Reklama

czwartek, 15 maj 2025 20:45

Nowy komendant Komisariatu Policji w Wolbromiu Wyróżniony

 

Od 15 maja 2025 roku podkomisarz Robert Piwek pełni funkcję szefa Komisariatu Policji w Wolbromiu. Uroczyste wręczenie przez Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu, mł. insp. Dominika Jurczaka, rozkazu personalnego, miało miejsce dzień wcześniej, w Urzędzie Miasta i Gminy Wolbrom. Obecni byli m.in.: burmistrz Radosław Kuś, jego zastępca Dominika Bugaj, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu komisarz Tomasz Mosur oraz kadra kierownicza jednostki.

Podkomisarz Robert Piwek służbę rozpoczął w 2004 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej, następnie służył w Zespole Kryminalnym Posterunku Policji w Wąsowie Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Z dniem 16 czerwca 2007 roku został przeniesiony do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu i pełnił służbę w Referacie do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Wydziału Kryminalnego. Przez te lata zdobył bogate doświadczenie zawodowe w sprawach korupcyjnych i przestępczości gospodarczej. Zawsze i chętnie służył pomocą młodszym stażem funkcjonariuszom. Policjant ukończył wiele kursów doskonalących. Przez kolejne dwa lata służył w Wydziale do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, następnie powrócił do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Od stycznia 2021 pełnił funkcję kierownika Referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Wydziału Kryminalnego, niejednokrotnie podejmując ważne służbowe decyzje. Wysoki stopień wywiązywania się przez niego z obowiązków służbowych, odpowiedzialność, zaangażowanie oraz umiejętność zarządzania zespołem ludzkim zadecydowały o jego delegowaniu do pełnienia służby w Komisariacie Policji w Kluczach i powierzeniu mu obowiązków Komendanta Komisariatu Policji. Z dniem 15 maja 2025 roku został powołany na stanowisko komendanta Komisariatu Policji w Wolbromiu.

 

Podkom. Robert Piwek:

Wykształcenie: wyższe w zakresie administracji – Uniwersytet Łódzki

Tytuł zawodowy – magister 09.06.2003 r.

Kwalifikacje zawodowe: oficerskie, Akademia Policji w szczytnie – 10.01.2024 r.

Odznaczenia: Brązowa Odznaka Zasłużony Policjant – 2003 r.

poniedziałek, 12 maj 2025 10:55

Noc Muzeów w Miechowie Wyróżniony

 

Miechowskie Towarzystwo 1163 Roku oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej

zapraszają na widowisko historyczne

 

Król niemalowany w mieście Bożogrobców.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego

 

NOC MUZEÓW

SOBOTA 17 MAJA 2025 R.

 

Harmonogram wydarzenia:


Rynek w Miechowie

16:00 – rekonstrukcja wydarzenia historycznego: Powitanie króla Stefana Batorego w Miechowie

 

Ogrody parafialne

17:00 - oficjalne powitanie uczestników, prezentacja grup rekonstrukcyjnych

17:25 - występ Zespołu Muzyki Dawnej Szelindek

17:40 - pokaz broni dawnej – Banici Zamojscy

18:00 - wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Królowie w Miechowie”

18:20 - występ Zespołu Muzyki Dawnej Szelindek

18:35 - pokaz tańca renesansowego - Fundacja Belriguardo - okno na historię i sztukę

19:30 - pokaz mody renesansowej - Fundacja Belriguardo - okno na historię i sztukę

20:40 - występ Zespołu Muzyki Dawnej Szelindek

21:00 - teatr ognia - Amatum Agencja Artystyczna

 

Dodatkowe atrakcje: kuchnia w duchu epoki, stoisko rzemieślnicze, stoiska grup rekonstrukcyjnych.


Patronat honorowy nad wydarzeniem - Iwona Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.


Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

środa, 07 maj 2025 13:42

Coraz bliżej zakupów w Wolbromskim Parku Handlowym Wyróżniony

 

12 czerwca o godzinie 6:00 pierwsi klienci będą mogli zrobić zakupy w Wolbromskim Parku Handlowym przy ulicy Miechowskiej, na obrzeżach osiedla Władysława Łokietka. Podawany przez inwestorów i firmy handlowe pierwotny termin otwarcia uległ przesunięciu ze względu na wprowadzone w trakcie budowy zmiany do projektu dotyczące zagadnień technicznych.

 

W nowoczesnym obiekcie znajdą miejsce sklepy sieci: Lidl, Rossmann, Media Expert, Sinsay. Do tego zacnego grona dołączą zapewne jeszcze inne placówki handlowe – być może będzie to apteka, może kolejny sklep branży odzieżowej, a może całkiem innej?

