennego. W latach 1980-92 założyciel i prezes Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych „Solidarności”, które opracowało kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw składających się na program naprawy Rzeczypospolitej, w tym ustawę z 1990 r. przywracającą samorząd gminny (więcej: www.coiu.pl ).

30-letni dorobek Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski, najaktywniejszej organizacji samorządu terytorialnego w Polsce, to m.in.: 700 bezpłatnych konferencji i szkoleń samorządowych, 70 publikacji, poradników dla JST, wspieranie kluczowych inwestycji w Krakowie i Małopolsce. (więcej informacji: www.sgpm.krakow.pl) .

Kazimierz Barczyk był inicjatorem i współautorem utworzenia w 2000 r. w Krakowie jedynego na świecie Muzeum Armii Krajowej – największej podziemnej armii II wojny światowej. Jako wieloletni przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej doprowadził do zrealizowania głównej inwestycji pn. „Rewaloryzacja i adaptacja budynku przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie dla potrzeb Muzeum AK”. W wyniku realizacji projektu powstało jedno z najnowocześniejszych polskich muzeów, dwa razy większe od Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot.: SGiPM

Czytany 893 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 wrzesień 2022 19:23