Wolbromski Park Handlowy dysponuje 3330 metrami kwadratowymi powierzchni handlowej oraz 162 bezpłatnymi miejscami parkingowymi. Na jego wyposażeniu znajdzie się automat do skupu opakowań szklanych i plastikowych. Obiekt do ogrzania korzystać będzie z ciepła odzyskiwanego z agregatów chłodzących, lodówek i zamrażarek, a system wspomagać będą pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.

Nic, tylko trzeba go odwiedzić i zrobić zakupy!

 

środa, 07 maj 2025 09:50

Przebój Wolbrom ma nowy zarząd Wyróżniony

 

Stowarzyszenie Wolbromski Klub Sportowy „Przebój” Wolbrom, podczas walnego zgromadzenia w dniu 18.04.2025 r., wybrało nowe władze. Wobec rezygnacji prezesa Dariusza Gorgonia, funkcję tę objął Ireneusz Dobrek. Skład nowego zarządu uzupełniają: Andrzej Grela – wiceprezes i Paweł Gil – skarbnik. Powołano także nową komisję rewizyjną, którą tworzą: Marcin Osuszek, Sylwester Cupiał i Marcin Balik.

 

Rezygnacja Dariusza Gorgonia z pełnienia funkcji prezesa klubu podyktowana była względami osobistymi, głównie związanymi z nadmiarem obowiązków zawodowych. Jak mówił podczas rozmowy telefonicznej – nie widział już możliwości pogodzenia wszystkich obowiązków, musiał więc z niektórych zrezygnować.

Przypomnijmy, że z Przebojem związany był przez ostatnich prawie dziesięć lat, w ciągu których pierwsza drużyna dwa razy awansowała – najpierw do klasy okręgowej, a rok temu do piątej ligi. Korzystając z okazji Dariusz Gorgoń dziękuje całej drużynie, wszystkim zawodnikom, którzy przyczynili się do sukcesów i trenerom, z którymi miał okazję współpracować, czyli Radosławowi Koterbie, Antoniemu Szymanowskiemu, Michałowi Kordaszewskiemu, Tomaszowi Kulawikowi, Mateuszowi Osuchowi oraz wielu innym współpracownikom, którzy pomagali mu prowadzić klub.

Nowemu zarządowi składa życzenia samych sukcesów, zapewnia, że nadal będzie śledzić rozgrywki i kibicować naszym drużynom.

 

poniedziałek, 05 maj 2025 20:20

Rozpoczęły się egzaminy maturalne Wyróżniony

 

Wśród 275 tysięcy tegorocznych maturzystów, 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, którzy 5 maja o godzinie dziewiątej rozpoczęli pisać maturę z języka polskiego, byli także abiturienci Zespołu Szkół w Wolbromiu. Ten ważny egzamin w życiu każdego młodego człowieka trwał 240 minut i składał się z 3 części: język polski w użyciu, test historyczno-literacki oraz wypracowanie. Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można uzyskać maksymalnie 60 punktów. Żeby zdać maturę 2025 z języka polskiego na poziomie podstawowym absolwent musi uzyskać ich co najmniej 18, czyli 30%.

Wyniki egzaminu maturalnego z języka polskiego ogłoszone zostaną 8 lipca, a dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września.

Trzymamy kciuki !!!

 

Starosta Miechowski Krzysztof Świerczek i Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski zapraszają na obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Program uroczystości podajemy na plakatach.

 

W związku z uroczystościami w dniu 3 maja w Miechowie, informujemy o możliwości wystąpienia utrudnień w ruchu kołowym na drogach wlotowych do Rynku, jezdni wokół Rynku i na ul. Racławickiej w godzinach od 12:15 – 13:30

 

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne kino plenerowe w Parku Miejskim w Miechowie

3 maja 2025 r. (sobota)

Seanse filmowe:

15:00 – Był sobie kot (animacja, familijny, komedia)

17:00 – Wojna z Dziadkiem (film, familijny, komedia)

19:00 – (Nie) znajomi (film, dramat, komedia)

wtorek, 29 kwiecień 2025 19:17

Gmina Gołcza samorządem przyjaznym KGW Wyróżniony

 

Gmina Gołcza otrzymała nagrodę w ogólnopolskim plebiscycie Samorząd Przyjazny KGW, zorganizowanym przez Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich. Wyróżnienie odebrał wójt Lesław Blacha podczas uroczystej II Ogólnopolskiej Gali Kół Gospodyń Wiejskich, która odbyła się 11 kwietnia w sali widowiskowej zespołu Mazowsze, w Otrębusach. Plebiscyt, to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu wyróżnienie tych samorządów i samorządowców, którzy realnie wspierają działalność pań zrzeszonych w kołach.

W czasie gali wręczono również wyróżnienia dla 160 kół gospodyń wiejskich z całej Polski, w 10 kategoriach i w każdej z nich nagrodzono po jednym KGW z województwa. W kategorii „Innowacje” Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich nagrodził Koło Gospodyń Wiejskich w Żarnowicy. Wyróżnienie odebrały jego reprezentantki: Agnieszka Wącławska i Małgorzata Łączna.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w głosowaniu!

 

 

W regionie olkuskim zidentyfikowaliśmy aż 1260 zapadlisk. 216 z rozpoznanych deformacji znajduje się w sąsiedztwie zabudowy i infrastruktury (w odległości do 20 m). Zagrożenie dotyczy przede wszystkim Bolesławia, Olkusza oraz ich okolic, a szczególnie obszarów, na których do niedawna działały kopalnie rud cynku i ołowiu.

Znaczna liczba form istotnych znajduje się w sąsiedztwie nowo wybudowanej obwodnicy Bolesławia. W większości są to stare i zasypane już zapadliska, nadal jednak utrzymuje się ryzyko ich uaktywnienia. Nasi geolodzy z Centrum Geozagrożeń PIG-PIB opracowali specjalny raport o sytuacji zapadliskowej w tym rejonie, dostępny na stronie: www.pgi.gov.pl/rejon-olkuski-2

Dotychczasowe badania w obrębie zagospodarowanej części Bolesławia wskazują, że zapadliska obecnie tworzą się w rejonie historycznych szybów i szybików, które po zatrzymaniu eksploatacji zostały zasypane. Najczęściej jednak ich likwidacja odbywała się w sposób niekontrolowany, co obecnie, ze względu na podnoszenie się zwierciadła wody, uruchamia proces reaktywacji zapadlisk. W zagospodarowanej części Bolesławia tylko od 2023 roku powstało 6 zapadlisk o takiej genezie.

Nasi geolodzy opracowali mapę obszarów zagrożonych powstaniem zapadlisk na terenie Bolesławia, przedstawiającą lokalizacje szybów, szybików i starych zapadlisk, które mogą uaktywnić się na obszarach zurbanizowanych. Na mapie wskazano łącznie 97 takich lokalizacji.

Tereny zagrożone, na których mogą wystąpić zapadliska, to miejsca udokumentowanej eksploatacji złóż systemem na zawał, obszary gdzie mogło w przeszłości dochodzić do lokalnej eksploatacji, która nie została udokumentowana, jak również zapadliska naturalne powstałe np. w wyniku procesów krasowych. Tereny zagrożone to także rejony występowania szybów i szybików, które mogą ulec zapadnięciu, jak również obszary na podłożu zbudowanym z utworów węglanowych podlegających procesom krasowym.

Ze względu na wzmożoną aktywność zapadlisk w ostatnich latach i pojawianie się lejów poza obszarami eksploatacji, nasi eksperci z PIG-PIB zalecają cykliczny monitoring powierzchni terenu np. z wykorzystaniem skaningu laserowego z pułapu samolotu lub „drona”.

 

Niedziela Palmowa, przypominająca wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczynająca najważniejszy okres roku liturgicznego – Wielki Tydzień, szczególnie uroczyście obchodzona jest zawsze w Klasztorze Sióstr Norbertanek w Imbramowicach. Jest to bowiem także odpust w tamtejszym Regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej. W tym roku procesji i odprawionej o godzinie 13 mszy świętej przewodniczył abp senior Wiktor Skworc, były metropolita katowicki. Wcześniej biskup poświęcił przyniesione przez wiernych palmy wielkanocne, symbolizujące w tradycji chrześcijańskiej odradzające się życie.

 

Uroczystości co roku gromadzą nie tylko parafian z Imbramowic, ale także liczne grono pielgrzymów i turystów, ciekawych oryginalnych tradycji. Przybywają na nie mieszkańcy w tradycyjnych ludowych strojach, obowiązkowa jest też asysta strażacka i orkiestra. Do świątyni wierni wchodzą w procesji prowadzonej przez asystę, poprzedzającą mężczyznę odgrywającego postać Chrystusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. W tym dniu wierni nawiedzający świątynię mogą otrzymać łaskę odpustu zupełnego, a po zakończeniu liturgii odwiedzić odpustowe kramy, na których królowało rękodzieło i wypieki uzdolnionych pań z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.